Se afișează postările cu eticheta Let’s Be ECO. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Let’s Be ECO. Afișați toate postările

sâmbătă, 14 octombrie 2017

Al treilea premiu Let’s Be ECO din județ a ajuns la Frumoasa



Ultimul lot de 15 laptopuri oferite de Garda Națională de Mediu (GNM) ca premii pentru școlile care au participat cu lucrări de creație plastică făcute din materiale recuperabile la concursul Let’s Be ECO au ajuns la Școala Gimnazială din satul Frumoasa (comuna Balcani). Concursul aflat la prima ediție, a fost organizat de GNM împreună cu Fundația Let’s Do It Romania și a avut 33 de câștigători, între care trei școli din satele băcăuane – Căiuți, Răcăciuni și Frumoasa.

Premiul pentru elevii din școala de la Frumoasa a fost adus de Titi Secară și Dragoș Verbuță – comisari ai Comisariatului Județean Bacău al GNM. Comisarii au fost însă însoțiți și de primarul Vasile Luca și viceprimarul Vasilică Heisu. Iar elevii care le-au preluat au fost din ciclul întâi al școlii, care au cursuri dimineața. Școala are 328 de elevi.
„Noi – ne-a spus directoarea școlii, Luminița Prisecaru – avem un cabinet CDI (centru de documentare și informare) și o sală AeL (platformă modernă de instruire și gestiune a conținutului educațional), iar din acest an în programa școlară de clasa a V-a s-a revenit cu predarea orelor de tehnologia informației și comunicațiilor. De aici utilitatea noilor calculatoare, care se adaugă celor 14 pe care le avem deja”.
Participând la acest concurs – au spus dascălii școlii -, elevii au conștientizat că trebuie să păstreze un mediu curat, iar acum, premiați, se simt deja foarte importanți.
Comisarii le-au explicat elevilor ce este Garda de Mediu și care este rolul ei în protejarea mediului, dar și ce trebuie să facă fiecare locuitor al unei localități pentru a păstra un mediu curat.
Cu acest prilej, primarul comunei le-a adus copiilor vestea bună că și sacul lui Moș Crăciun va fi, în acest an, mai plin decât altădată.
Elevii au vorbit despre lucrările pe care le-au înscris în concurs. Cosmin, de exemplu, a realizat chiar un costum al lui Abel, confecționat din saci menajeri, capse de sticle și carton. Alți copii au confecționat coroane regale din carton recuperat, iar Andrei a alcătuit un desen în care apăreau Pământul Trist (poluat) și Pământul Vesel (protejat). Ei au fost îndrumați de profesorii și învățătorii Mioara Chihăescu – consilierul educativ, Adelina Coardă, Adriana Pușcașu, Constantin Gherman, Anișoara Bujor, Gheorghe Chihăescu, Vasile Leahu și Cătălin Ciciu.
Elevii au vorbit și despre activitățile lor de ecologizare de pe albia Tazlăului, dar și despre cum unii dintre consăteni sunt obișnuiți să arunce oriunde gunoiul. Comisarii Gărzii de mediu le-au amintit elevilor și de colectarea selectivă a deșeurilor, practicată și în școala din Frumoasa.

miercuri, 11 octombrie 2017

Școala din Căiuți a câștigat 15 laptopuri la Concursul Let’s Be ECO



Comisariatul Județean Bacău al Gărzii Naționale de Mediu (GNM) a adus la Școala Gimnazială Căiuți 15 laptopuri care reprezintă premiul câștigat de această instituție de învățământ la concursului Let’s Be ECO, organizat de GNM împreună cu Fundația Let’s Do It Romania. Școala din Căiuți s-a clasat pe primul loc al întrecerii.

Calculatoarele au fost predate de comisarii GNM Titi Secară și Dragoș Verbuță Laboratorului AeL al școlii (o platformă de învăţare asistată de calculator), în prezența elevilor, dar și a directoarei Gabriela Toșa și directorului adjunct Gabriel Anghel. La eveniment au asistat și primarul comunei, Gabriel Orândaru, și viceprimarul Constantin Florea.
Elevii din Căiuți s-au remarcat în acest concurs prin lucrările efectuate din materiale reciclabile.
Astfel, comisarul Titi Secară le-a explicat elevilor de ce este important și cum să colectăm selectiv deșeurile și să le reciclăm și i-a îndemnat să transmită tuturor asemenea mesaje.
De îndrumarea elevilor în acest proiect – ne-a spus Gabriela Toșa - ne-am ocupat noi, direcțiunea, dar și responsabilul cu activități extracuriculare, profesoara Laura Carmen Stratone, iar din acest an școlar profesoara Mădălina Gânscă. Vom continua proiectul și în acest an. Copiilor le plac astfel de concursuri și, iată, acum au și răsplata muncii lor, astfel încât cred că vor fi dornici în a oferi în continuare cât mai mult. Anul trecut am obținut locul întâi și la concursul «Patrula de reciclare» și ne-am mai dotat cu ceva aparatură electronică. În școală avem 556 de elevi”.
Școala din Căiuți a participat și la competiția „Școala zero Waste” (Școala Zero Deșeuri), unde a obținut primul loc în județ și s-a clasat între primele zece școli din țară.
Proiectul Let’s Be ECO a urmărit ca elevii să înțeleagă importanța protejării mediului înconjurător și a conservării resurselor. Concursul, aflat la prima ediție, a constat în realizarea de către elevi a unor creații plastice pe teme de mediu (desene, picturi, machete etc.), făcute din materiale recuperate, reciclabile.
Prin Let’s Be ECO vor mai intra în posesia unui premiu similar, de la GNM, și elevii școlii gimnaziale din Frumoasa (Balcani), iar un premiu de același a ajuns deja și la Școala Gimnazială Răcăciuni.

duminică, 8 octombrie 2017

Primele premii la concursul Let’s Be ECO au ajuns la Răcăciuni



Primele premii oferite de organizatorii concursului Let’s Be ECO, organizat de Garda Națională de Mediu (GNM) împreună cu Fundația Let’s Do It Romania, au ajuns, la sfârșitul săptămânii trecute, la prima dintre cele trei școli băcăuane care au fost nominalizate printre cei 33 de câștigători. Comisarul șef interimar al Comisariatului Județean Bacău al GNM, Ionuț Diaconu, și comisarul Titi Secară au adus, astfel, la Școala Gimnazială din Răcăciuni 15 laptopuri.

Proiectul Let’s Be ECO a urmărit ca elevii să înțeleagă importanța protejării mediului înconjurător și a conservării resurselor. Concursul, aflat la prima ediție, a constat în realizarea de către elevi a unor creații plastice pe teme de mediu (desene, picturi, machete etc.), făcute din materiale recuperate, reciclabile. Astfel, un grup de elevi ai școlii din Răcăciuni, sub îndrumarea profesoarei de biologie Daniela Irina Radu, au realizat desene, figurine, mascote, machete, vaze de flori etc.
„Am avut sprijin în acest proiect – ne-a declarat Daniela Irina Radu -, și de la colegii mei Ștefan Suditu, Narcisa Radu, Mariana Chiriac, Liviu Radu și Liliana Poenaru. Acum suntem fericiți că putem folosi în activitate și mai multă aparatură electronică. Dar, important este ca toți elevii să înțeleagă pentru ce s-a lansat acest proiect. Toți elevii au încercat să folosească materiale vechi, pe care le aruncau, să le facă utile realizând lucruri frumoase, adevărate opere de artă. Conform principiului „Nimic nu se aruncă, totul se transformă”. În fiecare an facem proiecte și, deci, nu ne vom opri aici”.

Premiul obținut a fost predat elevilor școlii într-o scurtă întâlnire pe care comisarii GNM au avut-o cu ei și la care au fost prezenți și primarul comunei, Lucian Cheța, dar și directoarea școlii, Elena Andreea Diaconu. „Felicităm, alături de elevi, și cadrele didactice implicate în acest proiect - a spus Ionuț Diaconu. Important este să crezi în șansa ta la un concurs, iar elevii din aceste unități de învățământ sunt un exemplu pentru celelalte școli. Să cereți sprijinul Gărzii de Mediu ori de câte ori aveți nevoie”.
Comisarul Titi Secară le-a explicat elevilor că sunt la vârsta la care se formează ca viitori cetățeni de bază ai țării și este foarte important să știe ce rol are protejarea mediului în viața noastră. „Nu poți fi cetățean civilizat dacă nu respecți mediul înconjurător – a spus comisarul. Cel mai important acum este să colectăm deșeurile selectiv, hârtia la hârtie, plasticul la plastic, sticla la sticlă și metalul la metal. Și acasă și la școală, peste tot”.
A fost a doua oară când elevii școlii din Răcăciuni au câștigat un lot de calculatoare la un concurs național. Dar, în Let’s Be ECO vor mai intra în posesia premiilor și școlile gimnaziale din Căiuți și din Frumoasa (Pârjol).