Se afișează postările cu eticheta Asociația Septembrie Medical. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Asociația Septembrie Medical. Afișați toate postările

joi, 14 mai 2020

Laboratorul de biologie moleculară al Spitalului Onești a fost acreditat


Ministerul Sănătății a acreditat, vineri, 14 mai, laboratorul de biologie moleculară al Spitalului municipal „Sf. Ierarh Dr. Luca”, din Onești. Spitalul poate intra. Astfel, în programul național de boli transmisibile și testarea RT-PCR pentru identificarea noului coronavirus SARS-COV-2, test decontat de stat cu 200 de lei.

Realizarea acestui laborator RT-PCR va permite testarea personalului propriu, a pacienților spitalului din Onești, dar și din alte spitale, a angajaților agenților economici și ai instituțiilor publice din oraș, precum și a altor persoane care doresc să fie testate pentru COVID-19, contribuind astfel la limitarea răspândirii comunitare a virusului.
Achiziționarea aparatului PCR are o poveste aparte, cu momente semnalate și de ziarul nostru.
În realizarea tehnică a laboratorului de biologie moleculară a fost implicată direct dr. Alina Nicolae. Pentru realizarea proiectului, primarul Nicolae Gnatiuc a propus un parteneriat public-privat, cu organizații non profit, idee la care s-au alăturat Edi Tărcuță, Mihai Zarzu și Asociația „Septembrie Medical”, condusă de dr. Coman Raluca. Finanțarea a venit, astfel, di multe surse și s-au strâns peste 330.000 de lei, din care Primăria și Consiliul Local Onești au contribuit cu 100.000 de lei. Anterior acestei campanii, Primăria a mai alocat Spitalului Municipal 300.000 de lei, din care a fost achiziționată aparatura de strictă necesitate în lupta pentru combaterea COVID-19.