Se afișează postările cu eticheta Societatea Romana de Maximafilie "Dr.Valeriu Neaga". Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Societatea Romana de Maximafilie "Dr.Valeriu Neaga". Afișați toate postările

joi, 4 ianuarie 2018

An aniversar la Societatea Română de Maximafilie „Dr. Valeriu Neaga”.



Pentru Societatea Română de Maximafilie „Dr. Valeriu Neaga” (SRMDVN), cu sediul în Bacău, 2017 a fost anul în care s-au aniversat două evenimente importate pentru activitatea filatelică băcăuană și chiar pentru mișcarea filatelică din România. S-au împlinit 60 de ani de la vernisarea primei expoziții de maximafilie din România, la inițiativa eminentului maximafilist dr. Valeriu Neaga. În 1957, a luat ființă și „prima grupă de maximafilie” din România, a patra din lume după Franța (1944), Belgia (1949) și SUA (1950). Timp de 15 ani (1950 - 1965), cât dr. Valeriu Neaga a activat ca medic în Bacău, maximafilia a făcut pași importanți pe plan național.

Cel de-al doilea eveniment aniversat este înființarea la Bacău, în decembrie 2007, a Societății Române de Maximafilie „Dr. Valeriu Neaga”, ca urmare a unei hotărârii a majorității maximafiliștilor de prestigiu din România, întruniți la Sibiu cu ocazia expoziției filatelice Sibiu-Luxemburg, când cele două orașe au fost Capitale europene ale culturii.
Pentru aniversarea acestor două evenimente memorabile a fost realizată o medalie care prezintă, pe avers, efigia dr. Valeriu Neaga, iar pe revers sigla SRMDVN (machetată de inginerul băcăuan Mihai Ceucă). În semn de prețuire și recunoaștere a meritelor în susținerea activității dedicate afirmării și dezvoltării maximafiliei românești și europene, Consiliul director al SRMDVN a conferit această medalie, însoțită de un certificat personalizat, unor maximafiliști din România și din Cipru, Franța, Italia, Luxembourg, Republica Moldova și Olanda. Inițiativa a fost pe larg apreciată atât în țară cât și în străinătate. Cu aceste prilejuri, pe adresa președintelui SRMDVN, general de brigadă (r) Vasile Doroș, au venit mai multe mesaje ale unor mari personalități ale maximafiliei mondiale. Astăzi am primit Medalia jubiliară – scria, din Luxembourg, Jos Wolff, președinte de onoare al Federației Internaționale de Filatelie (FIP) și membru de onoare al SRMDVN. Vă mulțumesc din toată inima, pentru că este o mare onoare pentru mine, și această medalie va avea un loc de onoare în biblioteca mea. Vă rog să acceptați, domnule Doroș, expresia sentimentelor mele distinse”. Rosario D’Agata, președinte al Asociației Italiene de Maximafilie, membru activ al SRMDVN, scria: Acum am primit medalia pe care mi-ați trimis-o. Sunt foarte fericit și mulțumesc Maximafiliei române din care sunt onorat să fac parte. Multumesc! m-ați coplesit”. 
Nicolas Cuzol - președinte 
al  „Les Maximaphiles Francais”,
Pascal Bandry și Anny Boyard
 - vicepreședinți
Iar Anny Boyard, ex-președintă a asociației „Les Maximaphiles Français”, membră de onoare a SRMDVN, preciza: Vă trimit fotografia făcută cu ocazia înmânarii medaliilor în cadrul Adunarii generale a asociației noastre (n.n. Paris, 2 decembrie 2017). Vă mulțumim cu toții în mod deosebit. Suntem fericiți!”. În aceiași termeni a scris și Pascal Bandry, din Franța, membru în biroul Comisiei de maximafilie a FIP: „Tocmai m-am întors de la Paris, unde mi-a fost înmânată Medalia jubiliară. Sunt foarte emoționat și recunoscător și țin să vă mulțumesc cu toată sinceritatea. Primiți sentimentele de prietenie ale Franței față de membrii asociației voastre”.
Activitatea SRMDVN s-a remarcat și prin organizarea unor expoziții de nivel european, unele ca premiere mondiale prin alegerea locațiilor (Arena Mall și Catedrala Sf. Petru și Paul” din Bacău și Sediul Primăriei Sibiu), precum și prin înalte distincții obținute de membrii acesteia la expoziții mondiale și campionate europene de maximafilie.

luni, 4 decembrie 2017

Premii internaționale pentru maximafiliștii băcăuani



Maximafiliștii băcăuani Mihai Ceucă și Călin Doroș, membri ai Societății Române de Maximafilie „Dr. Valeriu Neaga”, au fost premiați cu medalii în rang de Vermeil Mare la recenta Expoziție Internațională de Maximafilie MINIMAX PLOVDIV 2017”. O medalie în rang de Argint Mare a primit și dr. Gabriel Oancă.

Expoziția a fost organizată la Plovdiv – Bulgaria, în cadrul unui târg internațional al colecționarilor la care au fost invitate toate țările din spațiul balcanic, dar la care au participat doar expozanți din Bulgaria, România, Macedonia și Cipru. România a fost reprezentată de nouă expozanți cu 11 colecții de „Un panou”, iar printre premianți s-au numărat și alți membri ai Societății Române de Maximafilie „Dr. Valeriu Neaga” cu sediul în Bacău: Leon Iancovici, din București - dublu medaliat cu aur și David Stoica, din Iași – medaliat cu Vermeil. Exponatele românilor au avut o tematică diversificată și au fost apreciate ca fiind cel mai bine documentate și cu o deosebită prezentare estetică.
Președintele juriului a fost reputatul filatelist și maximafilist Nicos Rangos, director al Federației Europene a Asociațiilor Filatelice (FEPA). Domnia Sa a fost de mai multe ori și la București, dar și în Bacău în 2008 și la Sibiu în 2015, ca președinte al juriului expozițiilor de maximafilie organizate în cele două orașe.
În timpul expoziției au fost lansate trei emisiuni filatelice noi, prima fiind dedicată Expoziției Filatelice Mondiale Brazilia 2017. S-a remarcat o participare numeroasă, de aproximativ 300 de persoane la deschiderea expoziției, dar și lansarea emisiunii dedicate marelui fotbalist Pele. La eveniment au fost prezente personalități ale vieții politice, ambasadoarea Braziliei în Bulgaria, ministrul Comunicațiilor din Bulgaria, deputați, filateliști, studenți și elevi.