Se afișează postările cu eticheta Dermendjiev. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Dermendjiev. Afișați toate postările

marți, 13 septembrie 2016

Salariații de la Rafo au cerut imperativ disponibilizarea



  • administratorii au fost de acord, iar în perioada de preaviz de o lună se așteaptă fie banii pentru finanțarea repornirii instalațiilor, fie intrarea legală în șomaj a salariaților

 Circa 200 dintre cei 360 de salariați ai societății Rafo Onești s-au adunat, ieri dimineață (13 septembrie), de la prima oră a zilei, în fața pavilionului administrativ și au solicitat să stea de vorbă cu președintele Consiliului de Administrației (CA), Miroslav Dermendjiev. Oamenii nu și-au mai primit drepturile de natură salarială din 25 februarie până astăzi și au considerat că numai un protest mai dur poate aduce o rezolvare acestei situații.

Miroslav Dermendjiev a venit să stea de vorba cu salariații, cărora le-a explicat, calm, că are slabe legături cu actualul proprietar al rafinăriei. „În acest caz – a spus directorul general -, nu dispun de foarte multe informații în legătură cu viitorul imediat al Rafo, dar am primit deja un telefon prin care s-a promis din nou că în rafinărie vor veni imediat bani și se va face plata salariilor”. Oamenii, însă, au vociferat și au spus răspicat că nu mai cred nicio promisiune.
Miroslav Dermendjiev
Astfel, salariații au solicitat o întrevedere pe loc a reprezentanților lor cu actuala conducere, lucru care s-a și întâmplat și, în urma unui dialog ceva mai așezat, dar tot aprins, a rezultat că administrația este de acord cu încheierea unui protocol prin care să se permită angajaților să solicite disponibilizarea.

O lună de preaviz pentru salariați

Protocolul a fost încheiat între conducerea executivă a rafinăriei și Sindicatul Rafinorul, conform căruia, fără a se mai parcurge etapele obișnuite în cazul încetării contractelor de muncă, să se treacă în regim de urgență la emiterea documentației pentru disponibilizarea salariaților. „De ieri, 13 septembrie – ne-a declarat liderul sindicatului, Ion Marian, curg cele 30 de zile de preaviz legal, timp în care rafinorii trebuie să se prezinte la lucru. Se speră astfel ca situația Rafo să se decidă în acest interval de timp: ori acționarul majoritar aduce finanțare și se reia funcționarea rafinăriei ori salariații vor intra în șomaj. Astfel, ei vor beneficia și de asigurările sociale de care au oricând nevoie”.

La masa negocierilor cu Administrația
Rafo a rămas pe întuneric

Rafinăria a rămas, însă, de luni, 12 septembrie, și fără curent electric, după ce furnizorul a întrerupt alimentarea din cauza facturilor neachitate în valoare de circa 3.000 de euro. Astfel, societatea nu mai poate avea nicio legătură IT, dar mai grav este că nici instalațiile aflate în conservare nu mai pot avea, sub presiune, azotul care le protejează de coroziune, iar stațiile de epurare nu mai au pompele în funcțiune, deci la o eventuală ploaie cu debit mare pot deversa în Râul Trotuș, provocând un accident ecologic catastrofal. Administrația a dat, însă, asigurări că va găsi urgent soluții pentru remedierea acestei situații.
Salariaților li s-a citit, la final, Protocolul

joi, 1 septembrie 2016

Protest sporadic la Rafo



Circa 50 dintre salariații care mai lucrează efectiv în rafinăria din Onești (364 de toți) au protestat joi dimineața (1 septembrie) în fața pavilionului administrativ al societății Rafo. Nemulțumirea lor este deja cunoscută: neachitarea drepturilor salariale de mai bine de opt luni. Protestul fusese anunțat de toți salariații rafinăriei, marea lor majoritate fiind acasă în șomaj tehnic. Ei au amenințat, zilele trecute, că de la 1 septembrie vor sta permanent în fața birourilor administrației și își vor cere drepturile. Acțiunea a fost declanșată, însă, numai de lucrători aflați deja în întreprindere, care au avut o primă discuție cu liderul sindicatului Rafinorul, Ion Marian, în care și-au manifestat neîncrederea în toate promisiunile făcute de acționarii majoritari și au cerut să stea de vorbă cu un reprezentant al administratorilor. Acesta a fost Igor Rohlin, membru al Consiliului de Administrație (CA), care a arătat că nu are nicio informație de la acționarul majoritar în legătură cu plata salariilor restante. În schimb, le-a transmis ordinul președintelui CA, Miroslav Dermendjiev, prin care salariații erau trimiși la locurile de muncă, altfel vor suporta consecințele.
Discuțiile au durat circa două ore. Igor Rolhlin a opinat că până pe 10 sau 15 septembrie este așteptată o hotărâre a acționarului majoritar, Daniel Goldenberg, președintele companiei Result-4-You, din Belgia. Dacă până atunci nu va apărea nicio soluție, Rafo va intra în faliment.
Activele rafinăriei se află în continuare sub sechestrul cerut de ANAF, deci nimic de acolo nu ar putea fi vândut pentru bani de salarii.
În plus, pentru salariații în șomaj tehnic, s-a decis ca perioada acestuia să fie prelungită până pe 15 septembrie.
Salariații au deschis, în problema drepturilor salariale, și o acțiune la Tribunalul Bacău, de unde este așteptat primul termen de judecată, iar Inspectoratul Teritorial pentru Muncă a fost și el sesizat cu situația de la Rafo.

luni, 22 august 2016

Rafinorii cer sprijin la ITM pentru a-și recupera salariile




Ion Marian
Sindicatul Rafinorul a solicitat, luni, 22 august, Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) județean să intervină pe lângă noul acționar majoritar și pe lângă administrația societății Rafo Onești pentru deblocarea plății drepturilor salariale ale celor aproape 380 de angajați.

Cererea – conform scrisorii semnate de liderul sindicatului, Ion Marian -, a fost trimisă Inspectoratului în speranța că se vor crea premisele ca salariații să se poată adresa instanțelor judecătorești pentru a-și încasa drepturile. Pe rolul Tribunalului Bacău se află deja un dosar cu acest subiect, din luna iulie, dar încă nu s-a fixat primul termen de judecată.
În aceeași scrisoare se mai arată că până luni, 22 august, nu erau achitate salariile tarifare, sporul de vechime, sporul de noapte și alte sporuri pentru perioada februarie (parțial) – august 2016. De asemenea, sunt neplătite 50% din indemnizația de concediu de odihnă pentru 52 de salariați care au efectuat concediul în luna ianuarie și parțial în februarie și toată indemnizația pentru 34 de salariați care au fost în concediu în februarie. Nici indemnizația de concediu pentru cei care au plecat la odihnă în perioada martie – iulie nu este achitată. Nu s-au dat nici tichetele de masă cuvenite și nici tichetele cadou pentru perioada aprilie – iulie 2016.

ITM Bacău a fost sesizată de Sindicatul Rafinorul și în primăvara acestui an cu privire la neachitarea drepturilor salariale la Rafo. Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului, Dan Buftea, spune că atunci s-a efectuat un control pe această temă în rafinărie, dar ulterior nu s-a mai primit nicio sesizare. Acum, însă, v-a fi repetat controlul, cu măsurile de rigoare dacă cele sesizate se vor confirma.
Salariații de la Rafo au protestat și pe vremea Petrochemical,
și i-au cerut lui Iakov Goldovskiy drepturile salariale
Sindicatul a avut mai multe runde de discuții cu președintele Consiliului de Administrație, Miroslav Dermendjiev, dar și cu acționarul majoritar care a preluat, pentru scurt timpul Rafo, Vitalie Cebanu de la Andres Capital, iar zilele trecute i-a scris, pe aceeași temă, și actualului acționar majoritar, Daniel Goldberg, președintele companiei Result-4-You. Deși noii acționari au garantat fiecare că se vor achita de obligațiile salariale, nu au mișcat nimic. La jumătatea lunii iulie, salariații au ieșit din nou în fața pavilionului administrației de la Rafo și au protestat, cerând să se întâlnească și cu acționarul majoritar și cu administratorii rafinăriei.
Sesizarea ITM – ne-a declarat Ion Marian – va fi urmată, în această săptămână, de adrese către ministerele Muncii și Justiției. „Sesizăm – se arată și în actuala scrisoare către ITM - că la Rafo încă nu există un fond constituit pentru garantarea plății salariilor cel puțin la nivelul minim brut pe țară, conform Codului Muncii”.