Se afișează postările cu eticheta FADERE. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta FADERE. Afișați toate postările

miercuri, 16 august 2017

Stranierii cer program de 16 ore la Pașapoarte

Măsurile pe care Ministrul Carmen Dan le-a propus pentru fluidizarea serviciilor oferite la ghișeele de eliberare a pașapoartelor în luna în care vin în țară cei mai mulți români plecați la muncă în străinătate, luna august, sunt considerate de aceștia insuficiente.
În urma solicitărilor FADERE (Federația Asociațiilor de Români din Europa), Ministerul Afacerilor Interne a venit cu mai multe propuneri, între care prelungirea valabilității pașapoartelor de la 5 la 10 ani și prelungirea programului la ghișee. „Considerăm aceste măsuri sunt benefice, dar insuficiente - ne-a transmis președintele FADERE, Daniel Țecu. Efectele prelungirii valabilității pașapoartelor vor fi resimțite, abia peste 5 ani”.
De aceea, FADERE cere și suplimentarea personalului de la ghișee, prelungirea programului zilnic al acestora până la 16 ore, extinderea programului de lucru în zilele festive și la sfârșit de săptămână, implementarea unui sistem online atât pentru depunerea documentelor scanate cât și pentru programarea la ghișeu, instalarea de echipamente în holurile oficiilor de eliberare a pașapoartelor unde cei interesați să-și poată scana sau fotocopia documentele și înființarea unor noi ghișee pentru perioada în care vin românii din diaspora.

sâmbătă, 29 iulie 2017

FADERE cere protejarea muncitorilor români din străinătate



Daniel Țecu

FADERE - Federația Asociațiilor de Români din Europa cere premierului Tudose, intervenția urgentă în protejarea românilor care muncesc în străinatate și sunt abuzați. Apelul este făcut după ce autoritățile au descoperit în provincia Cuenca, din centrul Spaniei, mai mulți români care erau exploatați de angajatorii spanioli. În cursul zilei de joi, 27 iulie, au fost descoperiți 24 de români care lucrau fară contract de muncă, plătiți prost şi dormind în corturi, fară apă curentă și fără electricitate. Vineri, 28 iulie, au fost identificate alte două astfel de cazuri. Situația apare după ce la începutul acestei săptămâni și poliția din Italia a descoperit zeci de români abuzați pe plantațiile din sudul Italiei.
Peste trei milioane și jumătate de români muncesc în țările europene, dar zilnic sute de oameni sunt abuzați în statele unde locuiesc, prin legi discriminatorii, de funcționari care își permit să nu le rezolve problemele, ci să-i jignească și, nu în ultimul rând, de angajatori care îi forțează să lucreze în condiții mizere.
„Cerem prim-ministrului Tudose modificare misiunii Ministerului Pentru Românii de Pretudindeni, pentru a face dintr-un minister care se ocupă doar de acordarea de subvenții pentru proiecte culturale în diaspora, în unul care să aibă ca prim-obiectiv protejarea românilor din diaspora” – spun cei de la FADERE.

Majoritatea  românilor care lucrează în Europa trimit în continuare bani în țară. Așa se face că în ultimii zece ani ei au trimis acasă peste 55 de miliarde de euro, mai mult decât oricare investitor străin și mai mult decât a primit România de la Uniunea Europeană. Cu toate acestea, Guvernul României continuă să manifeste fața de ei indiferență şi dispreț.”
Daniel Țecu, președintele FADERE


Prim-ministrul Mihai Tudose îi va da "puteri mai mari" ministrului pentru Românii de Pretutindeni, Andreea Păstîrnac, pentru a putea acționa astfel încât niciun cetățean român din străinătate "să nu mai fie discriminat", au declarat sâmbătă, 29 iulie, pentru Agerpres, surse oficiale. Potrivit surselor citate, șeful Executivului a subliniat că "românii nu sunt cetățeni de mâna a doua".
În acest context, premierul Tudose ar urma să se întâlnească, luni, 31 iulie, cu ambasadorul Spaniei la București, Ramiro Fernandez Bachiller, și cu ministrul Andreea Păstîrnac - au spus sursele citate.