Se afișează postările cu eticheta sondaj. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta sondaj. Afișați toate postările

vineri, 22 martie 2019

Pesimism românesc


Mulți dintre noi ne punem tot mai des întrebarea dacă direcția în care se îndreaptă România este una bună, dar și dacă Europa merge în direcția care trebuie. Răspunsurile etalează, însă, suficient din pesimismul care ne caracterizează ca popor.
Sondaje de tot felul cu o astfel de temă au fost lansate în ultimul timp, evident și pentru că anul 2019 dă startul unei lungi perioade electorale inclusiv în țara noastră. Mi-a atras însă atenția cel mai recent dintre ele, realizat de Inscop Research și finalizat chiar în această lună la comanda Fundaţiei Konrad Adenauer. Concluzia generală este că românii sunt pesimiști în proporție de 72,8% în ceea ce privește direcția propriei țări, în timp ce 46,7% sunt mai optimiști față de evoluția Europei. Câți români chestionați cred că România a ales calea bună? Doar 17,8%. Ceilalți sunt nedeciși sau nu răspund la astfel de întrebări.
Același sondaj a fost aplicat de trei ori în ultimele cinci luni, în noiembrie, în ianuarie și în martie, iar optimismul românilor parcă a mai crescut, ușor, pe parcurs. Să fi fost „de vină” majorările salariale și promisiunile electorale ale celor de la Putere? Dar din iulie 2017 până acum, pe același chestionar respondenții și-au tot temperat optimismul. Iar din octombrie 2018 pesimismul a ținut-o langa.
În aceleași cinci luni, ponderea pesimiștilor cu privire la direcția în care se îndreaptă Europa s-a diminuat cu peste 7 procente, iar al celor care cred că Europa se îndreaptă într-o direcție bună a crescut cu peste 5 procente.
Evoluția Europei ne insuflă optimism. Dar ce folos dacă despre propria țară vedem mai mult în negru? Se spune că adevărul e întotdeauna la mijloc. Care mijloc, însă?

luni, 2 octombrie 2017

Românii, cei mai optimiști europeni privind viitorul mașinilor electrice



Europenii care se dovedesc a fi cei mai încrezători că în următorii zece ani vor fi în circulație mai multe mașini electrice decât autovehiculele echipate cu motoare convenționale sunt românii - relevă un studiu realizat de E.ON în opt țări europene. Astfel – ne informează Departamentul de Comunicare Corporatistă a companiei -, 68% dintre cei chestionați au anticipat că vehiculele electrice vor fi în topul preferințelor de cumpărare în următorul deceniu. Spre comparație, proporția germanilor care pariază pe o asemenea ascensiune a mașinilor electrice este de doar 36%, iar a suedezilor de 33%. De fapt, aproape jumătate dintre europeni sunt convinși că în următorii zece ani vor fi în circulație mai multe mașini electrice decât cele convenționale.
Și în alte privințe opiniile europenilor diferă când vine vorba despre cum vor arăta lucrurile în următorii zece ani. De exemplu, 43% dintre germani prevăd că mai mult de jumătate din energia produsă în 2027 va proveni din surse regenerabile. O opinie oarecum similară o au turcii (39%), suedezii (35%) și britanicii (31%). De asemenea, 29% dintre români estimează că majoritatea energiei produsă în țară va fi regenerabilă. Mai puțin încrezători sunt cehii (18%) și ungurii (17%).
Roboții care ajută în gospodărie vor deveni o prezență obișnuită peste zece ani - apreciază 35% dintre cetățenii turci. Și românii stau bine la acest capitol al previziunilor, iar 31% dintre ei văd ca foarte probabilă prezența roboților în casele lor în acest orizont de timp. În schimb, doar 18% dintre respondenții din Marea Britanie, respectiv doar 17% din Ungaria își pot imagina cum roboții le-ar vor șterge geamurile, le-ar găti sau le-ar spăla rufele.
Aceste rezultate fac parte din sondajul „Living in Europe”, în care E.ON și Kantar EMNID au chestionat aproximativ 8.000 de persoane în Germania, Marea Britanie, Italia, Republica Cehă, România, Suedia, Turcia și Ungaria.

miercuri, 8 iulie 2015

Un sondaj de opinie al ANAF, pretext pentru o fraudă



Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) atrage din nou atenția asupra unei fraude în derulare care are loc prin apeluri telefonice și prin care contribuabililor le sunt solicitate, în numele Fiscului,  date bancare și alte informații confidențiale. Pretextul folosit de infractori este chiar un sondaj de opinie derulat de ANAF în această perioadă.
Sondajul ANAF este efectuat tot telefonic, dar – a comunicat Agenția – nu se pun întrebări referitoare la date ale contribuabililor legate de conturi bancare, de carduri asociate conturilor deschise sau de cuantumul datoriilor la bugetul de stat.
Sondajul ANAF are ca obiectiv evaluarea efectelor  și rezultatelor campaniei media  în desfășurare. Singurele întrebări sunt „În ce an a fost înființată compania dvs?”, „Care este codul CAEN al companiei dvs.?”, „Care a fost numărul mediu de angajați în anul 2014”, „Care a fost cifra de afaceri în anul 2014?”, „În ce județ este sediul companiei/firmei dvs.?”, „În ce localitate este sediul companiei/firmei dvs.?” și „Ce tip de contribuabil sunteți?”.