Se afișează postările cu eticheta Tecu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Tecu. Afișați toate postările

miercuri, 21 septembrie 2016

Domnule primar, ai nevoie de un consilier pentru diaspora?



Mai multe voci se ridică, pe timp ce trece, în consolidarea ideii că românii din străinătate au nevoie de o mai bună reprezentare în relațiile cu autoritățile române. Mai nou, 23 de deputați și senatori au o inițiativă legislativă pentru ca primarii să poată angaja consilieri personali pentru relația cu diaspora.
Sunt milioane de români plecați peste granițe. Unii spun că ar fi vreo trei milioane, alții dau alte cifre, dar oficial nu se știe nimic exact. Zeci de mii, dacă nu chiar sute de mii sunt din județul Bacău, dar numărul lor nu este „contabilizat” nici măcar la Evidența populației, care poate ar trebui să țină cu adevărat o… evidență. Oricum, sunt foarte mulți plecați, iar o bună parte dintre ei mai țin legătura cu țara și unii au chiar gând de întoarcere. Vor fi toată viața români, oriunde s-ar afla, și au drepturi ca noi toți. Despre ei se spune că au o voce care ar trebui mai atent ascultată.
Una dintre cele mai active, mediatic, organizații ale românilor stranieri este FADERE – Federația Asociațiilor de Români din Europa. Președintele FADERE, Daniel Țecu, spune că în prezent în România avem doar un deputat pentru 73.000 de români din diaspora, dar algoritmul dă unul la 1,4 milioane. Pe când în cazul minorităților sunt 18 locuri de deputat la 300.000 de locuitori.
Cu eventualii consilieri de primari, balanța de astfel de reprezentanți parcă s-ar mai înclina, pentru că acești „funcționari” ar putea întări legăturile între autorități și diaspora.
Numai să nu-i împingă păcatul pe primari să-și aleagă consilierii pe criterii politice, de prietenie sau rudenie, cum s-au văzut atâtea alte cazuri.

joi, 24 decembrie 2015

Românii din străinătate bat toba pe la frontiere



Pentru proasta organizare din ultimele zilei a activității punctelor de trecere a frontierelor și pentru dezinteresul demonstrat în momentul în care a fost informat că acolo s-au format cozi kilometrice, românii răspândiți prin Europa cer demisia domnului Petre Tobă din fruntea Ministerului Afacerilor Interne. Ne-a dat un astfel de semnal chiar președintele Federației Asociațiilor de Români din Europa (FADERE), Daniel Țecu.
Trebuie să recunosc, nu m-am gândit la o astfel de rezolvare atunci când am văzut cozile de la vămile din vestul țării, la intrarea în România. Vorba ceeea: ce nu te atinge nu te interesează. Dar cu democrația nu te joci, iar românii au prins și cu curaj și gust de a coborî democrația din pod oricând apare ocazia. Prin urmare, nu merge treaba cum trebuie într-un domeniu, jos cu ministrul de resort!
Românii de dincolo - între care sunt și destui băcăuani – spun că este inadmisibil ca în apropierea sărbătorilor de iarnă, când foarte mulți se întorc în țară, autoritățile să fie luate din nou „prin surprindere”. Însă, ei au văzut că domnul Tobă pe lângă faptul că frontierele nu au fost pregătite pentru acest moment, după ce a fost înștiințat că există cozi foarte mari s-a comportat în continuare cu dezinteres și nu a rezolvat problema.
În Europa – spun cei de la FADERE - locuiesc în jur de trei milioane și jumătate de români care trimit foarte mulți bani în țară și care se întorc acasă în număr covârșitor de două ori pe an: de Crăciun și în perioada vacanței de vară.
„Suntem indignați de sutele de telefoane și mesaje pe care le-am primit din partea românilor, care în loc să fie primiți cu brațele deschise de România, sunt ținuți la granițe și sunt tratați încă odată cu dispreț – ne scrie domnul Daniel Țecu. Sperăm că adevăratul motiv pentru care s-au formate cozile uriașe să fie doar incompetența. Ar fi mult mai grav dacă situația ar fi o răzbunare politică pentru votul diasporei sau și-ar avea originea în obiceiul polițiștilor de frontieră și al vameșilor corupți care caută în bagajele românilor până îi fac să le dea șpagă pentru a putea intră în țară”.
Cu democrația nu te joci. Te lasă fără portofoliu.

joi, 9 iulie 2015

Românii din Grecia nu-și mai primesc salariile sau muncesc la negru



  • mulți dintre ei se întorc acasă ori pleacă în alte țări

Culesul portocalelor, un „paradis” aproape pierdut
Românii care muncesc în Grecia au ajuns într-o situație disperată – ne anunță FADERE (Federația Asociațiilor de Români din Europa). Foarte mulți dintre ei nu și-au mai primit salariile, din lipsă de cash, iar o mare parte vor pleca în concedii în România și vor aștepta să vadă ce se va întâmpla până în septembrie, când vor lua o decizie cu privire la viitorul lor.  Alții s-au întors deja în țara sau au plecat în special în țările nordice, în Marea Britanie sau în Germania.
De la apariția primelor semne de criză economică și politică, foarte mulți greci nu au mai dorit să mai angajeze români cu acte în regulă, ci doar la negru.
FADERE a desfășurat un un proiecte de sondare a situației românilor din Grecia și a constatat că în Grecia locuiesc oficial 50.000 de români, dar după datele asociațiilor de români numărul real este de 200.000. FADERE mai spune că diferența de 150.000 de români se poate datora tocmai muncii la negru în Grecia.
„Poate că odată vom ajunge și noi, în România, ca în acele țări în care  guvernele intervin pentru sprijinirea comunităților ajunse în crize cauzate de factori externi” - a opinat Daniel Țecu,  președintele  FADERE.