Se afișează postările cu eticheta morariu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta morariu. Afișați toate postările

vineri, 13 martie 2015

Aurelian Marin este noul președinte al Asociației Naționale a Agențiilor de Turism

Aurelian Marin
Aurelian Marin este noul președinte al Asociației Naționale a Agențiilor de Turism (ANAT) pentru următorii doi ani. A fost ales cu 130 de voturi. Contracandidații săi, Răzvan Nacea și Dan Anghelescu au obținut un număr de 68 de voturi, respectiv 18.
Aurelian Marin, managerul general al agenţiei de turism Paradis, din Constanța, are o experiență de aproape 20 de ani în industria turismului. El este și președintele Regiunii Sud-Est a ANAT, președintele Grupului de Lucru pentru Codul de Etică, membru în Comisia de Etică și în cea de Marketing Intern. Programul său de management vizează dezvoltarea și promovarea turismului, dar și adaptarea la modul dinamic în care astăzi relaționează piețele turistice mondiale.

“Am identificat multe probleme pe care le consider prioritare. Amintesc educația în întreg angrenajul de turism, unificarea partenerilor din turism într-o singură voce pentru a aduce consistență și credibilitate în demersurile făcute pe lângă autorități. Sunt probleme care se adaugă celor strict specifice celor din branșă. Voi continua proiectele începute de Lucia Morariu, care s-a implicat mult în dezvoltarea turismului românesc, în aceeași măsură și în dezvoltarea asociației. Voi face tot posibilul să fac ANAT mai vizibil, respectiv un partener solid în relația cu autoritățile și industria.”
Aurelian Marin

De asemenea, a fost ales și un nou Birou Executiv al ANAT, din care fac parte Lucia Morariu (EXIMTUR)și Alin Burcea (Paralela 45) în calitate de prim vicepreședinți, Remus Vișan (Happy Tour Group – Paravion), Ciprian Popescu (Danubius Travel), Sorin Nicolescu (Olimpic International) și Marius Usturoiu (Mareea), în calitate de vicepreședinți.

”Am ales să continui activitatea la ANAT în calitate de prim vicepreședinte din răsponsabilitate față de necesara continuitate în conducerea asociației. Îl felicit pe noul președinte; am convingerea că va continua toate proiectele începute în mandatul precedent și, în mod deosebit, se va lupta cel puțin la fel de mult ca și mine pentru trecerea la aplicare a voucherelor de vacanță, cel mai important proiect de dezvoltare a turismului românesc, inițiat de patronatele din turism în ultimii ani.”
Lucia Morariu, fost președinte ANAT

Noul Consiliu Director este format din: Răzvan Nacea (Seytour), Dan Anghelescu (La Piovra Turista), Adrian Voican (Bibi Vacanța), Alin Burcea (Paralela 45 Turism), Ciprian Popescu ( Danubius Travel), Corina Martin (Mistral Tours), Dragoș Horhocea (Agetur), Sorin Nicolescu (Olimpic International), Herman Rosner (Int. l Tourism & Trade), Lucia N. Morariu (Eximtur), Marian Cojocărescu (Mara News Travel), Marius Usturoiu (Mareea), Mihaela Chiru (Micomis), Mircea Vladu (Holiday Office), Remus Vișan (Happy Tour Group), Valeriu Ștefan (Velmar Dreams), Florentin Mocanu (Edelweiss Travel).

joi, 5 martie 2015

Filiala ANAT Nord-Est a ieșit pe Facebook



Noul mandat de președinte al Filialei Nord-Est a Asociației Naționale a Agențiilor de Turism (ANAT), Grigore Alexa, a început cu deschiderea unei pagini a filialei pe Facebook. Evenimentul este notabil în condițiile în care prezența pe rețelele de socializare este, practic, obligatorie în condițiile de astăzi. Numele ei este „ANAT Nord Est. Călătorii/Timp liber”.

„Această pagină este în primul rând a profesioniștilor din turism – agenții de turism din zona Moldovei reuniți sub sigla ANAT Nord-Est (și nu numai). Vă invit să dăm acestui loc importanța pe care o merită și anume să devină o sursă de informații de specialitate (legislatie, licențieri, cursuri, controale în agenții etc., oferite în timp real), un forum al profesioniștilor din turism, al impresiilor de călătorie, al oricăror evenimente. Îmi doresc ca această pagină să aibă ca prieteni toate agențiile de turism din Moldova (și nu numai) și să devină locul în care ne întâlnim zilnic cu plăcere, dar și cu interes profesional.”
Grigore Alexa, președintele Filialei Nord-Est ANAT

Inițiativa a primit primele aprecieri chiar de la conducerea ANAT, semnate de președintele în exercițiu, Lucia Morariu, și de la unul dintre candidații la această funcție în noul mandat, Adrian Nacea.
– „Ideea – a opinat și  Dumitru Nănescu, directorul general al Agenției Inter-Tour, din Bacău, membru în board-ul ANAT - este excelentă și o îmbrățișez. Pagina poate fi un forum pentru dezbateri între agențiile de turism membre ale ANAT și nu numai, pornind de la legislația specifică și continuând cu promovarea colaborărilor între membri, în promovarea destinațiilor turistice și a ofertelor proprii. Vânt bun din pupa!”

duminică, 15 februarie 2015

Se schimbă garda în conducerea ANAT



Dan Anghelescu, Aurelian Marin și Andrei Răzvan Nacea vor candida pentru funcţia de președinte al Asociației Naționale a Agențiilor de Turism (ANAT) din România. Pentru Cosiliul Director al acestei organizații profesionale și-au înscris candidaturile 19 specialişti în turism, între care și actualul președinte al ANAT, Lucia Nora Morariu, după al doilea mandat de doi ani la conducerea asociației. “E nevoie de forțe proaspete la conducerea ANAT, de oameni care să înțeleagă că trebuie să se implice direct în activitatea asociației și în folosul membrilor pe care doresc să îi reprezinte și să îi conducă. Se dorește de mult o întinerire și o schimbare a echipei de conducere a ANAT” - a declarat președintele asociației.

În 2013, când Lucia Morariu a preluat din nou funcția, industria de călătorii era dominată de probleme și conflicte și nu își dorea nimeni să conducă ANAT. Asociația avea nevoie de o intervenție în management și de finalizarea unor proiecte legislative ințiate. “La vremea respectivă – a spus președinta ANAT -, am fost rugată de colegi să intervin și am făcut-o pentru că trebuia să scot lucrurile la liman. Am avut un mandat bun, am întărit financiar asociația, am finalizat Legea voucherelor de vacanță și alte acte normative utile industriei noastre, am avut o colaborare excelentă cu prim-vicepreședinții Alin Burcea si Mălin Mălineanu, ne-am făcut datoria. De acum însă, lăsăm poziția de președinte acelora care își doresc de mult să reformeze conceptul ANAT. E vremea lupilor tineri!  Noul președinte al ANAT va avea o misiune grea. Funcția este una onorifică, neretribuită. Mai mult decât atât, presupune asumarea unor cheltuieli personale pentru prezență, reprezentare, deplasare, timp, studiu și concepție, cu atât mai mult cu cât ANAT a fost și este mai activ și mai puternic decât un întreg Minister al Turismului. Le urez succes candidaților și îi asigur de întreaga mea susținere”.

Cine sunt candidații

Dan Anghelescu, proprietarul La Piovra Turista, membru în actualul Consiliu Director, președinte al Comisiei Resurse Umane, Formare și Perfecționare Profesională și membru în Comisia Târguri de Turism și Evenimente Proprii ANAT,  consideră că a venit momentul să ofere sprijinul său asociației, din poziția de președinte, după ce, de-a lungul carierei sale de antreprenor în turism, ANAT i-a oferit consultanță, susținere și motivație. “După aproape 30 de ani de carieră în turism, începută ca ghid pe băncile liceului, 23 de ani de când dețin aceeași agenție de turism și aproape 20 de ani de când sunt membru ANAT consider că a sosit vremea să îmi pun în valoare, la rândul meu, experiența în sprijinul breslei agențiilor de turism din România” – a spus Dan Anghelescu. Candidatul a mai aspus că dorește să sprijine egalitatea de șanse între membri, sub semnul eticii și profesionalismului, să asigure o mai bună comunicare între aceștia, să promoveze mai bine către public și parteneri calitatea serviciilor oferite de membrii ANAT. ”Voi acționa atât pentru o comunicare rapidă, prin mediul online, cât și printr-o comunicare mai personală, prin intermediul evenimentelor pentru membri – a precizat Anghelescu. Voi organiza permanent cursuri de formare și perfecționare accesibile tuturor membrilor ANAT. Nu în ultimul rând, doresc stimularea exportului de servicii turistice, deci a incomingului”, anunță Dan Anghelescu că sunt prioritățile sale dacă va fi ales președinte ANAT”.
Aurelian Marin, managerul general al agenţiei de turism PARADIS din Constanța, are o experiență de aproape 20 de ani în industria turismului. El este și președintele Regiunii Sud-Est a ANAT, președintele Grupului de Lucru pentru Codul de Etică, membru în Comisia de Etică și în cea de Marketing Intern. Programul său de management vizează dezvoltarea și promovarea turismului și adaptarea la modul dinamic în care astăzi relaționează piețele turistice mondiale. “Am identificat multe probleme pe care le consider prioritare, printre care: promovarea internă și externă, educația în întreg angrenajul de turism, unificarea partenerilor din turism într-o singură voce pentru a aduce consistență și credibilitate în demersurile făcute pe lângă autorități. Sunt probleme care se adaugă celor strict specifice celor din branșă. Am legături de colaborare cu foarte multe agenţii de turism din România şi doresc să mă bazez pe această bună relaţionare astfel încât să o transform într-o platformă de comunicare liberă, sinceră şi directă, în interesul membrilor ANAT şi al ANAT ca entitate” – a spus candidatul.
Andrei Răzvan Nacea, proprietarul Seytour, este cel mai tânăr dintre candidați și are o experiență acumulată în turism în Statele Unite și Elveția. El este și purtator de cuvânt al ANAT pentru turismul medical și delegat al asociației în Comisia de Incoming la ECTAA (Grupul Asociatiilor Agentiilor de Turism si Touroperatorilor din cadrul Uniunii Europene). Programul său de management se bazează, în principal, pe promovarea tinerilor din domeniul turismului. “Tinerii care au plecat să studieze sau să muncească în străinătate nu se mai întorc pentru că și-au pierdut speranța, iar agențiile mici de turism, conduse de tineri, nu cred foarte mult în ANAT, nu înțeleg foarte bine misiunea și valorile ANAT. Prin candidatura mea la functia de președinte vreau să transmit un mesaj tuturor tinerilor să aibă încredere că se pot realiza și în țara lor. Vreau să înființez la ANAT ’Travel Startups’, o comisie dedicată tinerilor, care va funcționa alături de grupului de lucru Laborator de inovație în turism, să sprijinim stațiunile balneo-climaterice prin Laboratorul de inovație în Turism Medical, care va face lobby pentru renovarea bazelor medicale și construcția de aqua parcuri în stațiunile montane” – a spus și Andrei Răzvan Nacea.

Cei 19 specialiști care candidează pentru Consiliul Director al ANAT sunt: Dan Anghelescu – La Piovra Turista, Alin Burcea – Paralela 45 Turism, Mihaela Chiru – Micomis, Marian Cojocărescu – Mara News Travel, Laura Dragu – Gorj Turism, Dragoș Horhocea – Agetur, Aurelian Marin – Paradis Vacanțe de Vis, Corina Martin – Mistral Tours, Lucia Nora Morariu – EXIMTUR, Andrei Răzvan Nacea – Seytour, George Sorin Nicolescu – Olimpic International, Ciprian Popescu – Danubius Travel, Herman Rosner – Int.l Tourism&Trade, Valeriu Ștefan, VELMAR DREAMS, Marius Usturoiu – Mareea, Mălin Mălineanu – New Concept Travel, Remus Vișan – Happy Tour Group, Mircea Vladu – Holiday Office și Adrian Voican – Bibi Vacanța.
Alegerile vor avea loc în Adunarea Generală a ANAT din 11 martie. Celor 19 aleși în Consiliul Director li se adaugă opt președinți de regiuni, membri de drept în CD, aleși în adunările generale organizate în lunile ianuarie și februarie în fiecare regiune.

vineri, 19 septembrie 2014

ANAT consideră o declaraţie a ministrului Jianu nedreaptă la adresa asociaţiei

Florin Jianu
Asociația Națională a Agențiilor de Turism (ANAT) consideră recenta declarație a ministrului delegat pentru Întreprinderi Mici și Mijlocii, Mediu de Afaceri și Turism, Florin Jianu, cu privire la ajutorul de stat în domeniul turismului, ca fiind nedreaptă la adresa asociației, discriminatorie și inoportună. “Schema de ajutor de stat cu privire la investiţii în turism, care este gata şi aceasta nu sprijină agenţiile de turism, ci investiţiile în structuri de cazare şi agrement!” - a fost declarația ministrului. Iată cum o consideră ANAT:
1. Nedreaptă la adresa ANAT, patronat – partener oficial al Ministerului şi membru în Comitetul Executiv al Consiliului Consultativ al Turismului, organizaţie care susţine în mod constructiv parteneriatul public privat cu Ministerul de resort, încă din anul 2008. Dăm ca exemplu Legea voucherelor de vacanţă în forma modificată, propunerile referitoare la modificarea Legii Turismului, propunerile referitoare la târgurile de turism la care Autoritatea participă cu stand naţional, propunerile referitoare la fiscalitate, proiectul de modificare a contractului cu turistul, propunerile de simplificare a sistemului de acordare de vize turistice pentru turiştii străini şi multe alte proiecte la care ANAT a colaborat cu Ministerul şi cu Autoritatea Naţională pentru Turism în mod constructiv, transparent şi în interesul nu numai al comunităţii membrilor noştri, ci şi în interesul industriei, în general.
2. Discriminatorie în raport cu contribuabilii din turism, cu atât mai mult cu cât, numai în anul 2013, primele 40 de agenţii de turism din România au susţinut peste 2.000 de locuri de muncă şi au adus bugetului de stat contribuţii de peste 25 de milioane lei. În prezent, în România funcţionează peste 2.500 de agenţii de turism care susţin peste 6.000 de locuri de muncă.
3. Inoportună, în condiţiile în care ANAT a elaborat o propunere de susţinere prin scheme de ajutor de stat a activităţilor de promovare a turismului intern şi de incoming, la solicitarea Conducerii Ministerului şi nu a condiţionat aprobarea schemei de ajutor de stat propusă de excluderea altor scheme de ajutor de stat în favoarea structurilor de cazare şi agrement, măsuri suport pe care le susţinem şi noi  cu toată convingerea.
Am răspuns operativ, în scris, Conducerii Ministerului, care ne-a solicitat tuturor patronatelor/membrilor CEX al CCT propuneri de scheme de ajutor de stat pentru turism, în locul politicilor fiscale suport pe care noi le-am propus Ministrului. Am propus o schemă de ajutor de stat pentru promovare turistică, în ideea de a sprijini turoperatorii care susţin circulaţia turistică internă, atât cei care aduc turişti străini, cât şi cei care aduc turişti români în România, în loc de a-i trimite în străinătate. Ne-am gândit la participări la târguri de turism, organizare de evenimente, realizarea de site-uri de promovare, cataloage, pliante, broşuri de prezentare a destinaţiilor turistice din România. Am crezut că propunerea poate fi de interes pentru Minister, în condiţiile în care pieţele turistice concurente sunt conştiente de importanţa turoperatorilor şi alocă fonduri substanţiale pentru a-şi apropia turoperatorii. Nu am fi propus alocarea de fonduri suport dacă nu ni s-ar fi cerut să facem astfel de propuneri, ne-a luat o săptămână să realizăm proiectul şi am lucrat la el cu seriozitate si nici măcar nu am reclamat că nu am primit un răspuns justificat la propunerile noastre. În aceste condiţii suntem surprinşi că ni se comunică prin declaraţii de presă că schema de ajutor de stat nu sprijină agenţiile de turism şi se poate înţelege de aici că membrii noştri sunt contribuabili de mâna a 2-a, ale căror investiţii nu merită să fie sprijinite. Şi asta în condiţiile în care, în ultimii ani, Ministerul a alocat fonduri importante pentru susţinerea turoperatorilor din străinătate”, a declarat Lucia Nora Morariu, preşedintele Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism
Pe 16 septembrie, la scurt timp după conferinţa de presă de la Mamaia a patronatelor din turismul românesc, în care jurnaliştilor din presa locală şi centrală li s-au prezentat rezultatele sezonului estival 2014, propuneri pentru dezvoltarea turismului de litoral şi mai ales de îmbunătăţire a activităţii industriei, ministrul delegat pentru IMM, Mediu de Afaceri şi Turism, Florin Jianu, a dat publicităţii o declaraţie de presă în care precizează că a încercat să aibă o abordare cât mai constructivă în ceea ce priveşte turismul românesc. Potrivit acestuia, ultimul său proiect, clusterele în turism, reprezintă un model de bună practică, susţinut şi de reprezentanţi de la cel mai înalt nivel ai Organizaţiei Mondiale a Turismului”.
Ministrul a precizat că susţine prin politicile guvernamentale parteneriatul public privat, mai precis schema de ajutor de stat cu privire la investiţii în turism, care este gata şi aceasta nu sprijină agenţiile de turism, ci investiţiile în structuri de cazare şi agrement!”.
În declaraţia de presă, Ministrul Florin Jianu spunea că turismul nu este apanajul unei persoane sau alteia, cu atât mai mult cu cât unii dintre aceştia provin din politică, ceea ce nu reprezintă în mod necesar o abordare echilibrată şi dezinteresată” şi că dumnealui va continua demersul dezinteresat şi constructiv de a introduce instrumente moderne într-un turism dominat de lupte şi mize mici!”.

luni, 4 august 2014

Turism All Inclusiv: Vacanţe pe Litoral de la 518 lei de persoană

Asociaţia Naţională a Agenţiilor de Turism (ANAT), Federaţia Patronatelor din Turismul Românesc (FPTR) şi Asociaţia de Promovare Litoral-Delta Dunării (ALDD) au anunţat super oferte de vacanţă pentru turişti, pe litoralul românesc, în perioada 18 - 31 august, în Programul”Zile gratuite de vacanţă 2014”. Programul cumulează oferte de genul “plăteşti cinci nopţi şi stai şase” sau “plăteşti şase nopţi şi stai şapte”, pentru a veni în sprijinul turiştilor care vor să petreacă o vacanţă pe litoral în condiţii avantajoase de preţ.
Pachetele pornesc de la 518 lei/persoană, cu mic dejun, pentru şase nopţi de cazare şi una gratuită, la un hotel de două stele din staţiunea Venus, de la 822 de lei/persoană, cu mic dejun, pentru cinci nopţi de cazare şi una gratuită, la un hotel de trei stele din Eforie Nord, şi de la 975 de lei/persoană, cu mic dejun, pentru şase nopţi de cazare şi una gratuită, la un hotel de patru stele din staţiunea Mamaia.
Staţiunea Mamaia intră
 în Programul „Zile gratuite de vacanţă 2014”
Pachetele din program se regăsesc în ofertele majorităţii agenţiilor de turism membre ale ANAT. “Ofertele speciale pentru litoralul românesc, care includ nopţi gratuite de cazare - spune Lucia Nora Morariu, preşedintele ANAT -, sunt foarte căutate de turişti. În primul trimestru din acest an, faţă de aceeaşi perioadă din 2013, cererea pentru ofertele din Programul Zile gratuite de vacanţă a avut o creştere de 100%, de aceea le reamintim turiştilor că pentru perioada 18 - 31 august găsesc din nou la agenţiile de turism membre ale ANAT oferte din acest program.”
Peste 70 de hoteluri au intrat în program. Lista acestora poate fi consultată pe pagina de internet a FPTR.
“Ofertele speciale de vacanţă, inclusiv cele din Programul Zile gratuite de vacanţă - a spus Dragoş Răducan, vicepreşedintele Federaţiei Patronatelor din Turismul Românesc -, fac parte din strategia de promovare a litoralului românesc, în cadrul parteneriatului care există între patronatele din turism care, fără prea mult ajutor din partea statului, se străduiesc să îşi ţină turiştii în România.”

Programul Zile gratuite de vacanţă a fost lansat în anul 2008. “Continuăm să invităm turiştii să aleagă litoralul românesc, prin tarife şi programe speciale cât mai atractive, cât şi printr-o serie lungă şi bogată de evenimente în toate staţiunile – a precizat şi Corina Martin, președintele Asociaţiei de Promovare Litoral – Delta Dunării. Ne aflăm la 100% grad de ocupare în acest moment pe litoral şi continuăm să oferim cele mai frumoase festivaluri, parade, carnavaluri, evenimente sportive, de fashion şi muzicale. Comunicăm excelent cu hotelierii, agenţiile de turism, operatorii de alimentaţie publică şi agrement, respectiv autorităţile locale de pe litoral, reuşind astfel să oferim, prin agenţiile de turism ANAT, zile gratuite de vacanţă.”