Se afișează postările cu eticheta Bogdan Sava. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Bogdan Sava. Afișați toate postările

luni, 16 decembrie 2019

Un băcăuan învingător în Memorialul de șah „Doru Miron”


Sportivul Alexandru-Liviu Topor, legitimat la Clubul Balta Albastră Siretu din Bacău s-a situat, cu șapte puncte, pe primul loc după nouă runde în Memorialul de șah „Doru Miron” – ediția 2019. Concursul, ajuns la ediția a II-a cu 35 de participanți, a fost organizat pe 14 și 15 decembrie, la pensiunea balta Albastră.
Pe locul al doilea, cu 6,5 puncte, s-a situat Bogdan Sava – de la CSM Pașcani, iar pe locul al treilea, cu câte șase puncte fiecare, șahiștii Ștefan-Fabian Mazilu (CS Micul Șahist, Iași), Marian Vasile (Ac DeȘah realitatea, Huși), Ionel Chiprian (Acs Regional de Șah Nord-Est), George Albu (CS Politehnica, Iași), Alexandru Lupu și Rafael Ienășoaie (Acs Regional de Șah Nord-Est).
Turneul de la Bacău este de tip Open General pentru sportivi cu ELO sub 2.250 în sistemul elvețian, cu nouă runde, ritm de joc 15’ + 12’’, începând cu prima mutare, este omologat FIDE și s-a desfășurat sub egida Federației Române de Șah.
Premiile acordate de organizatori au fost de 3.000 de lei.
Doru Miron a fost un reputat profesor universitar și un șahist de excepție. A început să practice acest sport în anii studenției, iar performanțele sale i-au adus titulatura de „jucător de categoria I”, legitimat la Federația Română de Șah. Doru Miron a fost și membru fondator al Clubului de Șah „Balta Albastră”.

luni, 8 aprilie 2019

Memorialul de șah „Doru Miron” și-a desemnat câștigătorii


Prima ediție a turneului de șah „Memorialul Doru Miron”, organizat pe 6 și 7 aprilie de Asociația Împreună și Clubul de șah Balta Albastră, din Bacău, și-a desemnat câștigătorii. La start au fost 58 de participanți din România și Republica Moldova, iar turneul s-a desfășurat pe parcursul a nouă runde, în sistem elvețian.

Locul I a revenit șahistului Victor Romcovici (R. Moldova) - 8,5 p, locul al II-lea lui Bogdan Sava (România) - 7 p, locul al III-lea lui Alexandru Chirpii - 7 p, locul al IV-lea lui Costel Budur - 6,5 p și locul al V-lea lui Nicolae Verciuc - 6 p.
Turneul se dorește a fi unul de tradiție în panorama șahistică zonală și națională. Acest turneu este omologat de FIDE – Federația Internațională de Șah. A doua ediție se va desfășura în luna decembrie, chiar de Sf. Neculai, după care turneul va avea loc numai în luna decembrie.
În acest proiect sunt implicate și companiile băcăuane Barrier, Barleta și KomfortHaus.
Competiția cinstește memoria regretatului profesor universitar Doru Neculai Miron, care a slujit învățământul academic băcăuan la Universitatea „Vasile Alecsandri”, dar care a trecut la cele veșnice la finele anului 2018. Legitimat la Clubul Letea la sfârșitul anilor ‘80, Doru Miron a participant la numeroase concursuri naționale, atât individual, cât și cu echipa de club, și a fost jucător de șah de categoria I. În 2017, împreună cu Valentin Sălceanu și Silviu Ifrim a pus bazele Clubului de șah Balta Albastră.