Se afișează postările cu eticheta Gheorghe Boldea. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Gheorghe Boldea. Afișați toate postările

joi, 16 august 2018

Omagiu eroilor din Primul Război Mondial la Oituz și Poiana Sărată


Monumentul Eroilor din Oituz
Filiala Bacău a Asociației Naționale Cultul Eroilor, Garnizoana Bacău și Primăria Oituz au organizat, miercuri, 15 august, în ziua prăznuirii Adormirii Maicii Domnului, un amplu progam de manifestări de omagiere a memoriei eroilor din Primul Război Mondial căzuți pe aceste meleaguri pentru apărarea patriei.

La manifestările care au avut loc în Cimitirele Eroilor din satele Oituz și Poiana Sărată au participat plutoane ale Grupării Mobile de Jandarmi din Bacău, ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și ale Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență. Garda Drapelului a venit de la Batalionul de Tancuri 630 „Oituz”, tot din Bacău. Lângă militarii veritabili a stat, însă, și un pluton format din elevi ai Școlii Gimnaziale Oituz, care au îmbrăcat uniformele militare ale ostașilor români din Primul Război Mondial. Plutonul a fost oganizat și comandat de col. (r.) Stelian Cojocaru, președintele Asociației de Tradiții Militare Românești „Regimentul 3 Artilerie 1877” din Bacău.
De asemenea, la eveniment au fost prezenți doi vicepreședinți ai Filialei Bacău a Asociației Naționale „Cultul Eroilor”, col. (retr.) Mihai Purcaru și Constantin Dospinescu, dar și președinții unor subfiliale ale asociației, din județ.
Manifestările, moderate de președintele Filialei Bacău Cultul Eroilor, col. (r.) Paul Valerian Timofte, au început la Cimitirul Eroilor din Oituz, unde onorul militar a fost dat primarului Gheorghe Boldea și locțiitorului comandantului Garnizoanei Bacău, comandor dr. Petrică Havreșciuc. Preoții parohiilor ortodoxe și romano-catolică din cele două sate au oficiat slujbe de pomenire a eroilor, iar copii și elevi ai școlilor din comună, îmbrăcați în frumoase costume populare specifice zonei Oituz au purtat steaguri tricolore și au susținut scurte programe artistice dedicate evenimentului. Un program artistic a susținut și Corul mixt al Căminului cultural din Oituz, care a împlinit 115 ani, dirijat de profesorul Gheorghe Oprea.
Mormântul Locotenentului Erou Nicolae Macarie
În satul Poiana Sărată a avut loc o manifestare specială și la mormântul Locotenentului Erou Nicolae Macarie, din curtea Bisericii Neamului de aici.
Despre semnificația manifestării și despre importanța omagierii eroilor neamului căzuți pentru apărarea patriei au vorbit, între alții, col. (r.) Paul Valerian Timofte și Istoricul Anton Coșa, de la Complexul Muzeal „Iulian Antonescu”, din Bacău.
Cimitirul Eroilor din Poiana Sărată

miercuri, 15 august 2018

Zvastica și înscrisuri ofensatoare la adresa PSD la Oituz


Trecerea de pietoni de pe DN11A aflată chiar în fața primăriei din comuna Oituz a fost marcată, zilele trecute, de înscrisuri ofensatoare la adresa PSD, dar și de o zvastică. Într-o dimineață, pe asfalt a apărut scris, cu vopsea roșie, de două ori „Jos PSD” și tot cu roșu a fost desenată și zvastica. Alături cineva a reușit să mai scrie litera „M”, dar următoarea literă abia a fost începută și apoi abandonată.
„Am sesizat și poliția și jandarmeria cu privire la acest fapt – ne-a spus primarul Gheorghe Boldea. Făptașii au fost găsiți. Sunt un grup de tineri din comună certați cu normele bunei conviețuiri, între care unul a mai făcut unele probleme de acest fel. Oganele legii sesizate vor acționa în consecință”.
Înscrisurile de pe asfalt au rămas acolo până miercuri dimineață, 15 august, când în comună urmau să înceapă manifestările tradiționale de omagiere a memoriei eroilor din Primul și Al Doilea Război Mondial căzuți pentru apărarea patriei, dar imediat au fost acoperite cu vopsea neagră.

„Nu am întâlnit niciodată o asemenea situație – ne-a declarat președintele Filialei Bacău a Asociației Naționale Cultul Eroilor, col. (r.) Paul Valerian Timofte, venit la manifestările de omagiere. Până la urmă înțeleg să fii împotriva politicii unui partid, dar nu înțeleg ce rost avea să fie desenată acolo zvastica, mai ales în preajma unei zile în care anual sunt omagiați eroii neamului nostru”.