Se afișează postările cu eticheta vaci. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta vaci. Afișați toate postările

miercuri, 26 iulie 2017

„Ferma lu’ Chiriac” are sediu administrativ nou




Administrată de inginerul Ioan Chiriac, ferma de vaci cu lapte de la Radomirești a societății Rolex are acum un sediu administrativ nou. Noua clădire, funcțională, modernă, a fost inaugurată luni, 25 iulie, în prezența actualilor și foștilor asociați din societatea patronatoare Rolex, a unor fermieri de marcă din județul Bacău și din țară și a reprezentanților instituțiilor agricole ale județului. Între ei i-am recunoscut pe Constantin Duluțe, noul administrator al celei mai mari ferme agricole din Europa, Agricost Insula Mare Brăilei, dar și pe președintele și vicepreședintele celei mai importante asociații profesionale a fermierilor – LAPAR (Liga Asociațiilor de Producători Agricoli din România), Laurențiu Baciu și Daniel Ciobanu.

Noul sediu administrativ al „Fermei lu’ Chiriac”, cum a fost botezată ferma de administratorii ei, este opera arhitectului Doru Anghel și a structuristului Constantin Grapă și arhitectural face „casă bună” cu vecinul ei, Conacul Lecca, monument istoric datat 1895, acum din nou în posesia familiei Lecca și renovat recent. „Am ținut cont special de această ilustră vecinătate – a spus Ioan Chiriac -, din respect pentru familia care a dat județului Bacău și României, pe parcursul a 200 de ani, parlamentari, prefecți, politicieni și militari de carieră, între care primul președinte al Camerei Deputaților din România, Gheorghe Lecca, dar și pentru relația excepțională pe care o avem cu descendentul acestei familii, domnul Dumitru Lecca”.
Ioan Chiriac, administratorul fermei, a mulțumit primilor lui patru asociați în această societate, între care actualul diplomat cu grad de ambasador Valeriu Gheorghe, cu care a început afacerea în 1991. „Lucrurile au evoluat – a mai spus Ioan Chiriac -, iar societatea are acum alți asociați. Ferma zootehnică de la Radomirești a fost privatizată în anul 2002, când era într-o stare de degradare accentuată, cu un efectiv de vaci aproape tarate, de la care nu se puteau lua mai mult de 700 ml de lapte pe zi. Acum ferma are vaci Holstein de la care se mulg 30 de litri de lapte și este în plină dezvoltare, cu proiecte pentru grajduri noi, care vor ține cont de cele trei condiții de a face zootehnie: masă, casă și genetică bună pentru animale. La Radomirești, genetica și masa sunt asigurate, iar grajdurile urmează a fi modernizate”.

duminică, 16 octombrie 2016

Toamnă bogată la Expo Agro Moldova Bacău



  • expoziția și-a închis porțile duminică, 16 octombrie

A patra ediție a manifestării promoționale Expo Agro Moldova și-a închis, duminică, 16 octombrie, porțile. Organizată în Bacău de Centrul de Afaceri și Expozițional, în parteneriat cu Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România (LAPAR), cu Oficiul județean al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, cu Camera Agricolă Județeană și Direcția pentru Agricultură, expoziția a reunit producători și asociații de fermieri din mai multe județe, furnizori de imput-uri pentru agricultură, distribuitori de mașini agricole, crescători de animale, pomicultori, floricultori și artizani, dar și reprezentanți ai mediului bancar. La această ediție a expoziției au fost prezenți ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, președintele LAPAR, Laurențiu Baciu, parlamentari și reprezentanți ai mediului academic, șefi de instituții și reprezentanți ai autorităților locale.

Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, a avut cu acest prilej un dialog de circa duă ore cu fermierii, le-a spus expozanților ce măsuri guvernamentale îi așteaptă în perioada următoare, a stat de vorbă pe îndelete cu fermierii și a acceptat orice propunere de dialog pe probleme care privesc bunul mers al unui domeniu atât de imporatant al economiei naționale. Achim Irimescu a apreciat potențialul agricol și pe cel al industriei alimentare din județul Bacău. „Sper ca din acest an situația din mediul rural și situația fermierilor să fie cât mai bună”– a spus ministrul Agriculturii, după ce le-a vorbit participanților de oportunitățile din domeniu, dar și de revenirea piețelor agricole.
„Expo Agro Moldova – a apreciat și Laurențiu Baciu – este la început de drum, dar sperăm că va prinde un conturmai  pronunțat în anii viitori. Anul agricol 2016 a fost, pentru noi, fermierii, unul atipic, din punct de vedere al naturii, dar și în materie de subvenții venite de la stat. Însă am reușit în mare parte să primim banii promiși și mergem mai departe”.
Stelian și Mihaela Albișteanu i-au prezentat ministrului
produsele din ferma de la Poiana Sărată
Expozanții cu care am stat de vorbă s-au declarat, în general, optimiști pentru viitorul domeniului în care lucrează. „Am venit la această expoziție – ne-au spus fermierul Stelian și Mihaela Albișteanu, fermieri din Poaiana Sărată - cu produse tradiționale din lapte de vacă, cu brânză de burduf, cu caș, cu telemea dulce sau sărată, cu cașcaval din lapte de vacă și caș afumat, chiar și cu lapte, toate făcute în ferma noastră. Avem acolo circa 70 de bovine, 200 de capre și 150 de oi. Am dezvoltat ferma cu fonduri europene și guvernamentale și continuăm să o dezvoltăm. Chiar în prezent aplicăm un proiect în valoare de 160.000 de euro. Cu forțe proprii pregătim și lansarea unei pensiuni în apropierea fermei, care sperăm să fie deschisă în maxim două săptămâni”.
La standul organizat de Lucica Țîmpu
De la Gioseni, Lucica Țîmpu a venit și în acest an la Expo Agro Moldova cu produse similare, preparate de casă din lapte de vacă sau de oaie, dar și cu bunătățile toamnei dedicate stimulării apetitului și nu numai, cu vin nou, cu must, cu țuică și cu afinată. „Totul – a precizat Lucica Țîmpu – este produs în condiții ecologice la noi în gospodărie. Producem, în parte, și pentru piață, dar, evident, și pentru nevoile proprii”.
Cei mai mulți producători dintre cei prezenți la expoziție au venit cu produse lactate, dar s-au remarcat și producătorii de miere de albine sau cei de dulcețuri și gemuri de casă, pomicultorii care au adus și puieți de măr, de păr, de prun etc., dar și fructe din propriile livezi. L-am revăzut, la târg, pe administratorul societății Pomaltoi, din Letea Veche, dr. ing. Florin Acatrinei, pe zootehniștii din Asociația Județeană Bacău a Crescătorilor de Oi, pe Gabriela Silișteanu cu preparatele sub marca „Dulcețica mamei”, pe Laura Rusu cu florile superbe de la Sere Comănești, pe fabricanții de premixuri de la TCE 3 Brazi, precum și pe reprezentanții Asociației Crescătorilor de Vaci Bălțata Românească, din Brașov. De altfel, zona destinată țarcurilor de animale din Expo Agro Moldova a fost una generoasă în oferte, cu mai multe rase de oi și de cai sau de porci, dar și cu tradiționalul berbec la proțap.
Florin Acatrinei a vorbit despre pomicultură și altoi

„Mi-a făcut plăcere să constat că agricultura județului Bacău are producții bune, dar folosește și mașini performante, lucruri văzute și la Expo Agro Molodova. Chiar organizarea acestei expoziții arată că în zonă există interes pentru tehnologii moderne. Din fericire, vine și statul român din ce în ce mai mult în sprijinul agricultorilor, iar prima constatare pe care pot să o fac în acest sens și cu acest prilej este că, iată, se încheie plățile din categoria subvențiilor pentru perioadele anterioare. Județul Bacău are și industrie alimentară importantă, care prelucrează materiile prime locale, și aș aminti aici exemplul Grupului Agricola”.
Achim Irimescu, ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale