Se afișează postările cu eticheta digitalizare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta digitalizare. Afișați toate postările

miercuri, 26 aprilie 2017

Dedeman își digitalizează gestionarea resurselor umane



  • compania aplică soluții digitale SAP de recrutare, trening și comunicare internă pentru salariați

Liderul pieței locale de bricolaj, Dedeman Bacău, a decis să-și digitalizeze procesele de recrutare, dar și de training și de comunicare internă pentru cei peste 9.000 de angajați, prin implementarea soluției digitale de gestionare a resurselor umane SAP SuccessFactors – anunță SAP România.

Dedeman pune astfel pe primul loc pregătirea și eficiența angajaților, dar și procesul de comunicare organizațională. SAP SuccessFactors este o suită de aplicații special create pentru a răspunde nevoilor departamentelor de Resurse Umane, oferind soluții de recrutare, de onboarding, de evaluare a performanțelor, pentru managementul obiectivelor, pentru dezvoltarea carierei, de analize și de raportare, dar și soluții de colaborare socială.
Implementarea va fi realizată de partenerul SAP, Red Point Software Solutions, principalul furnizor software al Dedeman. Red Point Software Solutions este certificat pentru implementarea soluțiilor cloud de la SAP și este unul dintre implementatorii importanți de soluții business de la SAP în România și Republica Moldova.
„SAP SuccessFactors – spune Răzvan Gidei, general manager al Red Point Software Solutions - va aduce angajații Dedeman mai aproape de clienți, oferindu-le consultanță reală în achiziția produselor, la calitate și preț optim. Dedeman este clientul nostru cu cea mai mare viteză de dezvoltare și suntem pregătiți să ținem pasul cu ei în ceea ce privește susținerea afacerii prin performanța aplicațiilor software pe care le implementăm și dezvoltăm”.
Angajații Dedeman vor putea accesa o platformă digitală de training în cloud, care pune la dispoziția acestora cursuri și alte materiale conexe esențiale pentru dezvoltarea lor profesională. Procesul de training al noilor angajați va fi simplificat și automatizat pentru toate locațiile magazinelor Dedeman. Prin integrarea soluției cu website-urile de job-uri, Dedeman va avea acces rapid la candidați, economisind astfel timp și resurse. Realizând diverse analize privind abilitatea și competențele candidaților vor putea realiza mult mai ușor selecția acestora, acoperind necesarul de personal pe o arie geografică mult mai mare.
„Angajații Dedeman – a declarat președintele companiei, Dragoș Pavăl - reprezintă pentru clienții magazinelor consultanții care oferă soluții personalizate pe loc. Din acest motiv, recrutarea, pregătirea continuă și comunicarea internă prin crearea unei comunități online care colaborează în timp real reprezintă un factor important al satisfacției clienților noștri”.

duminică, 23 octombrie 2016

În pat cu Fiscul



O declarație făcută cu puțin timp în urmă, oficial, de actualul președinte al ANAF a atras atenția multora dintre noi, pentru că vizează modul în care Fiscul ar putea colecta, în viitorul foarte apropiat, date de la contribuabili: pur și simplu automat, direct de la sursă, cu ajutorul tehnicii de calcul și a internetului. Metodele ultramoderne sunt deja testate în Occident, iar în cel mult zece ani ar putea fi generalizate.
Nimic surprinzător, la ce viteză are progresul tehnologic astăzi, și nimic ilegal dacă înțelegem că fiscalitatea este, în sine, o normalitate în societate.
Ceva nelalocul lui apare, însă, dacă te gândești la câtă intimitate, de orice fel, mai poți avea în zilele noastre, iar comportamentul fiscal al oricărui cetățean are și o astfel de componentă personală. Pentru că ține de conștiință, iar libertatea de conștiință este garantată, în democrație, de însăși Legea fundamentală.
Altfel spus, dacă nu vei fi atent cu cine și cu ce lucrezi, te poți trezi, după modelul celebrului film „Sleeping with the Enemy” (În pat cu dușmanul), chiar cu Fiscul în pat. Casa fiscală de marcat, cardul de cumpărături, tranzacțiile bancare și altele asemenea vor transmite din ce în ce mai multe date chiar în momentul în care le folosești.
În țările dezvoltate așa ceva a devenit, în mare parte, de mult o realitate. La noi, lucrurile abia intră pe făgaș, dar procedeu a început. Din acest an, de exemplu, ANAF primește zilnic de la bănci liste cu persoane care umblă în propriile conturi. Se dau și date personale, identitare.  
„Amenințarea” președintelui ANAF că Fiscul va prelua direct rapoartele financiare pe care acum o armată de contabili le întocmesc și le depun nu mai este decât o „atenționare” că digitalizarea, robotizarea, ne vor prelua o bună parte din activitate. Direct de la noi din casă sau chiar din pat.