Se afișează postările cu eticheta Curtea de Conturi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Curtea de Conturi. Afișați toate postările

joi, 13 februarie 2020

Camera de Conturi a tras linie sub rezultatele controalelor anului 2018


Curtea de Conturi a României a făcut public „Raportul pe anul 2018”, care conține și sinteza constatărilor rezultate în urma acțiunilor de control și audit efectuate de Camera de Conturi a județului Bacău. „Prin Hotărârea Plenului Curții de Conturi – spune directorul Camerei de Conturi Bacău, Alexandru Victor Nițulescu – s-a aprobat și Raportul referitor la finanțele publice locale ale județului nostru pe anul 2018”.

Prin Camera de Conturi județeană, autoritățile deliberative ale unităților administrativ-teritoriale preiau rapoartele anuale referitoare la finanțele publice locale. Observațiile asupra conturilor de execuție a bugetelor auditate, concluziile rezultate din controlul efectuat, recomandările formulate, precum și măsurile dispuse prin deciziile emise trebuie să fie punct de reper în materie de execuție a bugetului.
În anul 2018, județul Bacău a prevăzut venituri totale de 1.419 milioane de lei și a realizat 1.684 de milioane de lei. A avut, însă, un deficit de 232 de milioane de lei, cheltuielile fiind de 1.916 milioane de lei. Încasările au fost de 1.326 de milioane de lei, cele mai mari din venituri proprii (552 de milioane de lei) și din sume defalcate din taxa pe TVA (547 de milioane de lei), iar cele mai mici (doar 38 de milioane de lei) din sumele primite de la Uniunea Europeană și de alți donatori, în contul plăților efectuate și a prefinanțărilor. Practic, toate județele au înregistrat deficit.
În urma centralizării conturilor de execuție a celor 94 de unități administrativ-teritoriale din județ, s-a obținut la 31 decembrie 2018 un rezultat patrimonial al exercițiului bugetelor locale reprezentând un excedent de 31.593 de mii de lei, comparativ cu 31 decembrie 2017 când s-a înregistrat un excedent de 46.508 mii lei. În structură, excedentul de 31.593 de mii de lei este compus din 76.391 de mii de lei excedent la secțiunea de funcționare, dar cu un minus de 44.797 de mii de lei la secțiunea de dezvoltare.
În rezultatul patrimonial al exercițiului bugetelor instituțiilor publice finanțate din venituri proprii și cu subvenții din bugetele locale a rezultat un excedent de 10.258 de mii de lei, comparativ cu anul 2017, când s-a înregistrat un excedent de 18.747 de mii de lei.
Din împrumuturi interne s-au efectuat plăți de 27.208 de mii lei (o scădere cu 26,8 %, față de anul 2017), iar la fonduri externe nerambursabile s-au încasat 962 de mii de lei și s-au efectuat plăți de 660 de mii de lei.
Asupra observațiile la conturilor de execuție a bugetelor auditate de Camera de Conturi pentru anul 2018 vom reveni cu amănunte.

duminică, 5 mai 2019

Emisiune filatelică dedicată primului președinte al Curții de Conturi


Filareliștii pot găsi, de marți, 7 mai, la magazinul Romfilatelia din Bacău o emisiune aniversară de mărci poștale sub denumirea „Alexandru Romalo, 200 de ani de la naștere”. Emisiunea este materializată sub forma unei colițe filatelice dantelate, cu o marcă poștală a cărei valoare nominală este de 28,50 de lei.

Alexandru (Alecu) Romalo, născut la Iași în 1819, a fost primul președinte al Curții de Conturi, numit de domnitorul Alexandru Ioan Cuza la data de 6/18 iulie 1864. A continuat să dețină funcția și sub domni lui Carol I, până la 1 ianuarie 1868.

Grafica alăturată imaginii mărcii poștale ilustrează, în facsimil, prima pagină a „Monitorului Oficial” în care a fost publicată legea înființării Curții de Conturi a României și sigla actuală a acestei instituții. Și portretul lui Alexandru Romalo este ilustrat pe marca poștală a coliței dantelate.

Emisiunea este completată de plicul prima zi”.

luni, 12 martie 2018

Banul public la control



Sunt unul dintre cei care îmi pun deseori întrebarea de ce dacă orice întreprindere sau instituție se află permanent supravegheată financiar și fiscal de profesioniștii contabili, de unitățile fiscale și chiar de proprii lor administratori sau conducători, la final tot mai apar nereguli. A greși e omenește, însă, iar uneori să recunoaștem că se mai fac și greșeli… calculate.
Până la urmă, când e vorba de bani socotelile se fac de zeci de ori, până iese rezultatul real. Iar dacă e vorba chiar de banul public, aici nu mai încape discuție: totul trebuie controlat.
De felul în care se cheltuiește banul public se ocupă și Curtea de Conturi. Așa cum se definește chiar ea, Curtea de Conturi „exercită controlul asupra modului de formare, de administrare și de întrebuințare a resurselor financiare ale statului și ale sectorului public”. An de an, rezultatele acestor controale apar în rapoartele instituției. La început de an 2018, avem raportul activității Curții pe 2017, când s-a luat la puricat ce s-a făcut cu banii în 2016.
Sintetic vorbind, numai în județul Bacău, în cele 94 de unități administrativ teritoriale, de exemplu, s-a găsit un deficit de aproape 52.500 de mii de lei, față de 2015 când a fost un excedent de aproape 34.000 de mii de lei. În ce privește însă rezultatul patrimonial al exercițiului bugetelor instituțiilor publice finanțate din venituri proprii și subvenții din bugetele locale a rezultat un excedent în sumă de 7.495 mii lei, comparativ cu anul 2015, când s-a înregistrat un deficit în sumă de minus 24 mii lei. De ce? Ne-o spun chiar controlorii, în Raportul lor.