duminică, 8 iulie 2018

Maratonul „Legendele Nemirei 2018” la final

Ediția a doua a Maratonului „Legendele Nemirei 2018” s-a încheiat în seara zilei de sâmbătă, 7 iulie, în stațiunea Slănic Moldova. Evenimentul a fost organizat de Asociația ,,Prietenii Slănicului”, în colaborare cu Primăria orașului-stațiune Slănic-Moldova și a cuprins trei probe de concurs (Maraton, Cros și Cursa Copiilor), cu peste 300 de participanți din întreaga țară.

La porba de Cros (13 km), primul la Finiș a ajuns Cătălin Atănăsoaie (CSU Reșița) – 01:01:14, cu o viteză medie de 11,07 km/h. Pe locul doi a venit Nicolae Bălan (ISU Bistrița) – 01:03:24, cu 10,69 km/h, iar al treilea a fost Adrian Brănescu (Brașov) – 01:10:39, cu 9,6 km/h. Cea mai bună alergătoare la proba de cros a fost declarată Diana Nastas, cu 01:27:27 (locul 14 la General)
La proba de Maraton (42 km, cu o diferență de nivel pozitivă de 2.410 m), primul loc a revenit lui Cristian Moșoiu (CSS ,,Steaua” București) – 03:53:02, cu o viteză medie de 10,89 km/h, nou record al competiției. Locul al doilea a fost ocupat de Gabriel Bularda (CSM ,,Dorna” Vatra- Dornei – 04:20:50, cu 9,73 km/h, iar locul al treilea de Adrian Irimiea  (Iași) – 04:37:25, cu 9,15 km/h. Cea mai bună maratonistă  a fost Maria Vasilică, cu 06:35:09 (locul 19 la General)
Un participant special a fost Ilie Roșu, din București, supranumit și ,,maratonistul drapelelor”, întrucât aleargă mereu însoțit de patru drapele, printre care la loc de cinste este cel al României.
Concursul de alergare montană de la Slănic-Moldova este și o manifestare caritabilă, desfășurată în beneficiul Centrului Pentru Servicii Sociale ,,Sf. Luigi Scrosoppi” Cireșoaia, Slănic-Moldova. De asemenea, acesta se află pe lista celor mai tari evenimente de running pentru amatori din România, conform revistei ,,Unica”. (Romulus Busnea, Petru Done)