Furtuna
puternică abătută din senin duminică, 10 martie, asupra orașului și stațiunii
Slănic Moldova a dărâmat mai mulți brazi din parcul central. Unii arbori au
fost smulși cu totul din pământ. „Am înregistrat – ne-a declarat primarul
Gheorghe Baciu - doar pagube la mobilierul urban și la spațiul de joacă pentru
copii. Au fost unele probleme și pe căile de acces auto, dar acestea au fost
deblocate. Se lucrează la remediere avariilor produse (la iluminatul public, la
mobilierul urban etc.)”.
Duminică au fost intensificări de vânt în mai
multe regiuni ale țării, cele mai multe în zona montană a județelor Harghita,
Bacău și Vrancea, dar și pe Litoral. A fost lansat un Cod galben de intensificări
ale vântului, până luni, 11 martie, ora 16,00.


