Se afișează postările cu eticheta paduri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta paduri. Afișați toate postările

joi, 2 februarie 2017

Curtea de Conturi cere Romsilva regenerarea pădurilor private


  • Regia de stat se apără și precizează că nu are atribuții asupra acestui domeniu de proprietate

Curtea de Conturi a recomandat Regiei Naționale a Pădurilor Romsilva, în urma unui control efectuat pentru activitatea din anul 2015, efectuarea demersurilor legale, prin autoritatea publică centrală care răspunde de silvicultură, pentru identificarea, delimitarea și constituirea unor perimetre de regenerare a terenurilor parcurse cu tăieri unice sau definitive în pădurile proprietate privată pentru „circa 500.000 de hectare de pădure neadministrată forestier”. Romsilva precizează, într-un comunicat - remis ziarului nostru de Direcția Silvică Bacău - că s-a adresat încă de anul trecut autorității publice invocate, dar cererea nu a fost încă soluționată.

De altfel, Romsilva mai precizează că, fiind administratorul fondului forestier de stat, nu are atribuții în delimitarea și constituirea unor perimetre de regenerare a terenurilor parcurse cu tăieri unice sau definitive în pădurile proprietate privată și nu deține informații despre suprafețele aflate în altă formă de proprietate decât cea a statului român sau neadministrate forestier.
„Romsilva – se arată în răspunsul Regiei - își îndeplinește toate obligațiile legale privind regenerările pădurilor din fondul forestier de stat. Numai în anul 2015 și-a depășit ținta de împădurire pentru suprafața forestieră administrată, planul anual de regenerare fiind realizat în proporție de 110,6%, adică 16.732 de hectare prin regenerări naturale și artificiale, pentru care s-au investit 109,6 milioane de lei”.
În cei peste 25 de ani de activitate a Romsilva au fost regenerate natural și artificial 528.000 de hectare din fondul forestier de stat. Cât privește contribuțiile la Fondul de Conservare și la Fondul de Mediu, Regia Națională a Pădurilor – Romsilva a folosit formula de calcul recomandată de Ministerul Finanțelor Publice, o altă formulă de calcul, precum cea recomandată de auditorii Curții de Conturi a României, putând să creeze un prejudiciu la Bugetul de Stat de peste 1,6 milioane de lei.
Romsilva mai precizează că nu a înregistrat și nu înregistrează restanțe la Bugetul de Stat, la Fondul de Conservare și la Fondul de Mediu. De altfel, pentru Fondul de Conservare există conturi distincte, fondurile neputând fi folosite în alte scopuri decât cele prevăzute de legislația în vigoare.
Numai în anul 2015, Romsilva a vărsat la Bugetul consolidat al statului peste 540 de milioane de lei.
Romsilva este administratorul fondului forestier de stat, în suprafață de 3,145 milioane de hectare.

marți, 15 noiembrie 2016

Silvicultorii pichetează, miercuri, sediul Guvernului



Silvicultorii au pichetat în mai multe rânduri, în acest an,
instituțiile Autorității Centrale

Membrii Sindicatului Consilva al silvicultorilor din județul Bacău vor fi alături de colegii lor din Federația pentru Apărarea Pădurilor și vor picheta, miercuri, 16 noiembrie, sediul Guvernului. Silvicultorii vin cu zece revendicări care vizează în special suspendarea aplicării OUG 51/2016 privind modificarea și completarea Legii de stabilire și sancționare a contravențiilor silvice.

Silvicultorii cred că OUG 51/2016 va genera abuzuri cu efecte grave asupra personalului silvic, va duce la aservirea personalului silvic autorității publice centrale care răspunde de silvicultură și implicit la înregimentarea politică a acestui personal.
De asemenea, silvicultorii cer Guvernului să acorde subvenții proprietarilor de păduri pentru administrarea până la 30 ha și elaborarea unei legislații care să interzică înstrăinarea pădurilor României. De asemenea, se solicită Guvernului și instituțiilor abilitate să prezinte opiniei publice modul în care au fost respectate și aplicate prevederile Codului Silvic de menținere și apărare a integrității fondului forestier național și să organizeze  dezbateri publice asupra modificărilor legislative în domeniul silvic.
Se mai solicită Guvernului și Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor ca la elaborarea legislației silvice să ia în considerare propunerile și solicitările specialiștilor silvici și societății civile din sectorul silvic și legi clare, simple și aplicabile, în conformitate cu realitățile și necesitățile sectorului.
Protestatarii mai solicită asigurarea unor salarii și pensii corespunzătoare, corelate cu condițiile deosebite de muncă din sectorul silvic, legi pentru întărirea autorității personalului silvic având în vedere creșterea presiunii asupra pădurii și consultarea Academiei Române, Academiei de științe Agricole și Silvice, Societății inginerilor silvici ”Progresul Silvic”, Confederației Consilva, Federației Sindicatelor Silva, Asociației Constructorilor Forestieri din România, Asociației Pensionarilor Silvici din România, Asociației Proprietarilor de Păduri din România, Federației pentru Apărarea Pădurilor la elaborarea legislației din sectorul silvic.
„În situația nesoluționării favorabile a revendicărilor, Federația pentru Apărarea Pădurilor va continua acțiunile de protest în cursul lunii noiembrie și decembrie” – ne-a informat liderul Federației Sindicatelor Silva și al Sindicatului Consilva Bacău, inginerul Silviu Geană.

joi, 20 octombrie 2016

Dedeman explică de ce nu denunță contractele cu Holzindustrie Schweighofer



  • compania invocă respectarea prezumției de nevinovăție în cazul industriașilor austrieci, acuzați că taie ilegal pădurile României

Compania Dedeman, din Bacău, a reacționat imediat la apelul făcut acum două zile de platforma „de-clic.ro” într-o scrisoare deschisă semnată de Raluca Veștemeanu, prin care aceasta îi solicită „să renunțe la comercializarea produselor Holzindustrie Schweighofer”. Compania austriecilor care are o fabrică și în Comănești – argumentează platforma de-clic.ro - și-a pierdut, în luna iunie 2016, certificarea FSC-CoC, certificare care demonstra proveniența legală a lemnului și exploatarea lui din surse sustenabile.

„Acest lemn tăiat ilegal din pădurile României – scriu cei de la de-clic - ajunge, după procesarea în fabricile Schweighofer, pe rafturile magazinelor de bricolaj din România și, mai apoi, în casele românilor, fără ca aceștia să-i bănuiască proveniența”.
Autorii scrisorii cred că printre valorile companiei Dedeman se află onestitatea și seriozitatea. „Noi credem în aceste valori și, de aceea, vă solicităm să acționați în remedierea situației, renunțând la comercializarea produselor care provin de la compania Holtzindustrie Schweighofer” – spun ei.
Răspunsul companiei băcăuane este unul punctual: „Compania Dedeman respectă legislația în vigoare și deține toate autorizațiile necesare pentru comercializarea de material lemnos.
Avem contracte de colaborare cu mai multe companii românești dar și cu societatea Holzindustrie Schweighofer, care pun pe piață material lemnos”. Compania crede că circulația și comercializarea materialelor lemnoase trebuie să fie verificată și urmărită de autoritățile abilitate, în concordanță cu legislația existentă în domeniu și că exploatarea forestieră ilegală este o problemă națională de interes major care trebuie eradicată.
„Cu toate acestea – au conchis oficialii Dedeman -, nu putem înlătura principiul constituțional al prezumției de nevinovăție. Potrivit acestuia, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești de condamnare, persoana juridică este considerată nevinovată si nu avem posibilitatea denunțării contractelor dintre noi. Nu putem acționa împotriva celor suspectați că încalcă legea, încălcând chiar noi legea supremă în statul nostru, Constituția”.
Dedeman se implică în acțiuni de protecție a mediului, iar anul trecut a sponsorizat, cu unelte în valoare de 155.440 de lei, proiectul „Plantăm fapte bune în România” al Asociației EcoAssist, care a reușit să planteze în timp record 300.000 de arbori. În acest an, Dedeman va fi din nou parteneră a proiectului și promite că se va implica și în alte proiecte care protejează mediul.