Se afișează postările cu eticheta Neculai Lupu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Neculai Lupu. Afișați toate postările

miercuri, 17 aprilie 2019

Regio Nord-Est: călătoria continuă!


  • ADR Nord-Est a sărbătorit 20 de ani de activitate
Vasile Asandei

Agenția pentru Dezvoltare Regională (ADR) Nord-Est, generator de dezvoltare economico-socială a acestei regiuni în special prin Programul Operațional Regional REGIO, a aniversat, marți după-amiază, 16 aprilie, 20 de ani de activitate. La evenimentul organizat la Centrul de business Rubik Hub al agenției, din Piatra Neamț, au venit o echipă a Direcției generale politică urbană și regională DG Regio a Comisiei Europene, condusă de Carsten Rasmussen - șeful Unității pentru România, președinți ai consiliilor județene și primari din Regiunea Nord-Est, vectori ai unor universități de stat și private și parteneri regionali și naționali inclusiv din mediul privat.

Marius Nemțeanu, Neculai Lupu, Valentin Vieru
și Carol Schnakovszky
Din județul Bacău, la evenimentul aniversar au participat președintele Consiliului județean, Sorin Brașoveanu, care este și președintele în exercițiu al Consiliului pentru Dezvoltare Regională Nord-Est, primarii Cosmin Necula (Bacău), Valentin Vieru (Moinești) și Ștefan Șilochi (Târgu Ocna) și rectorii Universității „Vasile Alecsandri” și „George Bacovia” – prof. univ. dr. ing. Carol Schnakovszky și prof. univ. dr. Neculai Lupu.
Realizările din programul de activitate al ADR Nord-Est în cele două decenii, dar mai ales în prezent, și obiectivele ei de viitor au fost prezentate de directorul general al agenției, Vasile Asandei. „Devenirea noastră – a fost concluzia discursului – se datorează în mare parte partenerilor, beneficiarilor și colaboratorilor noștri, în care am găsit deseori repere de profesionalism. Surse de inspirație și un imbold permanent pentru perfecționarea activității”.
Sorin Brașoveanu
Sorin Brașoveanu a apreciat că cei 20 de ani au fost o perioadă în care cei din administrația publică, dar și din mediul de afaceri și chiar cetățenii regiunii au învățat ce înseamnă dezvoltare regională pornind de la nevoile comunităților. S-au stabilit, astfel, obiective și priorități, dar au fost identificate și soluții de rezolvare și surse de finanțare. „Prin Programul Regio 2007-2013 – a subliniat vorbitorul – rata de absorbție a fondurilor europene a fost de peste 90%. În actualul Program, numai în județul Bacău s-au semnat 53 de contracte de finanțare, de peste 100 de milioane de lei, investiții vitale în județ, pe infrastructură rutieră, de educație, de sănătate, de servicii sociale, de reabilitare energetică a unor clădiri”.
Carsten Rasmussen
La final, Carsten Rasmussen a făcut o succintă, dar consistentă apreciere asupra activității ADR Nord-Est și a creionat targetul ei în viitor. „Am remarcat – a spus șeful DG Regio pentru România – profesionalismul personalului agenției. Le-am pus angajaților întrebări deschise, iar răspunsurile lor au fost inteligente. Nu sunt simpli birocrați. Cred că aceasta este o organizație bazată pe valori precum solidaritate și profesionalism, pe care eu le consider valori europene”.
Asupra realizărilor concrete ale etapelor parcurse de ADR Nord-Est în cei 20 de ani și a obiectivelor de viitor vom reveni cu amănunte. Pentru că în Regiunea Nor-Est călătoria cu Programul Regio continuă!

„Fiecare etapă din cele pe care le-am parcurs a fost însoțită de o creștere organizațională, de emoțiile și frământările unor domenii uneori necunoscute, de învățare, de determinare, de năzuința de a face lucrurile mereu mai bine, mai profesionist, de credința că dacă fiecare piesă dintr-un sistem își face în dreptul ei datoria, întreg sistemul are de câștigat”.
Vaile Asandei, directorul general al ADR Nord-Est

marți, 29 noiembrie 2016

Ambasadorul Iranului ia pulsul mediului de afaceri băcăuan


Excelența Sa Hamid Moayyer

Ambasadorul Republicii Islamice Iran în România, Excelența Sa Hamid Moayyer, a confirmat pentru 5 decembrie vizita sa în Bacău, la invitația Camerei de Comerț și Industrie (CCI). „Agenda vizitei – ne-a informat președintele CCI, Doru Simovici - cuprinde întâlniri cu autoritățile publice și cu reprezentanții firmelor din județ interesate de pătrunderea pe piața Republicii Islamice Iran prin identificarea de noi parteneri de afaceri. Avem convingerea că această vizită poate contribui la dezvoltarea relațiilor de colaborare atât dintre autoritățile și instituțiile din Bacău cu Ambasada Republicii Islamice Iran, precum și a relațiilor de afaceri dintre întreprinzătorii băcăuani și cei iranieni”.
Agenda cuprinde întâlniri, la sediul Camerei de Comerț, cu autoritățile locale în intervalul orar 10,00 – 12,00 și, de la ora 13,00, întâlniri cu firmele băcăuane interesate de colaborare cu parteneri iranieni, între care Rafo Onești. Se va discuta – spun organizatorii reuniunilor - despre posibile colaborări instituționale, despre condițiile de dezvoltare a afacerilor și oportunitățile existente în județul Bacău și despre dezvoltarea relațiilor în domeniile educație, sănătate, cultură, sport.
La întâlnire sunt invitați Ioan Ghica, prefectul Județului Bacău, Sorin Brașoveanu, președintele Consiliului Județean, Cosmin Necula, primarul Municipiului Bacău, Neculai Gnatiuc, primarul Municipiului Onești, Ștefan Șilochi, primarul orașului Târgu Ocna, Carol Schnakovszky, rectorul Universității Vasile Alecsandri”, din Bacău, Neculai Lupu, rectorul Universității „George Bacoviași prof. dr. Ghiorghi Iorga, traducator de lucrări din literatura persană.