Se afișează postările cu eticheta Împreună pentru mediu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Împreună pentru mediu. Afișați toate postările

sâmbătă, 7 decembrie 2019

Voluntari pentru mediu premiați la Moinești


Pentru al treilea an consecutiv, vineri, 6 decembrie, imediat după ce a fost marcată Ziua Internațională a Voluntariatului, primăria municipiului Moinești a premiat contribuția voluntarilor din instituțiile școlare.

„Pentru că importanța protejării mediului înconjurător am transpus-o în proiectul local «Împreună pentru mediu» și pentru că doar cu sprijinul voluntarilor din instituțiile de învățământ - cadre didactice și elevi deopotrivă - le putem realiza, precum și pentru că suntem în perioada sărbătorilor de iarnă, am premiat acum câștigătorii celei de a treia ediții a Concursului «Creează un eseu despre Moineștiul verde și te
premiem!» - spune consiliera pe probleme de mediu a Primăriei Moinești, Daniela Enea.
Concursul este parte a calendarului ecologic care se derulează anual la Moinești, iar în acest an în competiție s-au înscris 44 de lucrări. Premiile oferite voluntarilor au fost dulciuri, o tabletă - pentru premiul întâi, telefoane mobile și rechizite pentru premiile al doilea și al treilea, dar și un premiu special al juriului, un premiu de originalitate și un premiu de popularitate.
„Ideea organizării unui concurs de eseuri cu tematică eco a apărut atunci când am constatat că există multă activitate nepromovată și când am observat că voluntarii desfășoară proiecte minunate, care pot servi drept exemplu și pot genera mai multă adeziune la acest tip de activități” – a
precizat Daniela Enea.

„Vă mulțumim tuturor pentru critici - sunt constructive! Vă mulțumim și pentru sfaturi - ne sunt utile! Dragi elevi, profesori și părinți, vă așteptăm în continuare alături de noi și nu uitați: mediul are nevoie de cât mai mulți dintre noi.”
Valentin Vieru, primarul municipiului Moinești

miercuri, 27 noiembrie 2019

Moinești final în ABC-ul Colectării selective, ediția de toamnă


Unitatea Administrativ Teritorială (UAT) Moinești a premiat instituțiile școlare care s-au remarcat în aplicarea proiectului „Împreună pentru mediu”.

Proiectul – ne-a informat consilierul pe probleme de mediu al UAT, Daniela Enea – a fost aplicat în perioada 15 octombrie - 26 noiembrie, în parteneriat cu instituțiile de învățământ moineștene, prin activități de informare, de conștientizare și de colectare selectivă a deșeurilor. În perioada 26 octombrie – 16 noiembrie a fost organizat un concurs între clasele fiecărei instituții școlare, care a  constat în colectarea oricărui tip de deșeuri reciclabile. Primii 30 de elevi din fiecare școală care au colectat cea mai mare cantitate au fost premiați.
În perioada 19-25 noiembrie, toate datele referitoare la cantitățile colectate au fost evaluate și transmise la UAT, iar primele trei instituții școlare câștigătoare au fost premiate.
Cu prilejul festivității de premiere, Direcția de Sănătate Publică, prin Departamentul de promovare a sănătății, a prezentat un material cu riscurile fumatului și necesitatea, iar Departamentul de mediu al UAT a prezentat un ghid de bune practici agreate pentru asigurarea colectării selective a deșeurilor.
La festivitate au participat peste 300 de elevi din toate instituțiile de învățământ care au subscris acțiunilor.

„Mulțumim participanților pentru modul în care au ales să ne fie alături în demersurile noastre dedicate protejării mediului și îi așteptăm în continuare să dedicăm acțiuni și evenimente pentru asigurarea protecției mediului și a sănătății publice.”
Valentin Vieru, primarul municipiului Moinești