Se afișează postările cu eticheta Tradiții Militare Românești. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Tradiții Militare Românești. Afișați toate postările

sâmbătă, 22 august 2020

Ceremonial militar comemorativ la monumentul de pe Dealul Coșna


La Ansamblul Monumental Comemorativ de pe Dealul Coşna (comuna Pârgăreşti) a avut loc un ceremonial militar și religios dedicat memoriei eroilor care s-au jertfit acolo în luptele din Primul Război Mondial. Pentru acest eveniment, echipe de voluntari au lucrat timp de mai multe zile pentru extinderea ansamblului monumental, ridicat la inițiativa Asociației Prospectorii Istoriei.

La eveniment au participat militari ai Brigăzii 61 Vânători de Munte „General Virgil Bădulescu”, ai Batalionului 24 Vânători de Munte „General Gheorghe Avramescu”, din Miercurea Ciuc, și ai Batalionului 631 Tancuri „Oituz” din Bacău. De asemenea, au fost prezenți locțiitorul comandantului Comandamentului Forțelor Întrunite, generalul de flotilă aeriană Valerică Vrăjescu, comandantul Bazei 95 Aeriană „Erou căpitan aviator Alexandru Serbănescu”, generalul de flotilă aeriană Leonard – Gabriel Baraboi, locțiitorul comandantului
Brigăzii 61 Vânători de Munte „General Virgil Bădulescu”, colonel Vasile Cristea. Din partea oficialităților locale au venit deputatul Ionel Palăr, președintele comisiei parlamentare pentru relația cu UNESCO, prefectul Sorin-Gabriel Ailenei, și primarul comunei Pârgărești, Victoria Iulișca. Au fost prezenți și reprezentanta descendenților locotenentului francez Paul Edouard Berge căzut la datorie pe Dealul Coșna în fruntea Regimentului 16 Infanterie Suceava, doamna Françoise Drausin, nepoata locotenentului erou, și reprezentantul Ambasadei Republicii Franceze la București, col. Daniel Parpaillon.
Pentru aducere aminte și pentru evocarea luptelor date pe Dealul Coșna acum mai bine de o sută de ani, la ceremonial au mai fost prezenți și membri ai Asociației „Tradiții Militare Românești”, din Bacău, coordonată de col. (rtr.) Stelian Cojocaru, și

Garda de onoare i-a prezentat onorul generalului Valerică Vrăjescu, iar fanfara militară a intonat imnurile naționale ale României și Franței.
Servicul relios a fost oficiat de preoți ai Bisericii ortodoxe, în frunte cu protopopul Ioan Bârgăoanu, care a transmis și un mesaj al arhiepiscopului Romanului și Bacăului, PS Ioachim, și ai Bisericii romano-catolice.
Despre însemnătatea evenimentului au vorbit Viorica Iulișca, Françoise Drausin, col. Daniel Parpaillon, prof. univ. dr. Ioan Giurcă, Sorin Ailenei, Ionel Palăr și grl. Valerică Vrăjescu.
Din partea participanților, la ansamblul monumental au fost depuse coroane de flori, iar asociațiile Cultul Eroilor, subfiliala Slănic Moldova, și Tradiții militare Român ești” au depus coroane de flori și la Monumentul dedicat eroului grenadier Constantin Mușat, aflat tot pe Dealul Coșna. La final, membri ai asociațiilor „Tradiții Militare” și
Asociația Militarilor Germani, din București, au simulat luptele purtate acum 103 ani pe Dealul Coșna.
„Ansamblul Monumental Comemorativ” a fost ridicat la inițiativa Asociației „Prospectorii Istoriei” și a Asociației „Regimentul 15 Infanterie”, cu sprijinul primărie comunei Pârgărești, a filialei Iași a Muzeului Militar „Regele Ferdinand I”, a Statului Major al Apărării și a numeroase persoane fizice și juridice. În ansamblul monumental au fost ridicate două cruci, una închinată memoriei ostașilor români din regimentele care au dus acțiuni de luptă în această zonă, iar cea de a doua fiind dedicată locotenentului erou Paul Edouard Berge.

sâmbătă, 15 august 2020

Omagiu Eroilor Patriei la mormintele și monumentele din Oituz


Cimitirul Eroilor, din Oituz
Eroii căzuți în luptele din Primul Război Mondial pe frontul complex al zonei Oituz au fost comemorați și în acest an, chiar în condițiile impuse de pandemia de Covid-19, sâmbătă, 15 august, la trei dintre cimitirele în care zac osemintele lor. Evenimentul a avut loc, ca în fiecare an, în ziua în care prăznuim Adormirea Maicii Domnului, zi dedicată și sărbătorii comunei Oituz. Manifestarea a fost inițiată și organizată de Filiala Bacău a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, de Primăria Oituz și de parohiile ortodoxe din această comună. Au fost prezenți președintele Filialei Bacău Cultul Eroilor, col. (rtr.) Paul-Valerian Timofte, maistrul militar Sergiu Chirilă, de la Baza 95 Aeriană Bacău, care a reprezentat și filiala Cultul Eroilor, dar și Garnizoana Militară Bacău, primarul Gheorghe Bodea și lideri ai administrației comunale Oituz, precum și deputata PSD Theodora Șotcan.

Biserica Eroilor Neamului - Poiana Sărată
Manifestările au început în Cimitirul Eroilor din satul Oituz, unde s-au adresat celor prezenți col. (rtr.) Paul Valerian Timofte și primarul Gheorghe Bodea. „Eroii noștri, care și-au dat viața pentru neam și țară mai ales aici, la Oituz - a spus președintele Filialei Cultul Eroilor -, sunt comemorați an de an pe 15 august, chiar și într-un an greu prin care trecem acum în condițiile pandemiei. Pentru astfel de evenimente mulțumim primarului comunei Oituz și preoților care păstoresc zona Oituz, zonă care din punct de vedere istoric poate fi comparată numai cu zona Verdun, din Franța. Dacă nu era Oituzul încercat de războaiele mondiale, noi poate nu eram astăzi aici, nu mai vorbeam limba română și nu mai comemoram eroii neamului”.
Primarul Gheorghe Bodea și-a exprimat regretul că sărbătoarea comun ei Oituz nu a mai avut loc, în acest an, așa cum a fost organizată în anii precedenți. „Iată de ce – a spus primarul - adresez mulțumiri Filialei județene Cultul Eroilor pentru efortul făcut și pentru inițiativă, dar și unor consilieri locali care ne-au fost aproape, precum și doamnei deputat Theodora Șotcan, singurul parlamentar băcăuan care a ajuns astăzi la noi”.
Cimitirul Eroilor, din Poiana Sărată
Preoții locului au oficiat o slujbă de pomenire în Cimitirul Eroilor, iar reprezentanții administrației locale, ale școlilor din comună, ai Ocolului Silvic Oituz și ai Filialei și subfilialei Cultul Eroilor au depus coroane de flori la monumentul din cimitir.
Slujbe de pomenire au fost oficiate și au fost depuse coroane de flori și la mormântul locotenentului Nicolae Macarie din curtea Bisericii Eroilor Neamului din Poiana Sărată, precum și la Cimitirul Eroilor din același sat, în care sunt înhumate osemintele a 107 militari români, germani, unguri, austrieci, ruși, evrei și turci în morminte individuale și a 1.940 de militari în monumentul-osuar.
La manifestări au fost prezenți și doi tineri echipați în uniforme specifice Armatei Române din timpul Primului Război Mondial, coordonați de președintele Asociației Tradiții Militare Românești din Bacău, col. (rtr.) Stelian Cojocaru.
La mormântul locotenentului Nicolae Macarie

luni, 25 noiembrie 2019

„Ziua Națională a României” - lecție deschisă la Liceul cu Program Sportiv


Apropiata sărbătoare de la 1 Decembrie - Ziua Națională a României a fost marcată la Liceul cu Program Sportiv din Bacău printr-o lecție de istorie deschisă, la care au participat elevi ai claselor a IX-a A și a IX-a B. Elevilor li s-a explicat semnificația sărbătorii și a actului istoric de reîntregire a României prin actul de la 1 decembrie 1918 și a fost evocată participarea Armatei României la luptele din Primul Război Mondial.

Alături de elevi au fost dirigintele celor două clase, profesoara de istorie Aida-Dumitrița Tanasachi și Teodora Palaghia, profesoară de informatică, dar și col. (rtr) Stelian Cojocaru, președintele Asociației „Tradiții Militare Românești” din Bacău, care a venit cu un grup
de elevi ai liceului echipați în uniforme ale militarilor români din Primul Război Mondial și cu
uniforma de ofițer a Reginei Maria. Elevii au format, astfel, garda de onoare a Drapelului Regelui Ferdinand.
„Am organizat această lecție deschisă  a spus profesoara Aida-Dumitrița Tanasachi - pentru a marca în acest fel sărbătoarea de la 1 Decembrie și pentru a explica semnificația Marii Uniri. Am ales ca elevii să vadă și uniformele pe care le-au purtat atunci militarii români, pentru că datorită sacrificiului lor avem acum această mare sărbătoare. Evident, vom detalia mai mult astfel de evenimente la celelalte ore de istorie”.
Elevilor le-a fost prezentată, din elemente mobile, harta României Mari, cu toate regiunile sale istorice, iar profesoara Aida-Dumitrița Tanasachi
a explicat fiecare eveniment legat de revenirea lor la trupul țării mamă sau de desprinderea unor regiuni din ceea ce s-a numit cândva România Mare.
La final, despre semnificația evenimentelor din timpul Primului Război Mondial și despre eroismul ostașilor români a vorbit colonelul Stelian Cojocaru, care a prezentat apoi elementele uniformelor purtate de militari în acea perioadă. Vorbitorul a insistat asupra rolului Reginei Maria în aceste evenimente și în procesul Marii Uniri.