Se afișează postările cu eticheta Balta Albastra. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Balta Albastra. Afișați toate postările

luni, 8 aprilie 2019

Memorialul de șah „Doru Miron” și-a desemnat câștigătorii


Prima ediție a turneului de șah „Memorialul Doru Miron”, organizat pe 6 și 7 aprilie de Asociația Împreună și Clubul de șah Balta Albastră, din Bacău, și-a desemnat câștigătorii. La start au fost 58 de participanți din România și Republica Moldova, iar turneul s-a desfășurat pe parcursul a nouă runde, în sistem elvețian.

Locul I a revenit șahistului Victor Romcovici (R. Moldova) - 8,5 p, locul al II-lea lui Bogdan Sava (România) - 7 p, locul al III-lea lui Alexandru Chirpii - 7 p, locul al IV-lea lui Costel Budur - 6,5 p și locul al V-lea lui Nicolae Verciuc - 6 p.
Turneul se dorește a fi unul de tradiție în panorama șahistică zonală și națională. Acest turneu este omologat de FIDE – Federația Internațională de Șah. A doua ediție se va desfășura în luna decembrie, chiar de Sf. Neculai, după care turneul va avea loc numai în luna decembrie.
În acest proiect sunt implicate și companiile băcăuane Barrier, Barleta și KomfortHaus.
Competiția cinstește memoria regretatului profesor universitar Doru Neculai Miron, care a slujit învățământul academic băcăuan la Universitatea „Vasile Alecsandri”, dar care a trecut la cele veșnice la finele anului 2018. Legitimat la Clubul Letea la sfârșitul anilor ‘80, Doru Miron a participant la numeroase concursuri naționale, atât individual, cât și cu echipa de club, și a fost jucător de șah de categoria I. În 2017, împreună cu Valentin Sălceanu și Silviu Ifrim a pus bazele Clubului de șah Balta Albastră.

marți, 2 aprilie 2019

Start în „Memorialul de șah Doru Miron”


Asociația Împreună și Clubul de șah Balta Albastră, din Bacău, organizează, pe 6 și 7 aprilie, la Pensiunea Balta Albastră din Letea Veche, prima ediție a turneului de șah „Memorialul Doru Miron”. Acest turneu este omologat de FIDE – Federația Internațională de Șah.

Competiția cinstește memoria regretatului profesor universitar Doru Miron, care a slujit învățământul academic băcăuan la Universitatea „Vasile Alecsandri”, dar care a trecut la cele veșnice la finele anului 2018.
Legitimat la Clubul Letea la sfârșitul anilor 80, Doru Miron a participant la numeroase concursuri naționale, atât individual, cât și cu echipa de club, și a fost jucător de șah de categoria I.
Doru Miron
În anul 2009, șahul profesionist aproape dispăruse în Bacău, dar Doru Miron, împreună cu fiul său, Gabriel, și cu profesorul Silviu Ifrim, a început să organizeze concursuri care au revigorat mișcarea șahistă de la noi. 
În 2017, împreună cu Valentin Sălceanu și Silviu Ifrim a pus bazele Clubului de șah Balta Albastră, iar în 2018 a participat cu echipa la Campionatul național de șah de la Slănic Moldova, unde echipa a obținut locul IV.
În mișcarea șahistă băcăuană sunt implicate și companiile Barrier, Barleta și Komfort Haus.

miercuri, 3 octombrie 2018

Campionat național de șah la Slănic Moldova

Stațiunea Slănic Moldova și Hotelul Euro Vacanța vor fi, în perioada 5 – 12 octombrie, gazdele Campionatului Național de Șah pe echipe - Divizia B (seria Est).
Și în acest an organizatorii sunt Federaţia Română de Şah și Clubul de Șah Balta Albastră Siretu.
Bacăul este reprezentat în concurs de Clubul Sportiv Balta Albastră - Barrier, cu o echipă compusă din Viorel-Stelică Dumitruc, Alexandru-Liviu Topor, Ionel Chiprian, Silviu Ifrim și Remus-George Husaru (trei seniori, un junior și o rezervă).