Se afișează postările cu eticheta caini comunitari. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta caini comunitari. Afișați toate postările

vineri, 24 noiembrie 2017

Cu decență despre câinii comunitari



De câte ori vine vorba de câinii comunitari nu pot să nu mă gândesc și la Brigitte Bardot, faimoasa actriță franceză pe care o îndrăgesc la fel de mult cum iubesc patrupedele pe care le protejează cu generozitate. Actrița a descins acum vreo patru ani în România pentru a se convinge de modul în care sunt tratați câinii comunitari. Nu a fost deloc încântată și chiar i-a scris pe această temă președintelui de atunci, Traian Băsescu, pe care îl urechea pentru un decret dat împotriva convingerilor sale despre cum ar trebui să ocrotim animalele.
Despre câinii vagabonzi se spun și astăzi fel de fel de vorbe. Cele mai grele sunt atunci când oamenii sunt atacați de astfel de animale. Și, pe cât de dragi îmi sunt și mie, despre câinii agresivi nu pot avea, atunci, nici eu vorbe frumoase.
Dar, opinia mea pe această problemă e cu totul alta și tot la Brigitte apelez: „ar trebui votată o lege care să urmărească într-o manieră sistematică sterilizarea şi controlul câinilor şi reducerea numărului lor”. Să putem trece fără teamă, la orice oră din zi sau din noapte, pe oriunde prin oraș, să nu ne trezim încolțiți de câte o haită de câini. Pentru că unele astfel de animale – vorba unui coleg de breaslă – sunt imprevizibile.
O soluție aplicată de mulți ani și la noi este amenajarea de adăposturi pentru câinii comunitari și sterilizarea acestor animale. De-a lungul anilor am văzut unele inițiative și în Bacău. Erau meritorii, însă nu au prea mers. Apoi am văzut prin țară tot mai multe exemple de adăposturi moderne, în care animalele să trăiască așa cum se spune și despre oameni: decent.
Acum aud de noi proiecte moderne în Bacău. Unii ar spune că sunt bani cheltuiți aiurea, că mai bine s-ar face mai mult pentru oamenii sărmani etc. Cred că una e una, alta e ala, că fiecare problemă trebuie tratată în felul ei.

luni, 30 octombrie 2017

Onești: Dezbatere asupra problemei câinilor comunitari



Primarul Municipiului Onești, ing. Nicolae Gnatiuc, reia ideea transmisă în ședința Consiliului Local din 25 octombrie, potrivit căreia soluția cea mai blândă pentru câinii fără stăpân suferinzi de boli incurabile este eutanasia. Deși nu există niciun proiect de hotărâre sau altă inițiativă de implementare a măsurii, primarul lansează o dezbatere pe această temă pentru a afla părerea cetățenilor.

„Nicolae Gnatiuc – ne informează Biroul de Comunicare al Primăriei - face apel la calm și denunță dezinformarea din mediul online. Un articol apărut pe o rețea de socializare creează confuzie prin intermediul speculațiilor potrivit cărora primarul Oneștiului are alte interese decât curmarea suferinței câinilor cu o boală incurabilă. Ideea, lansată în ședința de Consiliu, este supusă dezbaterii și va fi pusă în aplicare NUMAI DACĂ are și susținerea cetățenilor”.
Primarul face cunoscută și intenția de a pune la dispoziția unui ONG a unui teren unde reprezentanții acestuia să poată amenaja un nou adăpost, care să suplimenteze capacitatea actualului adăpost aflat în administrarea SC DPP SA.
Adăpostul de câini fără stăpân din Onești funcționează sub administrarea SC DPP SA Onești din 2007, având inițial o capacitate de 250 de locuri. Începând de anul trecut, în urma unei investiții de peste 240.000 de lei, la adăpostul de câini din zona oborului s-a construit un padoc ce a mărit capacitatea de găzduire cu 336 de locuri. Acesta este format din module cu o capacitate de 56 de locuri, module dotate cu un sistem de colectare a deșeurilor, precum și cu o fosă septică, iar pentru ca animalele găzduite aici să beneficieze de condiții cât mai bune, odată cu darea în folosință a acestor module s-a inaugurat și modernul cabinet medical veterinar, autorizat de DSVSA Bacău. Aici, medicul veterinar poate efectua până la 30 de sterilizări săptămânal, dar și alte operații medicale de specialitate.
Nicolae Gnatiuc este primul primar al municipiului care a permis și a susținut sprijinul unor ONG-uri,  un reprezentant al HELP FOR ANIMALS desfășurându-și activitatea aici 8 ore pe zi, acțiune care demonstrează transparența cu care este tratat acest subiect. Nicolae Gnatiuc este și primul primar care, conform situației statistice prezentate mai jos, a încurajat sterilizarea animalelor. Astfel, din 2016 până în prezent au fost sterilizați aproximativ 450 de câini, eutanasierea făcându-se doar în cazuri extreme, în cazul animalelor foarte bolnave, fără șanse de recuperare, la decizia medicului specialist. În tabelul de mai jos este statistica anterioară mandatului actualei administrații locale:

AN
CÂINI PE TEREN
CAPTURAȚI
ADOPTAȚI
EUTANASIAȚI
STERILIZAȚI
2014
520
391
47
34
0
2015
580
484
106
17
2
2016
300
376
209
4
179
2017
270
285
123
3
262

În prezent, adăpostul a ajuns la limita maximă de găzduire, capturarea de pe teritoriul oraşului devenind imposibilă.Pentru că primarul municipiului este singurul care își asumă pericolele la care sunt supuși cetățenii în cazul stopării acțiunilor de capturare, pentru că nu dorește ca populația să fie afectată de creșterea necontrolată a numărului câinior fără stăpân și pentru ca această situație să nu fie scăpată de sub control, iar în același timp dorințele iubitorilor de animale să fie materializate – mai informează Biroul de Comunicare -, Nicolae Gnatiuc face apel către reprezentanții ONG-urilor care și-au exprimat deja dorința de a prelua Adăpostul câinilor fără stăpân și le propune punerea la dispoziție a unui teren, unde să poată fi amenajat un nou adăpost, care să suplimenteze capacitatea de cazare a adăpostului deja existent, aflat în administrarea SC DPP SA”.

Adăpostul de câini a ajuns la capacitate maximă. Problema este că sunt aduși și abandonați la Onești foarte mulți câini; sunt oameni care basculează și câte 10-20 de câini odată, când vin la obor. Am analizat foarte atent situația, fiindcă trebuie luată o decizie cumpătată. Trebuie puse în balanță atât sănătatea populației dar și bunăstarea animalelor. La recomandarea medicului veterinar al padocului de lângă obor, se propune ca în urma controalelor medicale amănunțite să fie eutanasiați doar acei câini despre care se va descoperi că sunt bolnavi incurabil.”
Nicolae Gnatiuc, primarul Municipiului Onești