Se afișează postările cu eticheta Cosnea. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Cosnea. Afișați toate postările

joi, 9 august 2018

Proiect pentru integrarea turistică și economică a județelor Bacău și Harghita


  • președinții consiliilor județene Bacău și Harghita au analizat pe teren soluții pentru dezvoltarea economico-socială a celor două zone
  • o soluție este modernizarea căilor de acces în zone comune cu mare potențial turistic

Președinții Consiliilor Județene (CJ) Bacău și Harghita, Sorin Brașoveanu și Borboly Csaba, au făcut, joi, 9 august, o vizită pe teren la drumul de legătură dintre localitățile Agăș și Coșnea din județul Bacău și comuna Frumoasa din județul Harghita.

Întâlnirea a avut loc inițial la sediul primăriei din comuna Agăș, la care au fost prezenți, din delegația harghiteană, alături de Borboly Csaba, deputatul Korodi Attila și senatorul Tanczos Barna, primarul comunei Frumoasa, Ferencz Tibor, consilieri județeni și membri ai aparatului tehnic al instituției harghitene, iar alături de președintele Sorin Brașoveanu au fost reprezentanți ai instituției băcăuane pe care o conduce.
Această întâlnire – a spus Borboly Csaba - are menirea consolidării relațiilor de colaborare, în scopul dezvoltării economico-sociale a județelor Bacău și Harghita, totodată și pentru stabilirea unui acord de colaborare și dezbatere a aspectelor privind modernizarea drumului care leagă comunele Agăș și Frumoasa”.
Harghitenii au argumentat motivele pentru care doresc legături mai lesnicioase cu județul Bacău, inclusiv pe căile rutiere, pentru a se pune mai bine în valoare potențialul turistic al zonei montane comune, dar și pentru că unele obiective de interes din județul Bacău, precum Aeroportul Internațional „George Enescu” ar putea deveni mai aproape de cei care doresc să călătorească în diferite colțuri ale Europei.
Cei doi președinți au prezentat eforturile care se fac pentru a se dezvolta obiectivele de interes puse în discuție, apoi au parcurs traseul rutier Agăș – Coșnea - Frumoasa și au constatat starea în care se află acest drum.
Drumul din Coșnea
Surpriza a fost oferită aici de harghiteni, care sunt la finalul lucrărilor de asfaltare, de consolidare și de modernizare a drumului județean 101, partea harghiteană a traseului Frumoasa – limita de hotar cu județul Bacău. Porțiunea băcăuană a drumului DJ 135 se află încă distrusă în cea mai mare parte de torenții și viiturile de apă care au trecut peste el, mai ales până în satul Coșnea.
Concluzia reuniunii de joi a fost că cele două consilii județene tratează cu maximă importanță colaborarea interjudețeană pe teme de interes comun în vederea identificării și  implementării unor politici și acțiuni concrete care să determine dezvoltarea economico-socială regională, cât și implementarea programelor lansate în domenii de interes național și local.
Un reportaj al acestei reuniuni și a vizitei pe traseul Agăș – Frumoasa vom publica în numerele viitoare ale ziarului nostru.

Drumul din Harghita
Întâlnirea noastră reprezintă începutul unei colaborări fructuoase în avantajul reciproc al județelor Bacău și Haghita, în scopul unei mai bune valorificări a potențialului local și al dezvoltării regionale”.
Soin Bașoveani, peședintele Consiliului Județean Bacău
Poza de grup, la final, pe asfaltul DJ101 din Harghita

marți, 5 iulie 2016

După inundații, ecologizare pe Valea Șulței




Valea Pârâului Șulța, din zona localității Coșnea – Agăș, arată altfel de la sfârșitul săptămânii abia încheiate. Un grup de 14 elevi de la Colegiul Economic „Ion Ghica”, din Bacău, ajutați de angajați ai Direcției Silvice a județului și de membri ai Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi „Von Spiess” Mărgineni și ai Asociației Eco Land, din Bacău, dar și de primăria din localitate, au adunat într-o singură zi nu mai puțin de 50 de saci de gunoaie (în special PET-uri) și le-au expediat rampelor de colectare și de sortare a deșeurilor. „Cantitatea adunată - ne-a spus purtătorul de cuvânt al Direcției Silvice, inginerul Adrian-Vasile Titianu – a fost în acest an mai mică decât anul trecut, deoarece multe PET-uri și gunoaie au fost luate de ape la ultimele inundații. Important, însă, cred că este operațiunea în sine, iar noi ne implicăm în fiecare an în diverse acțiuni de protejare a mediului, de ecologizare a unor arii afectate de poluarea cu deșeuri de tot felul. Acum, pe Valea Șulței, am sprijinit inițiativa celor două ONG-uri organizatoare și grupul de elevi de la Colegiul Economic. A fost o acțiune care a avut și un caracter educativ, pentru că cine participă la ea va înțelege mult mai bine importanța protejării mediului natural. Și a fost un exemplu și pentru alții”.
Elevii și reprezentanții organizatorilor au ajuns, însă, în zona Coșnea- Agăș cu o zi înaintea operațiunii de ecologizare, unde au amenajat o veritabilă tabără de vară.

joi, 30 iunie 2016

Ecologizare pe Valea Șulței


Vadul Pârâului Șulța, în zona localității Coșnea - Agăș, va fi ecologizat de un grup de 16 elevi ai Colegiului Economic „Ion Ghica”, din Bacău. Operațiunea, organizată de Asociația Vânătorilor și Pescarilor Sportivi „Von Spiess” Mărgineni și de Asociația Eco Land, din Bacău, cu sprijinul Direcției Silvice Bacău și al Primăriei Agăș, va avea loc sâmbătă, 2 iulie. Elevii și reprezentanții organizatorilor vor ajunge în zonă încă de vineri, unde va fi amenajată o tabără de vară, elevii îmbinând astfel plăcutul cu utilul în această acțiune. „Ne implicăm în fiecare an în diverse acțiuni de protejare a mediului, de ecologizare a unor arii afectate de poluarea cu deșeuri de tot felul, iar acum, pe Valea Șulței, sprijinim inițiativa celor două ONG-uri organizatoare și grupul de elevi de la Colegiul Economic. Salariații noștri din zonă vor fi alături de acest grup de inimoși, pentru a reda naturii frumusețea cu care ne binecuvântează. Este o acțiune care are și un caracter educativ, pentru că cine participă la ea va înțelege mult mai bine importanța protejării mediului natural” – ne-a declarat directorul Direcției Silvice Bacău, Viorel Ghelase.