Se afișează postările cu eticheta parada. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta parada. Afișați toate postările

joi, 11 iunie 2015

Vineri începe Sărbătoarea Vinului în Bacău



Manifestările dedicate înființării Scaunului Bacău al Ordinului European al Cavalerilor Vinului se deschid, vineri, 12 iunie, cu Târgul cramelor de vinuri din România, care va avea loc timp de trei zile în Piața Tricolorului. Acolo au fost deja montate opt căsuțe de lemn, în care tot atâtea crame de vinuri (Oprișor - Mehedinți, Bunești – Averești Huși, Nicorești Tulcea, Domeniul Burcilor Bacău, Casa de Vinuri Premium Cotnari, Domeniile Urlați, Maison du Vin Bacău și Ceres Bivolari – Iași) vor veni cu produse proprii și vor organiza, la anumite intervale de timp, degustări de vinuri. Lângă fiecare căsuță va fi parcat și câte un automobil de epocă (prin colaborarea cu filiala Bacău a Retromobil Club România), iar un grup de actori vor întruchipa tot atâtea personaje în costume de epocă.
Ziua de vineri se va încheia cu o serbare câmpenească la Crama Domeniile Burcilor, din comuna Traian, care va sărbători, cu acest prilej, împlinirea a 20 de ani de la înființare.
Sâmbătă, 13 iunie, cavalerii vinului invitați din țară și de peste hotare, din Consulatul România, legatele Moldova, Transilvania și Muntenia, din Ungaria, Serbia, Muntenegru și Austria, vor vizita așezământul de cultură de la Tescani, iar de la ora 16,00 va avea loc Parada cavalerilor vinului, la care aceștia vor fi însoțiți de famfară, de călăreții Clubului Sportiv Ecvestru Decebal și de majorete. Parada va porni din fața Primăriei și se va opri la Teatrul Bacovia, unde va începe ceremonia de înființare a Scaunului cavaleresc Bacău și unde vor fi acreditați noi 11 membri ai organizației. Ziua de sâmbătă se va încheia, pe măsura acestor manifestări, cu Balul cavalerilor vinului, care va avea loc la Restaurantul Decebal.
Ordinul European al Cavalerilor Vinului (Ordo Equestris Vini Europae - OEVE) este instituție de drept privat, înființată în anul 1273, în Austria, care are un Consulat și Legate în mai multe orașe ale României, inclusiv în Iași, iar de acum și în Bacău. Ordinul este prezent în 27 de țări, cu peste 5.000 de cavaleri, iar Consulatul României a fost înființat în anul 2011.

miercuri, 20 mai 2015

Roadele învățăturii sunt dulci. Prin ce țară?



Efuziunea care domnește din nou pe străzile din centrul Bacăului pare să nu mai mire pe nimeni. Au loc parăzile absolvenților! Lumea s-a obișnuit cu o astfel de atmosferă de campus universitar american ca în filme, dar care la noi lasă în urmă un fel de parfum străin, cam la fel cu cel adus în patul conjugal de un soț infidel. E veselie mare printre absolvenții băcăuani la sfârșit de ciclu școlar de orice nivel. Am numit-o „efuziune”, adică exteriorizare puternică a unor sentimente pozitive, o stare firească, până la un punct, prin care trec cohortele de tineri după atâta amar de învățătură. Rădăcinile învățăturii sunt amare - îmi spunea adeseori tatăl meu -, dar roadele acestui pom sunt atât de dulci. Cum să nu te bucuri?!
Unde or fi, însă, roadele pomului? Sau, unde mai sunt? Or mai fi la îndemâna acestor fericiți de absolvenți? Știu ei, cu adevărat, dacă le pot afla? (cum tocmai se întreba un coleg de breaslă, trecut și el prin furcile caudine ale domeniului). Frumos își mai aruncă absolventul toca în aer, dar știe el oare unde va să cadă?
Dacă statisticile sunt de atâta vreme atât de sumbre cu privire la situația locurilor de muncă în România, vă dați seama cum arată realitatea. Și totuși, anul acesta Statistica oficială ne contrazice. Numărul locurilor de muncă vacante a ajuns, în primul trimestru, la 45.100, cu 7.000 mai multe  față de primele trei luni ale anului trecut. Cele mai mari rate ale locurilor vacante s-au înregistrat în administrația publică (3,13%) și în alte activități de servicii (2,55%). În același timp, în industria prelucrătoare s-au concentrat aproape 27% din numărul total al locurilor de muncă vacante (12.000), iar rata a avut valoarea de 1,10%.
Asta se caută acum: funcționari și lucrători în servicii. Dar economiștii, dar profesorii, dar inginerii, dar atâția alții abia ieșiți de pe băncile facultăților ce fac? La ultima acțiune „Bursa locurilor de muncă” din Bacău, numărul tinerilor în căutare de lucru a fost mic. Tinerii se pregăteau, poate de pentru paradele de absolvire. Sau poate pentru ceea ce au visat ani întregi, chiar în școală: să plece prin cele străinătăți, după un ban mai bun, după o viață mai bună.
Or fi, pe acolo, roadele cele dulci ale învățăturii?