Se afișează postările cu eticheta Tanase. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Tanase. Afișați toate postările

miercuri, 13 iulie 2016

Rotaryenii, oamenii obișnuiți care fac lucruri neobișnuite



  • inteviu cu Daniel Tănase, past-guvernator al Districtului 2241 România și Republica Moldova al Rotary Clubs International

La finalul mandatului său de un an, care s-a încheiat la începutul lunii iulie, Daniel Tănase, guvernatorul Districtului 2241 România și Republica Moldova al Rotary Clubs International, s-a aflat pentru o zi în județul Bacău, la închiderea Taberei internaționale de pictură ediția 2016 organizată de Rotary Club Bacău la Slănic Moldova. Inginer de profesie, Daniel Tănase este antreprenor și, împreună cu un bun prieten, administrează compania de IT Assist Software, care dezvoltă aplicații software pentru piața externă, dar și tipografia și editura Mușatinii din Suceava. Past-guvernatorul, în vârstă de 53 de ani, este căsătorit, are doi copii și locuiește de 24 de ani în Suceava, deși provine din Ploiești.

Oamenii obișnuiți nu se întâlnesc, domnule Daniel Tănase, frecvent cu un guvernator Rotary. Ce este un asemenea „demnitar” al unei organizații care există, de altfel, în România din 1929, dar care și-a reluat activitatea abia după 1990?

Guvernatorii, în Rotary, sunt colegi rotarieny în primul rând, care pentru un an au responsabilități specifice unui rol precum cel de președinte, de secretar, de trezorier în Rotary Club. Rotary este o organizație internațională, de servicii, în care se strâng oameni de profesii diferite (criteriul diversității este unul obligatoriu), care dezvoltă proiecte pentru comunitățile din care fac parte. Dar, guvernatorii sunt angrenați și în susținerea unor proiecte internaționale, dintre care cel mai cunoscut este Programul End Polio prin care clubul, alături de UNICEF, de Fundația Bill & Melinda Gates, de Organizația Mondială a Sănătății, își propune să eradicheze poliomielita.
Eu în Rotary sunt, acum, guvernator din trecutul imediat, adică tocmai mi-am încheiat acest mandat. Noul an rotarian a început pe 1 iulie. În România și Republica Moldova, adică în Districtul 2241 al Rotary Clubs International, sunt acum 122 de cluburi și peste 3.300 de rotaryeni. Suntem organizați în cluburi, iar fiecare club dezvoltă preponderent proiecte pentru comunitate, dar avem și un număr mare de proiecte, an de an, în care cluburi din străinătate și Fundația Rotary International sunt prezente cu finanțare. Orientativ, valoarea anuală a acestor proiecte depășeșete 800.000 de dolari, iar în anul rotaryan 2015-2016 am avut proiecte în derulare în valoare de un milion de dolari. Dar, proiectele continuă. Valoarea tuturor proiectelor (altele decât aceste „granturi globale”) depășește, după aprecierea mea, această valoare.

Cum a arătat anul rotaryan care tocmai s-a încheiat? Ce proiecte de anvergură ați derulat?

Daniel Tănase (centru) în Tabăra internațională de pictură
Rotary 2016 de la Slănic Moldova
Sunt proiecte foarte frumoase. Aș aminti un priect al colegilor din clubul Cluj Napoca Parc, care selectează o dată la patru ani 30 de copii cu un coeficient de iteligență superior din mediul rural, cu rezultate bune la învățătură, care dacă ar rămâne în acel mediu ar pierde șansa unei bune educații în continuare. Copiii sunt aduși în Cluj Napoca, sunt înscriși la școli gimnaziale foarte bune, li se asigură cazare, hrană, chiar și meditații after school. Au fost, până acum, trei generații. Dintre ei, peste 95% au urmat liceul și s-au înscris la facultăți din țară și din străinătate.
Alt proiect, la nivel districtual, este „Salvați inima unui copil”, prin care copii care suferă de malformații congenitale grave ale inimii și care nu pot fi operați în țară sunt ajutați să facă aceste operații în străinătate. Toate acestea printr-un parteneriat cu Spitalul Uni­ver­si­tar Wolfson Medical Center din Tel Aviv și cu Fundația „Salvați inima unui copil”. Până acum, peste 35 de copii au fost salvați astfel.
Numerose cluburi au proiecte de susținere a tinerilor care obțin rezultate școlare foarte bune la olimpiade sau care sunt artiști foarte talentați. Ei primesc burse pentru a-și urma drumul spre excelență.

Devine mișcarea rotaryană tot mai interesantă, mai atractivă pentru români? Sunt aderenți mai mulți?

Din punctul meu de vedere, creștem an de an. De altfel, Districtul 2241 este cel mai mare din zona est-europeană, iar celelalte districte din jur au de circa trei ori mai puțini membri și de două-trei ori mai puține cluburi. Ne-am dezvoltat foarte bine având în vedere că mișcarea rotaryană a renăscut, în România, abia după 1990. Cu toate acestea, există loc de creștere. ~n vestul Europei (în Austria, în Belgia, în Germania) densitatea rotaryenilor este de șase-opt ori mai mare decât în România și Republica Moldova. Sigur, în acele țări, cu excepția perioadei celui de Al Doilea Război Mondial, mișcarea a avut continuitate, de la începutul Secolului al XX-lea.

Este mișcarea rotaryană una a elitelor?

În cluburile Rotary sunt invitați să vină profesioniști din toate domeniile, lideri în domeniile lor de activitate și oameni de afaceri. Rotary consideră că aceste cluburi sunt formate din elite. Noi avem și o definiție a elitelor în Rotary: „elitele sunt formate din acei oameni obișnuiți care fac lucruri neobișnuite”. Ceea ce ne definește ca elite este ceea ce facem noi pentru comunitate, proiectele pe care le dezvoltăm pentru a aduce alinare unor mame care nu găsesc bani pentru tratamente scumpe ale copiilor lor, pentru a ajuta tinerii să-și urmeze drumul spre excelență și pentru a face, în măsura posibilităților noastre ca mai puțini copii să meargă flămânzi la culcare.

luni, 4 iulie 2016

Drumul spre Artă a fost bătut cu flori în Tabăra Internațională de pictură Rotary



  • tabăra și-a închis porțile sâmbătă, 2 iunie, la Pensiunea Montana din Slănic Moldova


Intitulată sugestiv „Drumul spre Artă”, Tabăra internațională de pictură organizată și în acest an de Rotary Club Bacău și-a închis porțile sâmbătă, 2 iunie, la Pensiunea Montana din Slănic Moldova. Copiii, veniți din Republica Moldova, din SUA, Rusia și Cehia, care au petrecut aici zece zile, au primit de la profesoarele lor, artistul plastic Elvira Cemortan Voloșin și creatoarea de modă Natalia Rahmistriuc, ambele din Republica Moldova, ca temă de reflecție artistică redarea în tehnici speciale de transpunere pe hârtie, pe pânză și pe suport textil a universului florilor. Ceea ce a rezultat a fost o serie de lucrări care au fost jurizate și prezentate într-un veritabil vernisaj de artă plastică, dar și într-un spectacol de fashion. Spectatorii au fost membrii clubului Rotary și invitații lor, între care s-a aflat și Daniel Tănase, guvernator în mandatul 2015-2016 al Districtului 2241 România și Republica Moldova al Rotary Club International.

Drumul spre artă bătut cu flori în acest an de copiii din Tabăra internațională de pictură a încântat asistența evenimentelor de la Pensiunea Montana. Sufletul taberei a fost și în acest an artistul plastic Elvira Cemortan Voloșin, președinta Centrului Cultural ARTELIT, membră a Uniunii Artiștilor Plastici din Republica Moldova și din România - filiala Bacău, care însă a avut-o alături pe Natalia Rahmistriuc, directorul executiv al agenției de modeling „Fashion Style Model Agency”, din Republica Moldova. „I-am învățat pe copii – ne-a spus Elvira - cum se pictează în tehnică acrilică și în ulei, cum se aplică foița de aur, dar și cum se transpun desene pe suport textil, pe obiecte de îmbrăcăminte. Am folosit culori și o tehnică specială, astfel încât desenele să fie rezistente la purtat îmbrăcămintea și la spălat sau călcat”.
Natalia Rahmistriuc, care se ocupă de modeling într-o agenție care crează colecții de haine pictate, a venit pentru prima dată într-o astfel de tabără. Împreună cu Elvira a scos pe piață, recent, o colecție de eșarfe pe care apar desenele acesteia. „În tabără - spune Natalia - am vrut să facem același lucru, dar autorii desenelor au fost chiar copiii. Astfel, au pictat pe maiouri, pe tricouri, pe eșarfe, au creat rochii pictate. Pentru prima dată, în această tabără, s-a lucrat astfel”.

Micii artiști învață să se autoevalueze

Tabăra internațională de pictură a clubului Rotary din Bacău are deja o tradiție. Aici Elvira a lucrat din 2004 cu copiii, uneori și cu ajutorul altor artiști. Câteva ediții au fost organizate chiar la Centrul de cultură de la Tescani. „A fost o atmosferă creativă și mă bucur că această tabără a crescut în valoare și a fost susținută și de alte cluburi Rotary – ne-a declarat Elvira. Mulți participanți au fost copii din centre de plasament. Alături de alți copii ei s-au simțit foarte bine, iar aici au căpătat conștiința de artiști, pentru că sunt talentați. Pe parcursul anilor în tabără au venit mereu și copii din alte țări.”
Elvira le insuflă copiilor conștiința valorii de sine. Astfel, ei sunt repartizați în trei echipe în care fiecare are calitatea de membru al juriului și nominalizează câștigătorii. „Se crează o concurență sănătoasă, în care chiar copii analizează ce fac ei și ceilalți – spune profesoara lor. Evident, avem și un juriu profesionist și în final desemnăm câștigătorii. Anul trecut am nominalizat un copil foarte talentat din Bacău, Ovidiu Rusu, iar eu, ca președinte al Centrului Cultural Artelit din Republica Moldova, l-am adus acolo, i-am oferit cazare și masă și i-am organizat și un vernisaj la Filarmonica națională, din care i-au fost achiziționate și câteva lucrări. Vom proceda în continuare la fel.”

Parada modei în tabăra de pictură

Surpriza cea mare a evenimentului a fost, însă, o veritabilă paradă a modei prezentată chiar de autorii hainelor pictate cu flori. „Maestrul de ceremonii” în acest caz a fost Natalia, ea însăși prezentatoare de modă, ca top model. Natalia i-a învățat pe copii cum se pun pașii pe ring, ce ținută trebuie afișată, ce privire trebuie să aibă prezentatorul. „În acest domeniu – spune Natalia - nu trebuie să fii neapărat top model. Chiar cu o talie și o înălțime mai mică, ei, copiii trebuie să știe să prezinte o creație, nu neapărat în calitate de manechin, să fie mândri de ceea ce fac”.
Natalia Rahmistriuc i-a ajutat pe copii și la crearea de modele noi de îmbrăcăminte, i-a învățat să croiască și să coase, dar și cum să-și prezinte creațiile.
Ea a deschis recent agenția de modeling din Chișinău, care se ocupă însă și de promovare și de marketing. „Am o experiență de nouă ani în marketing, dar acum vreau să promovez ceea ce-mi place mie personal. Astfel, din 2015 lucrez separat. Am fost un top model, dar nu în străinătate. Am preferat marketingul, iar acum vreau să dau tinerilor talentați șansa să-și prezinte creațiile”.

„Districtul 2241 al Rotary Club International ocupă locul al patrulea în organizarea de tabere pentru noua generație. Sunt tabere care promovează artele tradiționale (precum olăritul și încondeiatul ouălor), tabere de arheologie, Tabăra internațională de pictură din județul Bacău și altele. Este extraordinar că în tabăra din Bacău avem copii și din România și Republica Moldova, dar și dintre cei care vin de dincolo de ocean sau din alte țări. Ei, după ce se reîntorc acasă, devin veritabili ambasadori ai României peste hotare.”
Daniel Tănase, past-guvernator al Districtului 2241 România și Republica Moldova al Rotary Club International

marți, 5 ianuarie 2016

E lesne să ordoni să dai. Dar dacă n-ai, de unde dai?



Oricât de sinistră ar fi, trebuie să ne amintim acum o vorbă cu profund înțeles: de moarte și de fisc nu ai cum să scapi. Nici mort nu mai scapi! Pentru că de câteva zile și persoanele fizice care nu obțin venituri nu sunt scutite special sunt obligate să achite contribuția la sistemul public de sănătate (CASS), conform prevederilor noului Cod fiscal. Mort-copt, plătești!
Stai și te uiți la noua prevedere legală ca pisica la calendar și nu înțelegi: păi, de unde bani dacă nu ai niciun venit? Unde e logica?
L-am auzit pe unul comentând cu năduf: „Eu înțeleg că prin această măsură statul îndeamnă oamenii la furt și tâlhărie. Dacă nu obțin niciun fel de venit, de unde să plătesc? Nu-mi rămâne decât să ies în stradă cu toporul.”
Mă scutur ca de o vedenie rea și dau de o altă opinie, care parcă mă mai luminează: „Nu înțeleg comentariile negative. De unde vreți să aibă medicii salarii mai mari, să nu trebuiască să vă ceară șpagă sau să nu plece din țară? Dacă vi se pare mare contribuția, ia vedeți în țările occidentale cât se plătește. Dar dacă un meseriaș bun lucrează la negru, plătește CASS? El câștigă de trei ori mai mult, iar dacă se înbolnăvește este tratat exact ca cel care a plătit mulți ani contribuția dintr-un salariu nenorocit. Sau unul care închiriază apartamente, fără să plătească vreun impozit. E corect? Și câte exemle or mai fi!”
Parcă m-am mai luminat, dar tot nu pot înțelege: dacă unul chiar nu are nici un venit, cu ce să plătească? Vorba marelui Constantin Tănase: „E lesne să ordoni să dai. Dar dacă n-ai, de unde dai?”
Statul a pornit, pe această temă, o veritabilă vânătoare de contribuabili. Corect, însă aș vrea să-i văd prinși pe cei care au și nu dau, adică nu declară cât au. Pentru că celorlalți, săracilor lipiți, le mai poți impune, eventual, doar să-și vândă tot ce mai au și să plătească cei aproape 60 de lei lunar. Până în ziua în care nu vor mai avea nimic, decât viața.
Să fim, totuși, corecți: sunt opt categorii de persoane scutite de o asemenea contribuție. De la a noua în sus (sau în jos) e altă poveste. Și, în definitiv, dacă poți munci chiar și cu ziua, tot mai câștigi ceva. Doar că o zi nu ține cât un an.