Se afișează postările cu eticheta Cristina Dragan. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Cristina Dragan. Afișați toate postările

vineri, 30 noiembrie 2018

Măgirești: omagiu Centenarului Marii Uniri și Zilei Naționale a României


În comuna Măgirești au fost omagiate, la acest final de săptămână, Centenarul Marii Uniri și Ziua Națională a României. Programul manifestărilor a început cu un marș la care au participat primarul Câdă Ionică, ofițeri în rezervă ai Armatei României, preoții din comună, elevii și profesorii Școlii Gimnaziale. Participanții au parcurs astfel traseul Gura Măgirești – Monumentul Eroilor – Căminul Cultural.

În sala Căminului Cultural a fost, apoi, intonat imnul național și a fost oficiat un tedeum de trei preoți locali, în frunte cu părintele Sorin Mareș. Participanților le-au vorbit preotul Sorin Mareș, care a evocat semnificația evenimentelor sărbătorite la acest final de an și a explicat importanța construirii și sfințirii Catedralei Neamului Românesc din București. Directorul Școlii Gimnaziale, Nicolae Chira, a vorbit despre contribuția intelectualității române la Marea Unire, iar primarul comunei a prezentat cele mai importante realizări ale administrației sale în acest an al Centenarului.

De asemenea, la final, Constantin Dospinescu, președintele subfilialei Cultul Eroilor, le-a vorbit participanților despre personalitatea Reginei Maria și contribuția acesteia la Primul Război Mondial și la Marea Unire, alături de Regele Ferdinand.

Cu acest prilej au fost înmânate diplome de onoare și de excelență, dar și diploma aniversară a Centenarului Marii Uniri.

Manifestarea s-a încheiat cu un program artistic al elevilor coordonați de profesoarele Cristina Drăgan, Marinica Ifrim și Gabriela Dima.
În sala principală a Primăriei a fost deschisă și o expoziție de cărți în care s-a scris despre Centenarul Marii Uniri și despre Regina Maria și Regele Ferdinand.

luni, 8 octombrie 2018

Măgireștenii și-au sărbătorit bunicii și părinții


Vremea numai bună pentru lucrările agricole de toamnă a amânat sărbătorirea Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice în comuna Măgirești cu aproape o săptămână. Dar, duminică, 7 octombrie – ne-a informat președintele Subfilialei Cultul Eroilor, Constantin Dospinescu -, în sala Primăriei au fost invitate, pentru a fi felicitate cu acest prilej, 11 familii care au împlinit 50 de ani de la căsătorie, două familii care au peste 60 de ani de la căsătorie, 20 de persoane care au peste 90 de ani de viață, precum și cei trei veterani de război din localitate, cu vârste de 95, de 97 și de 99 de ani – Ion Lazăr, Alexandru Catană și Ion Andrioaie.
La manifestarea organizată sub patronajul CAR Speranță și Omenie, din Moinești, și al Primăriei Măgirești au fost prezenți primarul Câdă Ionică, viceprimarul Costel Ciobanu, președintele CAR Speranță și Omenie, Ion Albu, și consilierii locali Vasile Berbecea și Ion Mocanu.
Un grup de elevi ai Școlii Gimnaziale din Măgirești, coordonați de prof. Cristina Drăgan, au prezentat, după ceremonie, un program artistic dedicat persoanelor vârstnice.
La finalul evenimentului, s-a toastat cu o cupă de șampanie.