Se afișează postările cu eticheta Ocolul Silvic Fantanele. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Ocolul Silvic Fantanele. Afișați toate postările

vineri, 22 aprilie 2016

Voluntarii APM au sărbătorit Ziua Pământului la plantat copaci



Agenția pentru Protecția Mediului (APM), din Bacău, a particpiat vineri, 22 aprilie, prin cei 23 voluntari ai săi, plantarea de puieți de brad pe raza Ocolului Silvic Fântânele. Acțiunea a avut loc de Ziua Pământului, eveniment simbol al responsabilității civice în protecția mediului, celebrată de 46 de ani.
La Fântânele, puieții de brad și uneltele au fost asigurate de reprezentanții ocolului silvic. „Pe o vreme parcă potrivită pentru viitorii copaci seculari – ne-a informat directorul executiv al APM, Paul Toderică -, efortul comun al voluntarilor s-a concretizat într-o viitoare mică pădure de brazi, care va asigura aer și resurse nu pentru noi, ci pentru generațiile viitoare”.
În acest an se sărbătorește Ziua Pământului sub deviza „Copaci pentru pământ! Haideți să plantăm!”.
Inițiată în 1970 în SUA de senatorul american Gaylor Nelson, cu scopul de a trezi clasa politică din dezinteresul pe care îl arăta față de mediu, Ziua Pământului a mobilizat în primul an circa 20 de milioane de cetățeni, în marea lor majoritate tineri și foarte tineri. După 20 de ani, evenimentul a devenit internațional, fiind sărbătorit de peste 200 de milioane de oameni din 174 de țări. Scopurile acestui eveniment sunt mobilizarea comunităților, promovarea atitudinii civice, promovarea programelor de dezvoltare durabilă, întărirea colaborării internaționale și nu în ultimul rând educația ecologică. În anul 2009, ONU a declarat ziua de 22 aprilie ca sărbătoare oficială a planetei Pământ.

marți, 2 noiembrie 2010

Toamna in padurea Fantanele

Foto: Petru DONE

"Leii" Bacaului au iesit la plantat de arbori

Gropile pentru viitorii brazi de Cracaciun
s-au sapat usor in pamantul reavan (Foto: Petru DONE)

 

Membri ai celor doua cluburi Lions din Bacau, Lions Club Moldova si Lions Club Sf. Gheorghe, au schimbat, luni, 1 noiembrie, la prinz, hainele de strada cu cele de lucru, au imbracat veste galbene si portocalii ci insemnele celor doua cluburi si ale miscarii lioniste, au pus mina pe cazmale si sape si au purces la plantat de braduti in Ocolul Silvic Fintinele. Circa 300 de braduti, care in urmatorii zece ani, vor deveni frumosi brazi de Craciun, cresc acum intr-o zona special amenajata din curtea ocolului silvic. "Organizatiile noastre - ne-a declarat presedintele in exercitiu al Lions Club Moldova, Ioan Mocanu -, care fac parte din Districtul 124 Romania al Lions Clubs International ca asociatie umanitara de cunoastere si intr-ajutorare reciproca sub deviza "We serve!" - Noi servim!, organizeaza in fiecare an actiunea de impadurire in fondul forestier, in zone degradate. In programul de activitate pe 2010 - 2011, exista, deja, activitatea de plantare in sezonul de toamna si in sezonul de primavara, cu membrii si simpatizantii cluburilor Lions. Noi vrem ca, prin actiunea noastra, sa mobilizam si alte formatii civice care sa ne urmeze exemplul". I-am intilnit, la aceasta actiune, pe Ionel Lupu, viceguvernator al Districtului 124 Romania, urmatorul guvernator al Districtului, pe Marius Nemteanu, presedintele Lions Club Sf. Gheorghe, pe pas-presedintele Lions Club Moldova Sorin Brasoveanu, dar si pe decanul de virsta al miscarii lionistice bacauane, Tata Pac (Ioan Micu).
In urmatoarele zile, Lions Club Moldova mai are in programul de activitate organizarea unei festivitati cu prilejul Zilei Mondiale a Dibetului, pe 14 noiembrie. "Vrem sa-i sensibilizam pe toti cei care in acea zi vor trece prin centrul orasului Bacau, unde vom lansa circa 300 de baloane albastre, culoarea lionismului, si unde vom arbora, pe fatada unei cladiri importante, o esarfa uriasa - a precizat Ioan Mocanu. Vrem ca toti trecatorii sa inteleaga, astfel, ce inseamna aceasta boala grea, diabetul. In aceasta vara, Clubul Lions Moldova a organizat editia a 18-a a Taberei pentru copii bolnavi de diabet (iunie - iulie 2010), pentru educarea poarticipantilor, copii intre 10 si 16 ani, care au fost monitorizati timp de zece zile, permanent, de cadre medicale de specialitate si de psihologi, la Centrul International de Cultura "George Apostu", unde a fost organizata tabara.