Se afișează postările cu eticheta Daniela Enea. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Daniela Enea. Afișați toate postările

duminică, 15 martie 2020

Cum a ajuns Moineștiul sub semnul ecologic al numărului 10


La Moinești se împlinesc, în această primăvară, zece ani de la înființarea primei plantații de pădure prin proiectul „Plantări în Țara lui Andrei”, lansat de compania OMV-Petrom. În cei zece ani, în zonă au fost plantați, însă, arbori pe zece amplasamente, pe 30 ha de teren degradat. Dar, 2020 este și anul în care a fost deja înființată plantația cu numărul zece, în zona dealului Sighii Iordana din cartierul Văsâiești, pe o suprafață totală de zece hectare.

Unde sunt cele zece plantații de pădure din Moinești

1. Dealul Osoiu I – inițiată în anul 2010, pe 4,3 ha, prin proiectul „Plantări în Tara lui Andrei” - parteneriat UAT Moinești, OMV Petrom și Asociația MaiMultVerde București;
2. Dealul Osoiu - Lucăcioaia I – anul 2011– suprafața 2 ha – proiectul „Plantări în Tara lui Andrei” - parteneriat UAT Moinești, OMV Petrom si Asociația MaiMultVerde București;
3. Dealul Osoiu II – anul 2012 – suprafața de 2 ha - ,, Plantări UAT Moinești în  parteneriat  RNP ROMSILVA – Ocoalele silvice Moinesti si Oituz „
4. Dealul Tașbuga – anul 2013 – suprafața de 2,3 ha - „ Plantări în Tara lui Andrei „  - parteneriat  UAT Moinești - OMV Petrom si Asociatia MaiMultVerde București
5. Dealul Osoiu III – anul 2015 – suprafața de 0,8 ha „ Plantări ale UAT Moinești”  - parteneriat  OMV Petrom
6. Dealul Osoiu - Lucăcioaia II – anul 2016 – suprafata de 0,6 ha - „ Plantări ale UAT Moinești „  - parteneriat  cu instituții de învățământ 
7. Schela Moinești I – anul 2017 – suprafața de 2 ha - Plantări UAT Moinești în parteneriat  cu ,, Plantăm Fapte Bune În România ,, - Asociațiile Ecoassist București si Activ Moinești
8. Dealul Bâtca Văsâiești  - anul 2019 – suprafața de 2 ha - Plantări UAT Moinești în parteneriat  cu ,, Plantăm Fapte Bune În România ,, - Asociațiile Ecoassist București si Activ Moinești
9. Dealul Iordana Văsâiești - anul 2020 – suprafața de 7,8 ha - Plantări UAT Moinești în parteneriat  cu ,, Plantăm Fapte Bune În România ,, - Asociațiile Ecoassist București si Activ Moinești,
10. Dealul Sighii Văsâiești - anul 2020 – suprafața de 2,2 ha - Plantări UAT Moinești în parteneriat  cu ,,Plantăm Fapte Bune În România,, - Asociațiile Ecoassist București si Activ Moinești.

Proiectele continuă

La Moinești proictele de înființare de plantații de pădure continuă. Sunt în pregătire și se vor finaliza, până la sfârșitul anului, acțiuni de plantare în alte două amplasamente:
1. Schela Moinești II – pe 1,3 ha, plantări coordonate de Unitatea Administrativ Teritorială (UAT) Moinești, prin proiectul „Plantăm Fapte Bune În România,, cu asociațiile Ecoassist București și Activ Moinești;
2. Dealul Runcușor Văsâiești - parcelele 14 C și 14 D UP I Nogea (suprafețe cu tăieri rase în anul 2017), pe 2,7 ha; plantări în proiectul ,,Plantăm Fapte Bune În România”, în parteneriat cu asociațiile Ecoassist București și Activ Moinești.
Se va ajunge, astfel, la 30 ha de teren împădurit, din care zece hectare sunt parte a fondului forestier național și 20 ha plantații nou înființate și aflate în mentenanță pentru perioada 2017- 2025.

„Pădurea reprezintă o culme a creației naturii în plan biologic. Iar Moineștiul este o zonă binecuvântată, cu un relief deosebit din punct de vedere fizico-geografic și biogeografic. Autoritatea locală, cu sprijinul voluntarilor cărora le pasă de protejarea mediului înconjurător, a calității aerului și implicit a sănătății publice, precum și a unor parteneri de nădejde, a înființat în ultimii zece ani, pe zece amplasamente, 26 de hectare de pădure, din care zece hectare de plantații au ajuns la stadiul de masiv și sunt acum parte a fondului forestier național”.
Daniela Enea, consilier pentru probleme de mediu la Primăria Moinești

sâmbătă, 7 decembrie 2019

Voluntari pentru mediu premiați la Moinești


Pentru al treilea an consecutiv, vineri, 6 decembrie, imediat după ce a fost marcată Ziua Internațională a Voluntariatului, primăria municipiului Moinești a premiat contribuția voluntarilor din instituțiile școlare.

„Pentru că importanța protejării mediului înconjurător am transpus-o în proiectul local «Împreună pentru mediu» și pentru că doar cu sprijinul voluntarilor din instituțiile de învățământ - cadre didactice și elevi deopotrivă - le putem realiza, precum și pentru că suntem în perioada sărbătorilor de iarnă, am premiat acum câștigătorii celei de a treia ediții a Concursului «Creează un eseu despre Moineștiul verde și te
premiem!» - spune consiliera pe probleme de mediu a Primăriei Moinești, Daniela Enea.
Concursul este parte a calendarului ecologic care se derulează anual la Moinești, iar în acest an în competiție s-au înscris 44 de lucrări. Premiile oferite voluntarilor au fost dulciuri, o tabletă - pentru premiul întâi, telefoane mobile și rechizite pentru premiile al doilea și al treilea, dar și un premiu special al juriului, un premiu de originalitate și un premiu de popularitate.
„Ideea organizării unui concurs de eseuri cu tematică eco a apărut atunci când am constatat că există multă activitate nepromovată și când am observat că voluntarii desfășoară proiecte minunate, care pot servi drept exemplu și pot genera mai multă adeziune la acest tip de activități” – a
precizat Daniela Enea.

„Vă mulțumim tuturor pentru critici - sunt constructive! Vă mulțumim și pentru sfaturi - ne sunt utile! Dragi elevi, profesori și părinți, vă așteptăm în continuare alături de noi și nu uitați: mediul are nevoie de cât mai mulți dintre noi.”
Valentin Vieru, primarul municipiului Moinești

luni, 16 septembrie 2019

A început „Săptămâna Mobilității Europene” și la Moinești


Primăria municipiului Moinesti a dat startul SĂPTĂMÂNII MOBILITĂȚII EUROPENE 2019. Manifestările sunt derulate în parteneriat cu Direcția Județeană de Sănătate Publică, dar și cu instituțiile școlare, cu asociațiile Activ și Orașe Energie România, cu Poliția locală și națională, Club 60 Plus - ansamblul Ghiocelul Bacău, Jandarmeria română, CAR Speranță și Omenie Moinești, Trupa de dans Lyrics și Clubul Sportiv municipal.

Campania desfășurată la nivel european se află la cea de a 13-a ediție, iar la Moinești – ne informează Daniela Enea, consilier de Mediu la Unitatea Administrativ Teritorială - va avea următorul program :
- „Seminar pentru promovarea temei anului 2019: „Walk with us!” – Colegiul Tehnic „Grigore Cobălcescu” Moinești;
- Start joc în școlile gimnaziale:OSCAR, ȘARPELE HOINAR” - ediția a VI-a, 16-27 septembrie - proiect european „“TRAFFIC SNAKE GAME”;
- EcoPiciCiclist – Mergi cu noi! - Walk with us!” - Școala Gimnazială „Tristan Tzara” și Grădinița „Cheița de aur”;
- Poliția verde: Diseminare de afișe și flyere pentru promovarea  temei Walk with us!” - Școala Gimnazială „Ștefan Luchian”;
- „Dansul nu are vârstă - Mergi cu noi!“ - Ansamblul Ghiocelul din CLUB 60PLUS Bacău, 9,30-13,00 - la Liceul „Spiru Haret” și în grădinițe;
- „Walk with us!” - Școala „George Enescu” - Drumeție în aria protejată Pădurea cu pini / EcoPiciCiclist - Școala Gimnazială „Alexandru Sever”;
- Artere verzi de circulație - Street tenis!- Club sportiv Municipal - orele17,00-19,00 / închiderea traficului rutier pe strada Tudor Vladimirescu, orele 17,00- 24,00;
- În oraș fără mașină - Street tenis! - orele 10,00-13,00, Club Sportiv Municipal / Artere verzi de circulație - închiderea traficului rutier pe strada Tudor Vladimirescu, orele 00,00-24,00.