Se afișează postările cu eticheta Edi Tărcuță. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Edi Tărcuță. Afișați toate postările

joi, 14 mai 2020

Laboratorul de biologie moleculară al Spitalului Onești a fost acreditat


Ministerul Sănătății a acreditat, vineri, 14 mai, laboratorul de biologie moleculară al Spitalului municipal „Sf. Ierarh Dr. Luca”, din Onești. Spitalul poate intra. Astfel, în programul național de boli transmisibile și testarea RT-PCR pentru identificarea noului coronavirus SARS-COV-2, test decontat de stat cu 200 de lei.

Realizarea acestui laborator RT-PCR va permite testarea personalului propriu, a pacienților spitalului din Onești, dar și din alte spitale, a angajaților agenților economici și ai instituțiilor publice din oraș, precum și a altor persoane care doresc să fie testate pentru COVID-19, contribuind astfel la limitarea răspândirii comunitare a virusului.
Achiziționarea aparatului PCR are o poveste aparte, cu momente semnalate și de ziarul nostru.
În realizarea tehnică a laboratorului de biologie moleculară a fost implicată direct dr. Alina Nicolae. Pentru realizarea proiectului, primarul Nicolae Gnatiuc a propus un parteneriat public-privat, cu organizații non profit, idee la care s-au alăturat Edi Tărcuță, Mihai Zarzu și Asociația „Septembrie Medical”, condusă de dr. Coman Raluca. Finanțarea a venit, astfel, di multe surse și s-au strâns peste 330.000 de lei, din care Primăria și Consiliul Local Onești au contribuit cu 100.000 de lei. Anterior acestei campanii, Primăria a mai alocat Spitalului Municipal 300.000 de lei, din care a fost achiziționată aparatura de strictă necesitate în lupta pentru combaterea COVID-19.

sâmbătă, 4 aprilie 2020

Fabrica Albrau sponsorizează cu 30.000 de euro Spitalul Onești

Vasile Ciobanu

Omul de afaceri Vasile Ciobanu, proprietarul celui mai important brand autohton de bere, Albrau, fabricat la Onești, a confirmat intenția de a achiziționa, pentru Spitalul Municipal „Sf. Ierarh dr. Luca”, un echipament foarte important în lupta anti Covid-19. Aparatul este un analizor automat de chemiluminescență iFlash 1800-A, împreună cu accesoriile necesare, și va permite determinarea cantitativă a anticorpilor IgM și IgG Sars-Cov-2. Determinarea cantitativă a acestor anticorpi arată medicului dacă pacientul a avut recent boală sau contaminare (IgG) sau dacă le-a avut mai demult (IgM).
Costul acestui echipament se ridică la 30.000 de euro și va fi suportat integral de Vasile Ciobanu.
Confirmarea a fost semnalată pe pagina sa de facebook de omul de afaceri Edi Tărcuță, unul dintre voluntarii oneșteni care susțin spitalului din municipiu pentru a face față luptei cu atacul noului coronavirus.