Se afișează postările cu eticheta Stefan Silochi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Stefan Silochi. Afișați toate postările

sâmbătă, 29 iunie 2019

Ziua Apelor Minerale sărbătorită la Slănic Moldova


Stațiunea Slănic Moldova a găzduit, vineri, 28 iunie, prima ediție a unei manifestări pe care Primăria orașului o anunță ca fiind de tradiție, Ziua Apelor Minerale. Manifestarea a avut loc în paralel cu Festivalul dec tradiții Ucrainene, organizat anual în stațiune, și s-a materializat sub forma unui simpozion cu tema „Istoria apelor minerale din Slănic Moldova”. Invitații primarului Gheorghe Baciu la acest eveniment au fost consulul general al României la Odessa, Excelența Sa Emil Rapcea, și consilierul ministrului de Externe al Ucrainei, Constantin Riepșevski, precum și primarul orașului stațiune Târgu Ocna, Ștefan Șilochi.

În fața audienței formată din locuitori ai orașului Slănic Moldova, a consilierilor locali, dar și a unor reprezentanți ai orașelor Bacău, Dărmănești și Târgu Ocna, au susținut prelegeri și prezentări prof. univ. dr. Mircea Ilinca („Slănic Moldova în presa vremii”), geologul Gheorghe Lupescu („Apele minerale din Slănic Moldova”) și Romulus Dan Busnea („Stațiunea Slănic Moldova în perioada interbelică. Vilegiatură în stațiunea de la poalele Nemirei”). De asemenea, au mi vorbit Corneliu Stoica („Scurtă incursiune în istoria stațiunii balneoclimatice Slănic Moldova”), George Gaman („Aplicarea tehnologiei informaționale în studiul apelor minerale din Slănic Moldova”) și drd. Lavinia Misăilă („Influența litologiei acviferelor asupra apelor minerale din Slănic Moldova”).
Mesaje adresate audienței, orașului și stațiunii Slănic Moldova, în care vi8n frecvent turiști din Ucraina, au adresat și Excelența Sa Emil Rapcea și Constantin Riepșevski.

„Dorim să facem, în Slănic Moldova, și un muzeu al apelor minerale, inițiativă deja aprobată în forma ei conceptuală, împreună cu centrul de informare turistică. Muzeul va funcționa la parterul Vilei Rândunica, pe care am primit-o de la OMV Petrom. Suntem în faza de explorare a apelor minerale din stațiune. În octombrie vom definitiva etapa de cercetare, pentru a dovedi proprietățile fizico-chimice ale apelor. Și sperăm ca în perioada mai-iunie 2020 să obținem licența de exploatare a apelor minerale de la noi. Atunci vom lansa și cartea «Istoria apelor minerale de la Slănic Moldova»”.
Gheorghe Baciu, primarul orașului Slănic Moldova-

Petru Done

miercuri, 17 aprilie 2019

Regio Nord-Est: călătoria continuă!


  • ADR Nord-Est a sărbătorit 20 de ani de activitate
Vasile Asandei

Agenția pentru Dezvoltare Regională (ADR) Nord-Est, generator de dezvoltare economico-socială a acestei regiuni în special prin Programul Operațional Regional REGIO, a aniversat, marți după-amiază, 16 aprilie, 20 de ani de activitate. La evenimentul organizat la Centrul de business Rubik Hub al agenției, din Piatra Neamț, au venit o echipă a Direcției generale politică urbană și regională DG Regio a Comisiei Europene, condusă de Carsten Rasmussen - șeful Unității pentru România, președinți ai consiliilor județene și primari din Regiunea Nord-Est, vectori ai unor universități de stat și private și parteneri regionali și naționali inclusiv din mediul privat.

Marius Nemțeanu, Neculai Lupu, Valentin Vieru
și Carol Schnakovszky
Din județul Bacău, la evenimentul aniversar au participat președintele Consiliului județean, Sorin Brașoveanu, care este și președintele în exercițiu al Consiliului pentru Dezvoltare Regională Nord-Est, primarii Cosmin Necula (Bacău), Valentin Vieru (Moinești) și Ștefan Șilochi (Târgu Ocna) și rectorii Universității „Vasile Alecsandri” și „George Bacovia” – prof. univ. dr. ing. Carol Schnakovszky și prof. univ. dr. Neculai Lupu.
Realizările din programul de activitate al ADR Nord-Est în cele două decenii, dar mai ales în prezent, și obiectivele ei de viitor au fost prezentate de directorul general al agenției, Vasile Asandei. „Devenirea noastră – a fost concluzia discursului – se datorează în mare parte partenerilor, beneficiarilor și colaboratorilor noștri, în care am găsit deseori repere de profesionalism. Surse de inspirație și un imbold permanent pentru perfecționarea activității”.
Sorin Brașoveanu
Sorin Brașoveanu a apreciat că cei 20 de ani au fost o perioadă în care cei din administrația publică, dar și din mediul de afaceri și chiar cetățenii regiunii au învățat ce înseamnă dezvoltare regională pornind de la nevoile comunităților. S-au stabilit, astfel, obiective și priorități, dar au fost identificate și soluții de rezolvare și surse de finanțare. „Prin Programul Regio 2007-2013 – a subliniat vorbitorul – rata de absorbție a fondurilor europene a fost de peste 90%. În actualul Program, numai în județul Bacău s-au semnat 53 de contracte de finanțare, de peste 100 de milioane de lei, investiții vitale în județ, pe infrastructură rutieră, de educație, de sănătate, de servicii sociale, de reabilitare energetică a unor clădiri”.
Carsten Rasmussen
La final, Carsten Rasmussen a făcut o succintă, dar consistentă apreciere asupra activității ADR Nord-Est și a creionat targetul ei în viitor. „Am remarcat – a spus șeful DG Regio pentru România – profesionalismul personalului agenției. Le-am pus angajaților întrebări deschise, iar răspunsurile lor au fost inteligente. Nu sunt simpli birocrați. Cred că aceasta este o organizație bazată pe valori precum solidaritate și profesionalism, pe care eu le consider valori europene”.
Asupra realizărilor concrete ale etapelor parcurse de ADR Nord-Est în cei 20 de ani și a obiectivelor de viitor vom reveni cu amănunte. Pentru că în Regiunea Nor-Est călătoria cu Programul Regio continuă!

„Fiecare etapă din cele pe care le-am parcurs a fost însoțită de o creștere organizațională, de emoțiile și frământările unor domenii uneori necunoscute, de învățare, de determinare, de năzuința de a face lucrurile mereu mai bine, mai profesionist, de credința că dacă fiecare piesă dintr-un sistem își face în dreptul ei datoria, întreg sistemul are de câștigat”.
Vaile Asandei, directorul general al ADR Nord-Est

miercuri, 3 octombrie 2018

Argint în păr, aur în inimă, dulceață în plăcintele tradiționale ale bunicilor


  • „fenomenul” s-a văzut și în acest an la concursul „Plăcintele bunicilor” de la Târgu Ocna

Toamna și-a revărsat, miercuri, 3 octombrie, și în acest an generos pastelul de culori în standurile ediției a VI-a a concursului „Plăcintele bunicilor” din centrul orașului Târgu Ocna. Concursul a fost organizat de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Bacău în parteneriat cu Primăria Orașului Târgu Ocna și a fost completat și de concursul „Bicicleta, prietena vârstei a III-a”. Manifestările au fost dedicate Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice.

Bunicile și bunicii din Târgu Ocna, dar și vârstnicii asistați în centrele rezidențiale publice sau private din județele Bacău și Neamț s-au întrecut în a prepara minunate plăcinte, prăjituri, dar și dulcețuri, siropuri de fructe și chiar zacuscă, păstrăv în cetină de brad etc., pentru a se întrece în concurs. Standurile lor au umplut piațeta din fața Primăriei din Târgu Ocna și au fost luate cu asalt de mulțime de vizitatori.
Manifestările au fost deschise de primarul Ștefan Șilochi și de Daniela Țîțaru, director general al DGASPC Bacău. Împreună cu ei, apoi și cu membrii juriului concursului, am trecut și noi pe la fiecare stand. Primul a fost cel al Fundației de Sprijin Comunitar Bacău. „Am venit cu plăcinte, dar și cu obiecte confecționate prin lucru manual – ne-a spus Ingrid Trăistaru, de la Centrul de Zi Speranța al FSC. Toate sunt făcute de noi, iar plăcintele sunt din ingrediente pe care le cultivăm tot noi, în grădina proprie. Am adus aici, goji, castraveți și roșii interesante. Rețetele sunt originale și am făcut plăcinte cu brânză dulce, plăcinte poale în brâu, plăcinte cu mărar, cu nucă etc.” În stand am admirat și flaneluțele împletite meșteșugit de bunicuțe, dar și interesante tablouri. Toate făcute în Centrul de Zi, unde funcționează un atelier de pictură, un atelier de lucru manual, dar și o formație corală și un atelier literar.
Minunate bucate ne-a arătat și Gheorghe Lăcătușu, administratorul Bisericii Baptiste din Târgu Ocna, în standul în care a venit cu mama și cu mătușa sa, dar și cu alți membri ai comunității lor. Am adus plăcinte tradiționale, plăcinte cu brânză, moldovenești, plăcinte cu mere sau cu ciocolată etc.
Alături, în Centrele de Recuperare și Reabilitare a Persoanelor cu Handicap din Ungureni și din Comănești am dat peste alte plăcinte cu brânză, cu dovleac, cu mere, dar și cozonaci cu rahat, dulcețuri și gemuri, zacuscă, toate tradiționale, făcute de noi. De la Comănești, Aurica Tabarcea ne-a arătat cornuri cu rahat și plăcinte cu brânză. Am aflat că plăcintele erau numai din produse proprii, cum se făceau înainte vreme. La fel și siropurile de fructe, de brad, de pin, dar și dulcețurile.
Nu în cele din urmă am poposit și la standul Căminului pentru Persoane Vârstnice Bacău. Acolo, Magda Dimofte, directoarea Căminului, ne-a mărturisit din capul locului că are speranța ca anul acesta standul lor să ia un premiu pentru plăcinte, pentru că anul trecut au luat doar o diplomă de participare. „Am venit cu 20 de produse – ne-a spus doamna Dimofte. Între ele cred că plăcinta cu varză e cea mai grozavă, dar avem și plăcinte cu carne, și trandafirași, salam de biscuiți, cornulețe, cozonaci și plăcinte poale în brâu. Am adus și dulceață de gutui, zacuscă și altele asemenea”.

„La această ediție participă bunicii noștri, oameni care ne sunt dragi și care pot să ne învețe să ne păstrăm tradițiile și sentimentele românești. Prin produsele preparate de ei ne fac să nu uităm rețetele tradiționale ale unor plăcinte și prăjituri care au gustul copilăriei. Noi sperăm ca tinerii care au venit aici să preia aceste rețete, să continue ceea ce bunicii noștri au făcut dintotdeauna. Avem în standuri reprezentate opt centre ale DGASPC Bacău, dar și centre private și de la un Centru pentru persoane cu dizabilități din județul Neamț. Bunicii noștri sunt oameni care au argint în păr și aur în inimă, iar în plăcintele prezentate astăzi au pus ceva din aurul lor din inimă. Alți vârstnici, la fel de activi, au venit pentru concursul «Bicicleta, prietena vârstei a treia». Ei ne învață că niciodată nu este prea târziu să faci mișcare.”
Daniela Țîțaru, director general al DGASPC Bacău