Se afișează postările cu eticheta Martin Benedict. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Martin Benedict. Afișați toate postările

miercuri, 9 decembrie 2020

Ieslea Nașterii Domnului care îți dă curaj în pandemie

 

La Casa memorială „Martin Benedict” din satul Galbeni (comuna Nicolae Bălcescu) a fost amenajată și în acest an „Ieslea de Crăciun”, în care este întruchipată scena biblică a nașterii Domnului Iisus Hristos. Organizatorii ei au ținut cont de perioada sanitară pe care o parcurgem, pandemia de Covid-19, și transmit vizitatorilor, într-un mod inedit, curajul de a merge mai departe pe drumul vieții.

Ieslea sfântă apare într-un salon de spital întruchipat în casa memorială. Pe fiecare pat este amplasată câte o oglindă în care vizitatorii își pot vedea propriul lor chip. Martin Benedict a fost și preot franciscan, dar și medic, iar pacienților săi le spunea adeseori: „Curaj, să nu ai frică de nimeni și de nimic, mergem înainte uniți în rugăciune!”.

„Pașii celui care intră în încăperea dedicată ieslei – spun organizatorii -, se îndreaptă firesc spre Pruncul Isus, însă înainte de a-i vedea chipul divin privirea este captată în oglinda așezată pe patul de suferință, unde vizitatorul își întrezărește propriul chip privind și ramura de trandafir plină de spini așezată pe așternuturile albe. Efectul și reacția celui care se privește pe sine este unică: își pleacă ușor capul și apoi, deslușind sensul durerii și al suferinței, se întoarce instinctiv către bucuria zâmbetului plin de speranță al Pruncului Isus care privește și armonizează toată scena”.

O fotografie din salon îl arată și pe Martin Benedict care, reprezentat în tunica franciscană și halatul de medic, îi încurajează pe toți prin cuvintele potrivit așezate în  cadru.

Martin Benedict a lucrat ca medic din noiembrie 1962 până când s-a stins, pe 12 iulie 1986. S-a născut pe 31 iulie 1931 în satul Galbeni. A urmat cursurile Seminarului Franciscan din Hălăucești, dar și cursurile gimnaziului, între anii 1945-1948. Pentru că în 1948 au fost închise toate seminariile catolice și s-a decretat încetarea activității tuturor ordinelor și congregațiilor călugărești, s-a întors acasă și s-a reorientat profesional. În toamna anului 1948 s-a înscris la Liceul de Băieți din Bacău, pe care l-a absolvit în anul 1951, după care s-a înscris la Facultatea de Medicină din Iași, absolvită în 1957. A fost repartizat la Răducăneni, apoi transferat la Tătăreni (Iași), după care a ajuns la Spitalul din Bacău, apoi la Spitalul din Onești.

În secret, a simțit însă dorința de a-și desăvârși chemarea spre preoție. De aceea a intrat în Ordinul Franciscan. La 14 septembrie 1980, în mare taină, a fost hirotonit preot. Dar a continuat să fie medic la Onești și nu a putut sluji ca preot în public. Preotul medic Martin Benedict își îndemna pacienții să se roage mult, să se spovedească, spunându-le că aceasta este calea spre vindecare. Securitatea comunistă a descoperit însă marele secret al doctorului Benedict, preoția, și au început persecuțiile.

În casa memorială se păstrează cărți, fotografii, scrisori, mobilier și alte obiecte care au aparținut medicului și familiei sale. În fața casei este un bust al preotului medic, iar la poartă este fântâna a cărei apă a avut, în anul 1987, miros și gust de trandafir. În anul 2007 s-a celebrat Sfânta Liturghie și ceremonia de deschidere a procesului de beatificare a Slujitorului lui Dumnezeu preotul medic Martin Benedict, din Ordinul Franciscanilor Minori Conventuali.


 

sâmbătă, 23 decembrie 2017

Ieslea medicală de Crăciun la Casa memorială a medicului preot Martin Benedict



Casa memorială „Martin Benedict” din satul Galbeni (comuna Nicolae Bălcescu) este, până pe 8 ianuarie, „Gazda Ieslei din Betleem”, amenajată pentru a marca Sărbătoarea Crăciunului 2017 – inițiativă a parohiei franciscane din localitate ajunsă la ediția a cincea.

Și în acest an, tema aleas pentru reflecție a fost inspurată de un fragment din scrierile medicului preot franciscan Martin Benedict: „În mâinile lui Isus, şi praful murdar călcat de picioarele oamenilor a căpătat putere medicinală, vindecând ochii orbului din naștere”.
Astfel, mai mult de o sută cinzeci de plante medicinale cu proprietăți terapeutice au fost migălos aranjate în „Sala Sfântul Francisc” din complexul Casei memoriale „Martin Benedict” și formează cadrul în care anul acesta se va naște Pruncul Isus la Galbeni. „Întreaga creație, inclusiv plantele – spune părintele Eusebio Bejan -, sunt străbătute de evenimentul Întrupării Fiului lui Dumnezeu. Toate îl primesc, iar aceasta se petrece pentru că mai întâi de toate întreaga Creaţie a fost făcută prin El şi pentru El. Plantele medicinale sunt o resursă extraordinară pentru sănătatea corpului deoarece Dumnezeu le-a înzestrat cu frumusețe, cu grație, dar și cu proprietăți vindecătoare și nutritive. Au fost create, pentru a ne mângâia sufletul și a ne vindeca și hrăni trupul”.
Medicul Martin Benedict le cunoștea și le recomanda pacienților săi, le considera monumente și minuni ale naturii fiindcă beneficiile lor sunt valoroase.
Ideea acestei Iesle – am aflat tot de la părintele Eusebio Bejan - s-a născut din dorința de a indica vizitatorilor bogăția de resurse pentru sănătate pe care ne-o oferă plantele. Evenimentul este promovat și organizat de Provincia Fraților Franciscani Minori Conventuali din România. Frații franciscani din întreaga lume din totdeauna au fost promotorii Ieslei de Crăciun, deoarece, conform tradiției, Sfântul Francisc din Assisi a fost cel care a realizat prima iesle, adică reprezentarea nașterii lui Isus în grajdul din Bethleem, la sihăstria de la Greccio în anul 1223.

„Acest eveniment dorește să fie o adevărată resursă educațională care să contribuie la o mai bună cunoaștere a rolului naturii în viața noastră. Toate plantele din cadrul ieslei au fost etichetate, astfel încât vizitatorii să identifice mai ușor specia și aria terapeutică pentru care fiecare plantă este benefică”.
Eusebio bejan, preot

luni, 30 octombrie 2017

Istoria medicului franciscan Martin Benedict, scrisă la Roma, a ajuns acasă în limba română



„Mesagerul discret al speranței”, așa cum l-a numit Bogdan Tătaru-Cazaban - ambasadorul României pe lângă Sântul Scaun, pe medicul și preotul franciscan Martin Benedict, s-a întors, luni, 30 octombrie, din nou acasă în satul natal. S-a întors din nou spiritual, pentru că trupul medicului și preotului martir se odihnește din 1986 în pământul natal. Luni, la Școala Gimnazială din Galbeni, care îi poartă numele din 2011, a fost lansată însă versiunea în limba română a lucrării „Când credința poate costa viața. Istoria medicului franciscan Martin Benedict” (Quando la fede può costare la vita. La storia del medico francescano Martin Benedict), scrisă de jurnalistul dr. Angelo Montonati și publicată la Editura Salomone Belforte&C., din Livorno, prezentată în primăvara acestui an la Academia Română din Roma.

La eveniment au participat, între alții, preoții Joaquin Angel Agesta – asistent general FIMP (Spania), Miljenko Hontic - asistent general CEF (Croația), Teofil Petrișor – ministru provincial, Provincia Fraților Franciscani Minori Conventuali „Sf. Iosif” din România, Sorin Adrian Giurgi – vicar provincial, Gabriel Farcaș – paroh în Galbeni, Decan de Traian, preot profesor Ștefan Acatrinei și preot profesor Cazimir Ghiurcă.

„Preotul și medicul Martin Benedict – a spus Anton Șiler, primarul comunei Nicolae Bălcescu – a marcat viața comunității noastre prin viața sa și sunt convins că se încadrează în parametri speciali pentru a fi beatificat”. În anul 2007, în biserca parohială „Sfinții Petru și Pavel” din Onești, P.S. Petru Gherghel a celebrat Sfânta Liturghie și ceremonia de deschidere a procesului de canonizare a Slujitorului lui Dumnezeu preotul medic Martin Benedict din Ordinul Franciscanilor Minori Conventuali, pe care credincioșii își doresc să-l vadă cât mai curând la cinstea altarelor.
Viața și mai ales constanța pe drumul spiritual al credinței în Dumnezeu ale medicului și preotului Martin Benedict au fost evocate de preoții Gabriel Farcaș, Mihai Afrențoaie și Eugen Blăjuț jr. și de inginerul Bonifaciu Benedict, nepotul lui Martin Benedict.
La finalul prezentării a fost dezvelit și sfințit, în localul Școlii Gimnaziale, un portret al preotului și medicului Martin Benedict.



Născut pentru a-l sluji pe Dumnezeu

 

Preotul franciscan Martin Benedict s-a născut în localitatea Galbeni (Nicolae Bălcescu) pe 31 iulie 1931. În 1948 a devenit preot, după absolvirea Seminarului franciscan de la Hălăucești, dar noua orânduire socială începută tocmai în acea perioadă la obligat să se înscrie pentru studii la Liceul de băieți din Bacău, apoi la Facultatea de medicină din Iași. Ca medic, a lucrat în mai multe unități sanitare, între care Spitalul din Bacău, pentru un an, apoi în Spitalul din Onești, până la sfârșitul vieții sale, în 1986.
Casa părintească a lui Martin Benedict, acum casă memorială
A intrat, în secret, în Ordinul Franciscan și a făcut noviciatul și profesiunea simplă în anul 1976, iar pe cea solemnă în 1979. Pe  14 septembrie 1980, tot în mare taină, a fost hirotonit preot în biserica din Slănic Moldova de episcopul Alexandru Todea, dar a continuat să fie medic la Onești și nu a putut sluji ca preot în public. În anul 1983, alături de P.S. Petru Gherghel, episcop de Iași, a făcut parte din grupul de pelerini prezenți la beatificarea Fericitului Ieremia, celebrată în Piața Sf. Petru din Roma.
S-a stins din viață pe 12 iulie 1986, la Onești, după trei ani de persecuții grele.
Se spune că în 1987 apa fântânii de lângă casa părintească a căpătat un gust deosebit, parfumat, și a ajutat la vindecarea celor care, fiind în suferință, o beau.