Se afișează postările cu eticheta Ghica. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Ghica. Afișați toate postările

duminică, 25 septembrie 2016

Agricola a investit 5 milioane de euro într-o nouă fabrică de salamuri



  • compania Salbac și-a mărit capacitatea de producție cu 1.000 de tone

Grupul Agricola a deschis, în Bacău, o nouă capacitate de producție pentru salamurile crud-uscate, cu o investiție de cinci milioane de euro. Aceasta este o extindere a vechii fabrici de salamuri și a survenit în urma creșterii spectaculoase a cererii de produse pe piață. Noua fabrică are o suprafață desfășurată de 5.000 mp și este amplasată în prelungirea celei dintâi și sporește capacitatea de producție cu 1.000 de tone.

La eveniment au participat, alături de salariații Grupului Agricola (specialiști din toate companiile componente), prefectul Ioan Ghica, primarul Cosmin Necula, vicepreședintele Consiliului Județean Ioan Floroiu, reprezentanți ai unor instituții și organizații băcăuane, parteneri de afaceri și ziariști. Un grup distinct de invitați l-au format foștii președinți și directori de la Agricola, Gheorghe Antochi, Petru Plăcintă, Mihai Dragomir și Alexandru Săutea.
Echipa de specialiști a noii fabrici, alături de Grigore Horoi
și Angelica Șmil (centru)
„Proiectul noii fabrici – a spus președintele Grupului Agricola, Grigore Horoi – a început la 1 august 2015, iar finalizarea lui era planificată în 2017. Încă de la finalul anului 2014 am primit, însă, din piață semnale pentru suplimentarea capacității de producție și am devansat realizarea investiției”.
La finalul lui 2015, vânzările de salamuri crud-uscate ale Agricola, din compania Salbac, au ajuns la aproape 2.400 de tone, din care peste 1.100 de tone numai Salam de Sibiu. Pentru 2016, estimările arată o creștere de până la 2.750 de tone, din care la Salam de Sibiu de 1.350 de tone. În ultimii șapte ani, Salbac a înregistrat o creștere a volumelor de marfă de până la 300%. „Piața salamurilor crud-uscate – a spus directoarea de la Salbac, Angelica Șmil – este în creștere cu 20% valoric, iar după această investiție va ajunge la 25% pană la finele lui 2018”.
Noua fabrică sporește capacitatea de producție la Salbac
cu peste 1.000 de tone
Anul 2016 a fost anul Salamului de Sibiu, cu o creștere de 20% a pieței. Agricola este lider de piață la acest produs, care tot în acest an a fost înscris în Registrul Denumirilor cu Indicație Geografică Protejată al Uniunii Europene. Agricola este fondatoare a Asociației Producătorilor de Salam de Sibiu, și tot în 2016 a dobândit două stele de aur la Gala Superior Taste Award organizată de Taste & Quality Institute, dar și distincția Silver Award la Institutul Internațional pentru Selecții de Calitate Monde Selection. De asemenea, Agricola a devenit furnizor al Casei Regale a României.

marți, 5 iulie 2016

După inundații, ecologizare pe Valea Șulței




Valea Pârâului Șulța, din zona localității Coșnea – Agăș, arată altfel de la sfârșitul săptămânii abia încheiate. Un grup de 14 elevi de la Colegiul Economic „Ion Ghica”, din Bacău, ajutați de angajați ai Direcției Silvice a județului și de membri ai Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi „Von Spiess” Mărgineni și ai Asociației Eco Land, din Bacău, dar și de primăria din localitate, au adunat într-o singură zi nu mai puțin de 50 de saci de gunoaie (în special PET-uri) și le-au expediat rampelor de colectare și de sortare a deșeurilor. „Cantitatea adunată - ne-a spus purtătorul de cuvânt al Direcției Silvice, inginerul Adrian-Vasile Titianu – a fost în acest an mai mică decât anul trecut, deoarece multe PET-uri și gunoaie au fost luate de ape la ultimele inundații. Important, însă, cred că este operațiunea în sine, iar noi ne implicăm în fiecare an în diverse acțiuni de protejare a mediului, de ecologizare a unor arii afectate de poluarea cu deșeuri de tot felul. Acum, pe Valea Șulței, am sprijinit inițiativa celor două ONG-uri organizatoare și grupul de elevi de la Colegiul Economic. A fost o acțiune care a avut și un caracter educativ, pentru că cine participă la ea va înțelege mult mai bine importanța protejării mediului natural. Și a fost un exemplu și pentru alții”.
Elevii și reprezentanții organizatorilor au ajuns, însă, în zona Coșnea- Agăș cu o zi înaintea operațiunii de ecologizare, unde au amenajat o veritabilă tabără de vară.

vineri, 4 martie 2016

Expozanți „puțini, dar buni”, la Târgul de turism Vacanța 2016



Ediția a treia a Târgului regional de turism Vacanța, organizat de societatea Centrul de Afaceri și Expozițional (CAEx) Bacău și Asociația Națională a Agențiilor de Turism (ANAT) a fost deschisă vineri, 4 martie, la Centrul de Afaceri și Expoziții „Mircea Cancicov”. Organizatorii și-au exprimat deschis regretul că în acest an prezența expozanților este sub așteptări, dar tot ei s-au încurajat, pe motiv că în standuri au venit „mai puțini, dar mai buni”.

Cele cinci agenții de turism prezente, Inter-Tour, Terra Nova și Seven Travel Bacău, dar și turoperatorul național Christian Tour și agenția Solvex din Varna (Bulgaria) sunt, în fapt, exponenții a zeci de parteneri și turoperatori. „În acest fel – a spus reprezentantul ANAT, Dumitru Nănescu, directorul general al Agenției Inter-Tour - am venit la târg să prezentăm oferta turistică pentru anul 2016, în care avem reduceri importante de tarife și taxe de până la 35 și chiar de 50% pe toată perioada târgului. Este o ocazie foarte potrivită ca băcăuanii să-și aleagă vacanțele pe care și le doresc”.

Citește mai multe în secțiunea TURISM