Se afișează postările cu eticheta Nicolae Doilet. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Nicolae Doilet. Afișați toate postările

joi, 2 mai 2019

O stagiune muzicală multianuală într-un album


La 17 ani de la deschiderea stagiunii muzicale susținută constant la Biblioteca „Radu Rosetti” din Onești de Extensia (facultatea de muzică) de la Piatra Neamț a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, inginerul oneștean Nicolae Doileț a dat publicității un album dedicat stagiunii și artiștilor care au susținut-o.

Volumul, intitulat „Armonie. Exemplaritate. Măiestrie”, cuprinde mesajele către publicul oneștean ale interpreților instrumentali și vocali care au concertat, prezentarea cv-urilor profesionale și artistice ale unora dintre ei, un veritabil sinoptic al concertelor susținute în cei 17 ani și o evocare a evenimentului aniversar organizat în octombrie trecut la Piatra Neamț cu ocazia împlinirii a 20 de ani de la înființarea Extensiei Academiei Muzicale din Cluj-Napoca.
În cele peste 150 de pagini ale albumului apar, astfel, între alții, violonistul Alexandru Tomescu - cel care în mai 2010 a venit pentru prima oară în Onești cu celebra vioară Stradivarius Elder-Voicu, la care cântă de câțiva ani -, percuționistul Grigore Pop, violoncelistul  Răzvan Suma, sopranele Daniela Vlădescu și Bianca Ionescu, pianistul Horia Mihail și o întreagă pleiadă de formații muzicale și soliști din România, Italia și Iran.
Volumul este bogat ilustrat în toate capitolele sale și este rezultatul unui proces tipografic de cea mai bună calitate, ieșit din teascurile Tipografiei Magic Print din Onești.
„Muzica – spune autorul cărții – este o mândră și nobilă bucurie pentru oneșteni. Iar în lucrarea organizată de mine am vrut să creionez sufletul ei permanent. Compozitorul Frederick Delius considera că «muzica este o izbucnire a sufletului», iar pentru melomanii oneșteni cei care au făcut ca «flacăra» acestei arte să răzbată cât mai sus sunt muzicienii de la Extensia Piatra Neamț”.

duminică, 4 noiembrie 2018

În 20 de ani de activitate, 16 ani de stagiune muzicală permanentă la Onești


·         Facultatea de Muzică din Piatra Neamț a sărbătorit două decenii de la înființare



Instituția de învățământ superior care susține de 16 ani o stagiune muzicală permanentă în Onești, Facultatea de Muzică din Piatra Neamț, a aniversat 20 de ani de la înființare. La evenimentul aniversar organizat, recent, la Piatra Neamț au fost evocate și colaborarea cu municipalitatea oneșteană și căldura cu care publicul de pe Valea Trotușului i-a primit întotdeauna pe artiștii muzicii clasice în Onești.



Sala de concerte a Bibliotecii Municipale „Radu Rosetti” din Onești, dar și alte săli din oraș au răsunat de nenumărate ori de acordurile muzicale ale unor orchestre și ansambluri muzicale, ale concertelor unor cunoscuți interpreți instrumentiști sau vocali în spectacole susținute într-o stagiune permanentă de Facultatea de Muzică din Piatra Neamț - extensie a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca. Primul concert a avut loc pe 11 martie 2002, cu ansamblul „Duo Capriccio” și pianista Ozana Calmuschi.

Cu prilejul aniversării celor 20 de ani, la Piatra Neamț a fost evocată, la o reuniune cu actualii și foștii profesori, cu actualii și foștii studenți, dar și cu ziariștii, istoria plină de realizări și de fapte memorabile a instituției. Unul dintre invitații la eveniment a fost și inginerul Nicolae Doileț, cel care pentru prezența artiștilor nemțeni și clujeni în spectacolele din Onești este considerat un adevărat mecena. Holul principal al facultății este și astăzi pavoazat generos cu afișe și banere realizate cu sprijinul material al sponsorului oneștean.

Tot cu acest prilej a fost lansată și monografia „Douăzeci de ani de învățământ superior muzical la Patra Neamț (1998-2018)”, scrisă de Mihaela Spiridon, în care apar momente memorabile din unele concerte susținute în Onești.

Manifestarea s-a încheiat cu un concert de gală, în preambulul căreia directorul Facultății din Piatra Neamț, conf. univ. dr. Constantin Andrei, a oferit diplome aniversare inclusiv Bibliotecii Municipale „Radu Rosetti”, doamnelor Niculina Cosma și Elena Șerbu – foste directoare ale bibliotecii, actualului director – Ionuț Tenie, foștilor primari Emil Lemnaru și Laurențiu Neghină și actualului primar, Nicolae Gnatiuc, precum și inginerului Nicolae Doileț. Acesta din urmă a conferit, la rândul său, diplome de excelență și medalii de platină și argint „Wiener Philharmoniker 2018” unor personalități care au susținut stagiunea muzicală din Onești.



„Una dintre marile realizări ale acestei Facultăți este că a creat un focar de cultură la Onești în cei 16 ani de stagiune muzicală. De la primul spectacol cu doar 50 de spectatori, s-a ajuns, acum doi ani, la 2.000 de persoane într-o sală. Nu a fost unicul eveniment în care oamenii au venit în număr atât de mare. Facultatea și artiștii ei au creat un veritabil circuit cultural la Onești, pentru că la spectacolele de acolo vin oameni de pe toată Valea Trotușului.”
Ing. Nicolae Doileț

vineri, 4 februarie 2011

CAPRIROM Oneşti la reuniunea zootehniştilor de la Baloteşti

Stela Zamfirescu si Nicolae Doilet (Foto: Petru DONE)
Filiala Oneşti a Asociaţiei Crescătorilor de Capre din România (CAPRIROM) a participat la reuniunea ştiinţifică a crescătorilor de animale mici organizată miercuri, 3 februarie, la Baloteşti, de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Biologie şi Nutriţie Animală - IBNA. Tema reuniunii - ne-a informat preşedintele filialei, Nicolae Doileţ - a fost "Identificarea priorităţilor de cercetare aplicativă în domeniul creşterii animalelor pentru dezvoltarea durabilă a zootehniei româneşti, pentru sporirea veniturilor şi a valorii adăugate în acest sector de activitate". La reuniune au mai participat preşedintele Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice "Gheorghe Ionescu-Şişeşti" şi preşedintele CAPRIROM, prof. dr. Stela Zamfirescu. "Tematica de cercetare identificată în urma discuţiilor cu preşedintele CAPRIROM - a spus prof. dr. Horia Grosu, directorul general al IBNA - va fi inclusă în strategia de dezvoltare viitoare a institutului nostru şi, de asemenea, ea poate constitui un punct de plecare în fundamentarea politicii de cercetare zootehnică a Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale".

joi, 23 decembrie 2010

A aparut Agenda crescatorului de capre 2011

Filiala Onesti a Asociatiei Nationale a Crescatorilor de Capre din Romania - CAPRIROM a editat si pentru 2011 "Agenda crescatorului de capre", o lucrare pe care o scoate pe piata de sase ani. Ca in fiecare an, agenda este dedicata celui mai important eveniment din lumea crescatorilor de capre, care in 2010 a fost Congresul IGA (Organizatia Internationala a Crescatorilor de Capre), tinut la Recife, in Brazilia, si la care Romania a fost reprezentata de presedintele CAPRIROM, Stela Zamfirescu, si de presedintele Filialei Onesti a asociatiei, Nicolae Doilet.
Agenda este, astfel, tiparita intr-o editie omagiala si se deschide cu un grupaj de fotografii de la congresul din Recife. Agenda mai cuprinde obisnuitul calendar anual al crescatorului de capre, cu sfaturi pentru fiecare luna in parte, dar si obisnuitul grupaj de retete pentru preparate din lapte si brinza de capra. O sectiune aparte, in agenda, este dedicata prezentarii in detaliu a unui proiect model, "cu solutii tehnologice si constructive", pentru o ferma de caprine de 1.500 de capete. Iar pentru ca anul 2011 este "Anul international al padurii", nu lipseste nici calendarul manifestarilor programate in acest context. Informatii utile, cu harti si adrese ale unor institutii importante, completeaza partea informativa a agendei, care pe fiecare fila a zilei din an are inscrise si praznuirile din calendarul crestin ortodox.
Agenda a fost tiparita la tipografia Magic Print, din Onesti, pe hirtie de calitate (offset), in conditii grafice excelente, si legata in piele ecologica.

marți, 5 octombrie 2010

Romania, inaintea SUA la Conferinta crescatorilor de capre, din Brazilia

* tara noastra a fost reprezentata de presedintele CAPRIROM si de presedintele filialei acesteia din Onesti

- foto: Stela Zamfirescu (dreapta) la Conferinta IGA si Nicolae Doilet cu un superb exemplar din rasa Boer (stinga)

Prezenta delegatiei romane la recenta Conferinta Internationala a Crescatorilor de Capre, organizata in Recife - Brazilia, din care au facut parte prof. univ. dr. Stela Zamfirescu, presedintele Asociatiei Nationale a Crescatorilor de Capre din Romania (CAPRIROM), si Nicolae Doilet, presedintele Filialei Onesti a CAPRIROM, a fost semnalata de publicatiile braziliene "Jornal do Ciencia" si "Vitrine do Cariri" inaintea celor din SUA si Mexic, singurele tari participante mentionate nominal, de altfel, in editorialele acestora. "Gestul publicatiilor - ne-a declarat Nicolae Doilet - ne onoreaza si cred ca are la baza prestatia excelenta pe care delelagatia noastra a facut-o la conferinta".


Prof. univ. dr. Stela Zamfirescu a avut o scurta expunere in fata participantilor chiar din prima zi a evenimentului, la deschiderea conferintei, unde au mai vorbit doar Robson Magno Véras si Mary da Silva, de la Universitatea Federala Rurala din Pernambuco (UFRPE), si apoi Roberto Germano Costa (Instituto Nacional do Semiárido) si Wandrick Hauss de Souza (EMEPA Brasil).
Stela Zamfirescu este profesor la Universitatea Ovidius, din Constanta, si presedintele filialei Constanta a Societatii Romane de Biologie Celulara, specialist in biologie celulara. In calitatea de presedinte al CAPRIROM, a reprezentat, la Conferinta organizata de Asociatia Internationala a Crescatorilor de Capre -IGA, in Brazilia, toate asociatiile crescatorilor de capre din Europa de Est. Conferintele sale au fost urmarite, la acest eveniment, timp de doua zile. "A fost un bun prilej pentru a impartasi din experientele noastre crescatorilor de capre din mai multe tari ale lumii, dar si de a prelua cite ceva din experienta lor si, mai ales, a crescatorilor de capre din Brazilia - a precizat Nicolae Doilet. Am vizitat citeva ferme de crestere a animalelor si am vazut rasele de capre crescute in Brazilia, intre care cunoscuta rasa Boer. Am vazut lucruri deosebite, dar pot afirma fara sa gresesc ca in unele privinte sintem cu cel putin o clasa mai sus, daca nu chiar mai multte".
Tema Coferintei IGA din acest an a fost "Dezvoltarea tehnologica si asocierea pentru dezvoltarea productiei la animalele mici". Programul a inclus simpozioane, conferinte, forumuri si dezbateri cu oameni de stiinta, tehnicieni, politicieni si crescatori de animale. Scopul conferintelor IGA, organizate din doi in doi ani, este imbunatatirea raselor de capre din lume, cooperarea intre tarile care au conditii climaterice similare in acest scop, dar si intre organizatiile si institutiile specializate in cresterea caprelor si in valorificarea produselor obtinute de la acest animal. CAPRIROM este afiliata la Asociatia Internationala a Caprelor din anul 2000.
Brazilia este una dintre tarile in care cresterea caprelor beneficiaza de un program national de ameliorare si dezvoltare a raselor. Nord-estul tarii este regiunea ei cea mai importanta pentru acest sector de activitate. Efectivul de caprine brazilian este usor peste opt milioane de capete, din care 93% se afla in Regiunea Nord-Est.
Urmatoarea conferinta IGA va avea loc in Las Palmas (Spania - Insulele Canare), la care Romania - spune Nicolae Doilet - va fi din nou reprezentata, cum a fost si la conferinta din anul 2008, din Mexic.

miercuri, 15 septembrie 2010

Crescatori de capre din Onesti la Conferinta IGA din Brazilia


Asociatia Crescatorilor de Capre din Onesti - una dintre cele mai active din tara - va fi reprezentata la cea de a zecea Conferinta Internationala a Crescatorilor de Capre, care incepe duminica, 19 septembrie, la Recife, in Brazilia, sub auspiciile Asociatiei Internationale a Crescatorilor de Capre - IGA. Presedintele asociatiei onestene, Nicolae Doilet, o va "acompania" la acest eveniment pe prof. univ. dr. Stela Zamfirescu, presedintele Asociatiei Nationale a Crescatorilor de Capre din Romania - Caprirom si reprezentantul IGA in Europa de Est.

- in foto: Stela Zamfirescu si Nicolae Doilet

"Merg la aceasta conferinta internationala - ne-a declarat Nicolae Doilet - din dorinta de a afla mult mai multe despre tehnologiile de virf in domeniul cresterii caprelor si prelucrarii laptelui de capra, dar si pentru a reintilni prieteni vechi din multe tari ale lumii, cu care am participat la celelalte evenimente internationale din ultimii ani. Le voi duce suveniruri legate de zona in care ne desfasuram activitatea, Onesti, dar si fotografii de la intilnirile anterioare". Nicolae Doilet a participat, ca reprezentant al Caprirom, si la Conferinta din 2008 a IGA, din Mexic. "Sintem una dintre asociatiile de crescatori de capre cu cea mai aplicata activitate - a mai precizat presedintele filialei onestene - si avem in intentie largirea colaborarii cu asociatiile care au cea mai dezvoltata activitate din lume".

Caprirom, in elita IGA

Tema Coferintei IGA din acest an este "Dezvoltarea tehnologica si asocierea pentru dezvoltarea productiei la animalele mici". Programul va include simpozioane, conferinte, forumuri si dezbateri cu oameni de stiinta, tehnicieni, politicieni si crescatori de animale. Caprirom  este afiliata la Asociatia Internationala a Caprelor din anul 2000. "Afilierea - spune Stela Zamfirescu - a fost benefica, deoarece a existat un contact profesional permanent, concretizat prin transmiterea de informatii, includerea asociatiei intr-un proiect FAO, organizarea de cursuri profesionale la care am fost invitati, invitatia de a participa la conferinte regionale". Datorita activitatii Caprirom, aceasta a fost desemnata sa organizeze una dintre cele mai interesante Conferinte Regionale , care a avut loc in Romania, in 2006.

Capra face banii

Caprirom si Asociatia Crescatorilor de Capre din Onesti sint apreciate ca fiind printre cele mai serioase organizatii ale crescatorilor de animale din Romania, prin modul de organizare si de reprezentativitate. De aici si calitatea prezentei romanesti la reuniunile internationale. In ultimii ani, in Romania s-a observat o schimbare de mentalitate in cresterea caprelor. Comparativ cu fosta metafora, prin care capra era considerata «vaca saracului», acum se observa o transformare, prin care capra devine un animal de mare beneficiu. Capra are un randament biologic foarte ridicat, iar in fermele romanesti au inceput sa apara exemplare de mare valoare. Ferma Gutinas, de linga Onesti, de exemplu, dispune de material seminal de mare calitate. S-a inceput cu achizitionarea unui tap de prasila Saanen, un «gigant» in specia lui, devenit repede vedeta in zona. Acesta este, dealtfel, viitorul cresterii caprelor in tara noastra: incrucisarea raselor. Noi avem Carpatina, care detine peste 90% din efectivul de animale, pe care o putem incrucisa cu o rasa amelioratoare.
De la evenimentul stiintific din Brazilia vom reveni cu amanunte la sfirsitul acestei luni.