Se afișează postările cu eticheta Goldenberg. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Goldenberg. Afișați toate postările

joi, 1 septembrie 2016

Protest sporadic la Rafo



Circa 50 dintre salariații care mai lucrează efectiv în rafinăria din Onești (364 de toți) au protestat joi dimineața (1 septembrie) în fața pavilionului administrativ al societății Rafo. Nemulțumirea lor este deja cunoscută: neachitarea drepturilor salariale de mai bine de opt luni. Protestul fusese anunțat de toți salariații rafinăriei, marea lor majoritate fiind acasă în șomaj tehnic. Ei au amenințat, zilele trecute, că de la 1 septembrie vor sta permanent în fața birourilor administrației și își vor cere drepturile. Acțiunea a fost declanșată, însă, numai de lucrători aflați deja în întreprindere, care au avut o primă discuție cu liderul sindicatului Rafinorul, Ion Marian, în care și-au manifestat neîncrederea în toate promisiunile făcute de acționarii majoritari și au cerut să stea de vorbă cu un reprezentant al administratorilor. Acesta a fost Igor Rohlin, membru al Consiliului de Administrație (CA), care a arătat că nu are nicio informație de la acționarul majoritar în legătură cu plata salariilor restante. În schimb, le-a transmis ordinul președintelui CA, Miroslav Dermendjiev, prin care salariații erau trimiși la locurile de muncă, altfel vor suporta consecințele.
Discuțiile au durat circa două ore. Igor Rolhlin a opinat că până pe 10 sau 15 septembrie este așteptată o hotărâre a acționarului majoritar, Daniel Goldenberg, președintele companiei Result-4-You, din Belgia. Dacă până atunci nu va apărea nicio soluție, Rafo va intra în faliment.
Activele rafinăriei se află în continuare sub sechestrul cerut de ANAF, deci nimic de acolo nu ar putea fi vândut pentru bani de salarii.
În plus, pentru salariații în șomaj tehnic, s-a decis ca perioada acestuia să fie prelungită până pe 15 septembrie.
Salariații au deschis, în problema drepturilor salariale, și o acțiune la Tribunalul Bacău, de unde este așteptat primul termen de judecată, iar Inspectoratul Teritorial pentru Muncă a fost și el sesizat cu situația de la Rafo.

marți, 30 august 2016

Se ascut cuțitele la Rafo



  • sindicatul a trimis un ultimatum administratorilor și acționarului majoritar

Salariații de la Rafo spun că sunt pregătiți pentru
acțiuni de protest permanente
Salariații societății Rafo Onești care stau de mai multă vreme acasă într-un soi de șomaj tehnic au transmis administratorilor rafinăriei, prin intermediul Sindicatului Rafinorul, că de la 1 septembrie refuză această formă de concediere. Ei se vor întoarce în rafinărie și vor protesta permanent, în diferite forme, dacă nu le sunt achitate drepturile de natură salarială, restante de la începutul anului. De asemenea – se arată în mesajul transmis administratorilor – salariații care trebuie să asigure siguranța și funcționarea unor obiective din rafinărie nu vor mai intra în uzină cel puțin două schimburi, pentru a fi la limita prevederilor regulamentului intern în baza căruia pentru trei absențe nemotivate de la locul de muncă li se poate desface contractul individual de muncă.
Un mesaj cu caracter de ultimatum a fost trimis și actualului acționar majoritar al Rafo, Daniel Goldenberg. „În baza a tot ceea ce se întâmplă la nivel de Rafo din momentul în care ați devenit acționar majoritar și în mod special în relația de comunicare sindicat-acționar – se arată în mesajul semnat de liderul sindicatului, Ion Marian -, se constată că nu aveți niciun interes cu privire la Rafo, dar aveți o atitudine inumană față de salariații care sunt neplătiți de șapte luni. ~n acest sens vă readucem aminte că a trecut o lună din momentul în care, contractual, trebuia să achitați aceste drepturi și două săptămâni de când v-ați anagajat față de administrație că veți plăti măcar parțial aceste obligații”.
Ion Marian i-a dat de înțeles acționarului majoritar că rafinorii nu mai speră în ceva de la el, dar i-a solicitat, totuși, în numele salariaților ca, „dacă este un acționar responsabil și are intenții pozitive cu privire la Rafo și salariați”, să găsească soluții pentru a achita drepturile de natură salarială, iar dacă nu să dispună ruperea relațiilor de muncă angajat-angajator, în condițiile în care nu ar avea de gând să dezvolte și să repornească rafinăria.
Sindicatul a trimis, recent, o notificare și Inspectoratului Județean al Muncii cu privire la situația disperată a celor circa 370 de salariați de la Rafo și așteaptă intervenția acestuia.

luni, 22 august 2016

Rafinorii cer sprijin la ITM pentru a-și recupera salariile




Ion Marian
Sindicatul Rafinorul a solicitat, luni, 22 august, Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) județean să intervină pe lângă noul acționar majoritar și pe lângă administrația societății Rafo Onești pentru deblocarea plății drepturilor salariale ale celor aproape 380 de angajați.

Cererea – conform scrisorii semnate de liderul sindicatului, Ion Marian -, a fost trimisă Inspectoratului în speranța că se vor crea premisele ca salariații să se poată adresa instanțelor judecătorești pentru a-și încasa drepturile. Pe rolul Tribunalului Bacău se află deja un dosar cu acest subiect, din luna iulie, dar încă nu s-a fixat primul termen de judecată.
În aceeași scrisoare se mai arată că până luni, 22 august, nu erau achitate salariile tarifare, sporul de vechime, sporul de noapte și alte sporuri pentru perioada februarie (parțial) – august 2016. De asemenea, sunt neplătite 50% din indemnizația de concediu de odihnă pentru 52 de salariați care au efectuat concediul în luna ianuarie și parțial în februarie și toată indemnizația pentru 34 de salariați care au fost în concediu în februarie. Nici indemnizația de concediu pentru cei care au plecat la odihnă în perioada martie – iulie nu este achitată. Nu s-au dat nici tichetele de masă cuvenite și nici tichetele cadou pentru perioada aprilie – iulie 2016.

ITM Bacău a fost sesizată de Sindicatul Rafinorul și în primăvara acestui an cu privire la neachitarea drepturilor salariale la Rafo. Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului, Dan Buftea, spune că atunci s-a efectuat un control pe această temă în rafinărie, dar ulterior nu s-a mai primit nicio sesizare. Acum, însă, v-a fi repetat controlul, cu măsurile de rigoare dacă cele sesizate se vor confirma.
Salariații de la Rafo au protestat și pe vremea Petrochemical,
și i-au cerut lui Iakov Goldovskiy drepturile salariale
Sindicatul a avut mai multe runde de discuții cu președintele Consiliului de Administrație, Miroslav Dermendjiev, dar și cu acționarul majoritar care a preluat, pentru scurt timpul Rafo, Vitalie Cebanu de la Andres Capital, iar zilele trecute i-a scris, pe aceeași temă, și actualului acționar majoritar, Daniel Goldberg, președintele companiei Result-4-You. Deși noii acționari au garantat fiecare că se vor achita de obligațiile salariale, nu au mișcat nimic. La jumătatea lunii iulie, salariații au ieșit din nou în fața pavilionului administrației de la Rafo și au protestat, cerând să se întâlnească și cu acționarul majoritar și cu administratorii rafinăriei.
Sesizarea ITM – ne-a declarat Ion Marian – va fi urmată, în această săptămână, de adrese către ministerele Muncii și Justiției. „Sesizăm – se arată și în actuala scrisoare către ITM - că la Rafo încă nu există un fond constituit pentru garantarea plății salariilor cel puțin la nivelul minim brut pe țară, conform Codului Muncii”.