Duminică,
7 februarie, în familia veteranului Neculai N. Groza, din Frumușelu, sat de
legendă din comuna Glăvănești, a fost mare sărbătoare. Singurul veteran de
război care mai este în viață acolo a împlinit 100 de ani.
Am
ajuns la Frumușelu alături de vicepreședintele Filialei „Colonel Corneliu
Chirieș” Bacău a Asociației Naționale Cultul Eroilor (ANCE) „Regina Maria”,
Cristi Aioanei, cu un braț de diplome și medalii. Străini de loc, ne-am
învârtit un pic prin sat, dar până la urmă am ajuns unde trebuia. Casa familiei
Groza se deosebea, în acea zi, de toate celelalte: pe frontispiciul ei era
arborat drapelul național.
Afară
un pui de ger își făcuse cap. Dar de cum ne-au întâmpinat sărbătoritul și
familia sa am simțit un imens val de căldură. Așa familie frumoasă și educată
mai rar poți vedea.
Cu
Neculai Groza am stat de vorbă „în camera de curat” – cum se mai spune încă
prin satele noastre. În jur nostru au roit, imediat, copiii veteranului,
nepoții și strănepoții. Nu toți, dar destui, pentru că în familia Groza au
fost, în timp, în total 12 copii, iar acum sunt și 22 de nepoți și 43 de
strănepoți.
Icoana
din raniță, credința din suflet
„Cum
a fost suta de ani prin care ai trecut, bunicule Groza?” – l-a întrebat unul
dintre noi. „Cei o sută de ani ai mei i-am petrecut și bine și rău. Am muncit
și în agricultură, dar și pe șantier. Și am crescut mulți copii. Dar pe frontul
celui de-Al Doilea Război Mondial am fost, din 1943, numai în Rusia. Astăzi,
niciunul dintre camarazii mei nu mai sunt în viață. Doi dintre ei erau chiar de
pe aici, din Frumușelu și din Glăvănești. Și eu, acum, la anii la care am
ajuns, îmi mai doresc doar un sfârșit ușor” – spune, cu ochii umezi, Neculai
Groza.
La
puțin peste 22 de ani, Neculai Groza a plecat pe front după ce a făcut un an de
instrucție la Tecuci. „Am avut ofițeri foarte buni – spune veteranul. N-am să
uit niciodată cât de greu era la retragerea din prima linie, că nu mai știai
unde ajungi. Era însă mai ușor când înaintam împotriva inamicului, aveam o
țintă precisă. Nu prea știam ce e frica, acolo. Dacă erai precaut și judecat,
nu trebuia să ai teamă. Odată m-am întâlnit cu un rus, care spunea că fusese și
el pe aici, pe la noi, la Podu Turcului și la Găiceana. Mi-a dat o icoană și
mi-a spus să o port mereu în sacul de merinde, că astfel mă va apăra Dumnezeu.
Și așa a fost. Dar, celor tineri, de astăzi, le spun să fie harnici, cuminți,
liniștiți și la locul lor, pentru că pe mine nu m-au cunoscut niciodată de rău
autoritățile”.
Felicitări,
diplome, medalii
Pentru
tinerețea jertfită în război, dar și pentru felul său de a fi și mai ales
pentru vârsta pe care a atins-o, Neculai N. Groza a fost înaintat, onorific, la
gradul militar de căpitan. Iar ministrul Apărării Naționale, generalul
Nicolae-Ionel Ciucă, i-a trimis o scrisoare de felicitare.
Din
partea Asociației Naționale a Veteranilor de Război a primit o Diplomă
aniversară, iar din partea Filialei Bacău Cultul Eroilor, vicepreședintele
Cristi Aioanei i-a înmânat, în numele președintelui filialei, col. (rtr.)
Paul-Valerian Timofte, Diploma și medalia aniversară „Centenarul Zborului Marii
Uniri”.
Și
cum în familia veteranului se află și un veritabil rapsod popular al satului
Frumușelu, Gheorghe Bratu, care mânuiește abil o veche armonică, nu puteau
lipsi la acest moment nici câteva melodii „cu dedicație”.
La
acest eveniment nu a venit, însă, nici un reprezentant al autorităților locale.
Erau, poate, pe alte fronturi.
„Îmi
înclin fruntea și rostesc o rugăciune pentru sănătatea dumneavoastră, domnule
căpitan în retragere NECULAI GROZA, un OM care ați făcut sacrificii enorme
pentru această țară, pentru frumoasa familie pe care ați păstorit-o, pentru
modul demn în care v-ați trăit viața. Istoria, confirmată de amintirile pe care
ni le-ați împărtășit, ne spune că nu ați șovăit nicio clipă atunci când patria
v-a chemat la datorie! Crucea pe care ați purtat-o mereu în raniță, alături de
care ați înfruntat cu pieptul înainte gloanțele și schijele care au săpat răni
adânci numai în sufletul dumneavoastră, va ajutat, prin Bunul Dumnezeu să
ajungeți teafăr acasă. Și ne-ați oferit nouă, generațiilor actuale, șansa de a
trăi într-o țară liberă, suverană și independentă, pe teritoriul străbun.”
Cristi Aioanei,
vicepreședinte al Filialei Bacău a ANCE