Se afișează postările cu eticheta Vasile Doros. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Vasile Doros. Afișați toate postările

luni, 7 ianuarie 2019

Maximafilie: Album de artă medaliat cu Aur, Vermeil și Argint în 2018


În numai un an de la publicare, albumul „Impresionismul, fascinație și culoare”, editat în 2017 sub egida Societății Române de Maximafilie „Dr. Valeriu Neaga” din Bacău și realizat de generalul de brigadă Vasile Doroș și de Claudiu Doroș, a avut în 2018 un fitdeck remarcabil. Albumul, apărut la Editura RAO, a fost prezentat la șase competiții naționale și internaționale, unde a fost medaliat cu Argint, cu Vermeil și cu Aur.

La Expoziția națională „Literatura pentru colecționari în anul Centenarului Marii Uniri”, de la Piatra Neamț, a primit Diploma în rang de Medalie de Aur și la „International Philatelic Exhibition EstEx 2018”, din Estonia, un Certificat în grad de Vermeil. Din partea Federation of European Philatelic Associations (FEPA) a primit o diplomă pentru „cercetare excepțională” și prezența la faza finală (Praga, august 2018) și tot de la Praga un certificat în grad de Argint la Specialized World Stamp Exhibition. Iar Asociația Filateliștilor din județul Botoșani și Societatea Română de Maximafilie „Dr. Valeriu Neaga i-au conferit Diploma în rang de Aur la Expoziția „Moldomax 2018”. Tot anul trecut, în Italia, la „National Exhibition of Philatelic Literature with international participation” albumului i-a fost conferit Diploma în rang de Aur.
Aur, la Verona (Italia)
Albumul de artă (ediție bilingvă româno-engleză)  – explică autorii - este realizat prin intermediul filateliei (maximafilie, parțial cartofilie). Ilustratele maximime au fost realizate cu timbre poștale din 50 de țări de pe toate continentele. Sunt precizate data emisiunii timbrului poștal, editura emitentă a cărții poștale, data și tipul obliterării, alte mențiuni speciale. În lucrare sunt expuse 330 de tablouri, cu ample explicații, opere aflate în 80 de muzee și multe colecții private din Europa și America. Este o prezentare evoluției și răspândirii picturii impresioniste în Europa, în secolele XIX-XX.
Repertorierea filatelică a impresioniștilor oferă cititorului date prețioase cu privire la sursele de inspirație, precursori, reprezentanți iluștri, tendințe, contaminări și influențe. Meritorie este și abordarea dispersiei curentului impresionist în afara Franței și mai ales includerea în lucrare a câtorva din contribuțiile plasticii românești (Grigorescu, Andreescu, Luchian, Tonitza, Steriadi, Petrașcu). Albumul cucerește prin eleganța grafică și consistența documentară. Parcurgându-l filă cu filă, ai impresia unei plimbări printr-un muzeu de imagini timbrate, condensate la scară accesibilă, miniaturală.

„Această lucrare de artă nu ar fi fost posibilă fără sprijinul celor care au înțes că maximafilia este un act de cultură.”
Vasile Doroș

joi, 20 septembrie 2018

Șapte medalii de aur dedicate de filateliștii băcăuani Centenarului Marii Uniri

Consiliul Director al SRMDVN

Filateliștii băcăuani au făcut o excepțională impresie la Expoziția filatelică națională MOLDOMAX 2018, organizată la Botoșani de Societatea Română de Maximafilie „Dr. Valeriu Neaga” (SRMDVN) din Bacău și Asociația Filateliștilor din județul Botoșani și dedicată Centenarului Marii Uniri. Băcăuanii au obținut aici cinci medalii de aur la clasa de concurs „Maximafilie” și alte două la clasa „Literatură”.

Medaliații cu aur la clasa „Maximafilie” sunt Gheorghe Ardeleanu - pentru exponatul „O istorie a literaturii române”, Mihai Ceucă - pentru exponatul „Coloane și colonade”, Claudiu Doroș - pentru exponatul „L’impressionnisme, son development en France”, Vasile Doroș - pentru exponatul „Câini de vânătoare” și Mihai Semenov - pentru exponatul „Curente literare europene”.
La clasa „Literatură” au fost medaliați Mihai Ceucă - pentru albumul de cartofilie „Bacău, urbea cu parfum de epocă” și Vasile Doroș & Claudiu Doroș - pentru albumul de maximafilie „The impressionism fascination and colour”.
La MOLDOMAX 2018 au participat și maximafiliști din Republica Moldova. Manifestarea s-a desfășurat în sălile Muzeului Județean Botoșani și a avut un număr record de exponate, fapt care a reflectat dezvoltarea maximafiliei Românești.
Juriul expoziției, format din Constantin Gh. Ciobanu (Chișinău) - președinte, prof. N. Salade, D. N. Dobrescu – membri și Samuel Pascariu – secretar, a analizat 48 de exponate, din care 20 la clasa Maturi, 7 – la Tineret, 7 – la clasa Un panou și 14 – la clasa Literatură. Au fost acordate 12 medalii în rang de Aur, 5 medalii în rang de Vermeil Mare, 10 medalii în rang de Vermeil, 7 medalii în
rang de Argint Mare și 3 medalii în rang de Argint.

Adunarea de bilanț a maximafiliștilor

Tot la Botoșani a avut loc, cu acest prilej și Adunarea generală a Societății Române de Maximafilie „Dr. Valeriu Neaga”, care l-a reales pe Vasile Doroș în funcția de președinte. În Consiliului director al societății au fost aleși prof. Nicolae Salade din Sibiu -prim-vicepreședinte, ing. Coriolan Chiricheș din Botoșani - vicepreședinte, dr. Gabriel Oancă din Bacău - secretar-trezorier și Mihai Ceucă, Mihai Cornaci, Gheorghe Ardeleanu - membri.
Mihai Semenov a fost desemnat „Membru de onoare”, iar președintele fondator Vasile Doroș și Gheorghe Dolinski au primit diplome de excelență, pentru implicare și rezultatele obținute în coordonarea activității maximafile românești, respectiv pentru atragerea și îndrumarea elevilor maximafiliști. Titlul „Maximafilistul anului 2018” a fost acordat lui Coriolan Chiricheș.
Maximafiliștii au mai decis acordarea titlului de „Președinte de Onoare” post-mortem maximafilistului Valeriu Neaga, al cărui nume este purtat de SRMDVN.

joi, 4 ianuarie 2018

An aniversar la Societatea Română de Maximafilie „Dr. Valeriu Neaga”.



Pentru Societatea Română de Maximafilie „Dr. Valeriu Neaga” (SRMDVN), cu sediul în Bacău, 2017 a fost anul în care s-au aniversat două evenimente importate pentru activitatea filatelică băcăuană și chiar pentru mișcarea filatelică din România. S-au împlinit 60 de ani de la vernisarea primei expoziții de maximafilie din România, la inițiativa eminentului maximafilist dr. Valeriu Neaga. În 1957, a luat ființă și „prima grupă de maximafilie” din România, a patra din lume după Franța (1944), Belgia (1949) și SUA (1950). Timp de 15 ani (1950 - 1965), cât dr. Valeriu Neaga a activat ca medic în Bacău, maximafilia a făcut pași importanți pe plan național.

Cel de-al doilea eveniment aniversat este înființarea la Bacău, în decembrie 2007, a Societății Române de Maximafilie „Dr. Valeriu Neaga”, ca urmare a unei hotărârii a majorității maximafiliștilor de prestigiu din România, întruniți la Sibiu cu ocazia expoziției filatelice Sibiu-Luxemburg, când cele două orașe au fost Capitale europene ale culturii.
Pentru aniversarea acestor două evenimente memorabile a fost realizată o medalie care prezintă, pe avers, efigia dr. Valeriu Neaga, iar pe revers sigla SRMDVN (machetată de inginerul băcăuan Mihai Ceucă). În semn de prețuire și recunoaștere a meritelor în susținerea activității dedicate afirmării și dezvoltării maximafiliei românești și europene, Consiliul director al SRMDVN a conferit această medalie, însoțită de un certificat personalizat, unor maximafiliști din România și din Cipru, Franța, Italia, Luxembourg, Republica Moldova și Olanda. Inițiativa a fost pe larg apreciată atât în țară cât și în străinătate. Cu aceste prilejuri, pe adresa președintelui SRMDVN, general de brigadă (r) Vasile Doroș, au venit mai multe mesaje ale unor mari personalități ale maximafiliei mondiale. Astăzi am primit Medalia jubiliară – scria, din Luxembourg, Jos Wolff, președinte de onoare al Federației Internaționale de Filatelie (FIP) și membru de onoare al SRMDVN. Vă mulțumesc din toată inima, pentru că este o mare onoare pentru mine, și această medalie va avea un loc de onoare în biblioteca mea. Vă rog să acceptați, domnule Doroș, expresia sentimentelor mele distinse”. Rosario D’Agata, președinte al Asociației Italiene de Maximafilie, membru activ al SRMDVN, scria: Acum am primit medalia pe care mi-ați trimis-o. Sunt foarte fericit și mulțumesc Maximafiliei române din care sunt onorat să fac parte. Multumesc! m-ați coplesit”. 
Nicolas Cuzol - președinte 
al  „Les Maximaphiles Francais”,
Pascal Bandry și Anny Boyard
 - vicepreședinți
Iar Anny Boyard, ex-președintă a asociației „Les Maximaphiles Français”, membră de onoare a SRMDVN, preciza: Vă trimit fotografia făcută cu ocazia înmânarii medaliilor în cadrul Adunarii generale a asociației noastre (n.n. Paris, 2 decembrie 2017). Vă mulțumim cu toții în mod deosebit. Suntem fericiți!”. În aceiași termeni a scris și Pascal Bandry, din Franța, membru în biroul Comisiei de maximafilie a FIP: „Tocmai m-am întors de la Paris, unde mi-a fost înmânată Medalia jubiliară. Sunt foarte emoționat și recunoscător și țin să vă mulțumesc cu toată sinceritatea. Primiți sentimentele de prietenie ale Franței față de membrii asociației voastre”.
Activitatea SRMDVN s-a remarcat și prin organizarea unor expoziții de nivel european, unele ca premiere mondiale prin alegerea locațiilor (Arena Mall și Catedrala Sf. Petru și Paul” din Bacău și Sediul Primăriei Sibiu), precum și prin înalte distincții obținute de membrii acesteia la expoziții mondiale și campionate europene de maximafilie.