Se afișează postările cu eticheta furtuna Slanic Moldova. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta furtuna Slanic Moldova. Afișați toate postările

duminică, 10 martie 2019

Ce pagube a făcut furtuna de duminică la Slănic Moldova


Furtuna puternică abătută din senin duminică, 10 martie, asupra orașului și stațiunii Slănic Moldova a dărâmat mai mulți brazi din parcul central. Unii arbori au fost smulși cu totul din pământ. „Am înregistrat – ne-a declarat primarul Gheorghe Baciu - doar pagube la mobilierul urban și la spațiul de joacă pentru copii. Au fost unele probleme și pe căile de acces auto, dar acestea au fost deblocate. Se lucrează la remediere avariilor produse (la iluminatul public, la mobilierul urban etc.)”.
Duminică au fost intensificări de vânt în mai multe regiuni ale țării, cele mai multe în zona montană a județelor Harghita, Bacău și Vrancea, dar și pe Litoral. A fost lansat un Cod galben de intensificări ale vântului, până luni, 11 martie, ora 16,00.