Se afișează postările cu eticheta Sorin Mares. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Sorin Mares. Afișați toate postările

vineri, 30 noiembrie 2018

Măgirești: omagiu Centenarului Marii Uniri și Zilei Naționale a României


În comuna Măgirești au fost omagiate, la acest final de săptămână, Centenarul Marii Uniri și Ziua Națională a României. Programul manifestărilor a început cu un marș la care au participat primarul Câdă Ionică, ofițeri în rezervă ai Armatei României, preoții din comună, elevii și profesorii Școlii Gimnaziale. Participanții au parcurs astfel traseul Gura Măgirești – Monumentul Eroilor – Căminul Cultural.

În sala Căminului Cultural a fost, apoi, intonat imnul național și a fost oficiat un tedeum de trei preoți locali, în frunte cu părintele Sorin Mareș. Participanților le-au vorbit preotul Sorin Mareș, care a evocat semnificația evenimentelor sărbătorite la acest final de an și a explicat importanța construirii și sfințirii Catedralei Neamului Românesc din București. Directorul Școlii Gimnaziale, Nicolae Chira, a vorbit despre contribuția intelectualității române la Marea Unire, iar primarul comunei a prezentat cele mai importante realizări ale administrației sale în acest an al Centenarului.

De asemenea, la final, Constantin Dospinescu, președintele subfilialei Cultul Eroilor, le-a vorbit participanților despre personalitatea Reginei Maria și contribuția acesteia la Primul Război Mondial și la Marea Unire, alături de Regele Ferdinand.

Cu acest prilej au fost înmânate diplome de onoare și de excelență, dar și diploma aniversară a Centenarului Marii Uniri.

Manifestarea s-a încheiat cu un program artistic al elevilor coordonați de profesoarele Cristina Drăgan, Marinica Ifrim și Gabriela Dima.
În sala principală a Primăriei a fost deschisă și o expoziție de cărți în care s-a scris despre Centenarul Marii Uniri și despre Regina Maria și Regele Ferdinand.

vineri, 18 mai 2018

Manifestări de Ziua Eroilor în comuna Măgirești


Ziua Eroilor a fost marcată, joi, 17 mai, și în comuna Măgirești, unde au fost organizate manifestări specifice la care au participat elevii școlilor gimnaziale, alături de care au venit și mulți dintre locuitorii comunei. Au fost prezenți, de asemenea, viceprimarul Costel Ciobanu, directorul școlii Gimnaziale din Măgirești, Nicolae Chira, vicepreşedintele filialei judeţene a Asociației „Cultul Eroilor”, Constantin Dospinescu, și preoţii Constantin Florariu şi Sorin Mareş.
În satul Măgirești – ne-a informat Nicolae Chira - manifestarea a debutat cu un Marş închinat Eroilor, în care elevii au purtat un imens drapel tricolor, alături de profesori, învăţători şi educatoare, până la „Grădina Eroilor” unde este ridicat un monument comemorativ.
S-a oficiat un Tedeum în care au fost pomeniți eroii locali ale căror nume sunt înscrise pe monumentele din satele Stăneşti şi Măgireşti. Coordonaţi de prof. Nicolae Chira, elevii au susținut apoi un recital de poezie şi cântece patriotice.
În alocuţiunile rostite la final, preoţii şi directorul şcolii au evocat marile sacrificii umane ale poporului român, eroismul legendar din Războiul de Independenţă, din Primul şi al Doilea Război Mondial, dar şi pe cei 29 de eroi locali căzuţi în teatrele de operaţii militare.
Pe intonarea Imnului Eroilor au fost depus coroane și buchete de flori şi au fost aprinse sute de lumănări în memoria eroilor locali. Tot atunci au fost înmânate diplome de onoare şi diplome de urmaş de erou unui mare număr de consăteni. „Cine alţii decât noi, românii, trebuie să-i omagiem mai bine pe Eroii României, pe cei care s-au jertfit pentru întregirea Neamului şi a Ţării și au înfăptuit Marea Unire din 1918?” – a spus, cu acest prilej, Constantin Dospinescu.

miercuri, 25 aprilie 2018

Câte un molid pentru fiecare erou din Măgirești


Elevii Școlii Gimnaziale din Măgirești au plantat, în „Grădina Eroilor”, amenajată în curtea bisericii ortodoxe unde a fost înălțat și un monument întru cinstirea memoriei eroilor satului din Primul Război Mondial, 130 de puieți de molid. Numărul arborilor corespunde cu cel al eroilor din localitate care și-au jertfit viețile în marea conflagrație mondială, astfel încât fiecare erou are plantat acum molidul său.
Acțiunea a fost organizată de Școala Gimnazială Măgirești, sub directa îndrumare a directorului Nicolae Chira, și de Parohia ortodoxă din comună, împreună cu preotul paroh Sorin Mareș și cu diaconul Ion Diac.
„S-a ales pentru plantare specia molid – ne-a informat președintele subfiliale Măgirești a Filialei Bacău a Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, Constantin Dospinescu – pentru că este o specie de arbori foarte rezistenți, care cresc maiestuos și sunt permanent verzi, așa cum și numele eroilor noștri vor dăinui mereu în memoria locuitorilor comunei”.
Acțiunea este dedicată Centenarului Marii Uniri de la 1918.


miercuri, 29 noiembrie 2017

La Măgirești s-a deschis seria evenimentelor dedicate Centenarului Marii Uniri




„Grădina Eroilor” - așa cum numesc locuitorii din comuna Măgirești coasta de deal pe care a fost ridicată biserica ortodoxă, dar și Monumentul închinat eroilor comunei căzuți în războaiele de apărare a granițelor patriei și de reîntregire a neamului, operă a sculptorului Gheorghe Rădulescu-Gir, a fost din nou în sărbătoare, marți, 28 noiembrie. Subfiliala Asociației Naționale Cultul Eroilor și Primăria, în colaborare cu Școala Gimnazială din comună, au organizat o amplă acțiune dedicată cinstirii Eroilor Neamului în preajma Zilei Naționale a României, dar și a Centenarului Marii Uniri. La manifestare au participat, alături de locuitori ai comunei, de elevii școlii gimnaziale și de profesorii lor, col. (r) Vasile Ilie – vicepreședinte al Filialei Bacău a Asociației Cultul Eroilor, Constantin Dospinescu – președintele subfilialei Măgirești și vicepreședinte al Filialei Bacău Cultul Eroilor și primarul comunei, Câdă Ionică.
Manifestările au început cu un marș solemn către monumentul eroilor, deschis de trei elevi îmbrăcați în uniformele militare care au fost purtate de armata română în Primul Război Mondial. Grupul lor a fost urmat de oficialități și de elevii care au purtat un imens drapel național.
La monument au fost depuse coroane de flori din partea Asociației Cultul Eroilor, a Primăriei și a Școlii Gimnaziale și s-a dat onorul în memoria eroilor din comună căzuți la datorie în Războiul de reîntregire a neamului.
Paricipanții au ajuns, apoi, la Căminul cultural, unde preoții parohi Sorin Mareș (Măgirești) și Constantin Florariu (Stănești) au oficiat un tedeum, urmat de scurte cuvântări ale preotului Sorin Mareș, primarului Câdă Ionică, directorului Școlii Gimnaziale, Nicolae Chira, și col. (r) Vasile Ilie. Elevii școlii au susținut, la final, un bogat și emoționant moment artistic, în care au recitat versuri patriotice și au cântat melodii dedicate evenimentelor de acum o sută de ani sau celor din zilele noastre.

„Oaspeții noștri, sfinții părinți, dar și copiii și gospodarii comunei s-au adunat să se bucure de evenimentul organizat, de programul artistic oferit de elevii Școlii Gimnaziale. Părintele Sorin Mareș și ceilalți vorbiori au cuvântat emoționant și documentat despre evenimentele din 1918, pe care le omagiem și astfel intrăm în calendarul de acțiuni dedicate Centenarului Marii Uniri.”
Câdă Ionică, primarul comunei Măgirești