Se afișează postările cu eticheta aragaz. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta aragaz. Afișați toate postările

marți, 26 septembrie 2017

Furnizorii de gaz ne îndeamnă să verificăm instalațiile de încălzire



Delgaz Grid, furnizorul de gaze naturale inclusiv în județul Bacău, atrage atenția, în prag de anotimp rece, asupra modului de folosire a mijloacelor de încălzire, pentru a preîntâmpina producerea unor evenimente nedorite. În primele opt luni ale acestui an, în aria de activitate a companiei Delgaz Grid au fost înregistrate 46 de victime ca urmare a intoxicaţiilor cu monoxid de carbon, în creştere faţă de perioada similară a anului trecut când au fost înregistrate 36 de victime.

Arderea gazelor naturale – spun specialiștii companiei - produce monoxidul de carbon, un gaz greu de depistat, fiind inodor şi incolor. Intoxicaţia cu acesta poate fi fatală, mai ales dacă se produce în timpul nopţii, aşa cum s-a întâmplat în multe dintre cazurile înregistrate în primele opt luni ale acestui an, soldate cu numeroase victime, de la copii de câteva luni şi adolescenţi, până la adulţi sau persoane trecute de mult de prima tinereţe.
Delgaz Grid recomandă, astfel, ca toate  coşurile de fum să fie verificate şi curăţate în mod obligatoriu în această perioadă de persoane sau firme autorizate, pentru a evita obturarea acestora, și să nu fie folosite aparatele de gătit pentru încălzirea locuinţei, aşa cum în mod greşit încă se obişnuieşte în multe dintre locuinţele din România. De asemenea, se recomandă ca aragazul să nu fie lăsat în funcţiune fără supraveghere, să ne asigurăm că aparatele de utilizare nu sunt defecte, ca plitele/sobele de teracotă să nu fie crăpate. Instalaţiile interioare trebuie să fie verificate, la termen, numai de firme autorizate și să fie montate detectoare pentru semnalarea unor posibile scurgeri de gaz şi a prezenţei monoxidului de carbon în interiorul locuinței. Detectoarelor de gaz sunt obligatorii pentru instalaţiile noi în care se montează aparate consumatoare de combustibili gazoşi, în încăperi care au ferestre cu geamuri cu grosime mai mare de 4 mm, sau care sunt din geam securizat sau termopan, însă este recomandabil ca acestea să fie montate şi în instalaţiile vechi.

Avem fiecare dintre noi acasă copii, părinţi sau bunici, persoane dragi, şi ne dorim să îi ştim în siguranţă. Indiferent de vârstă, rănirea sau pierderea cuiva din familie este foarte greu de suportat de cei apropiaţi. Timpul nu poate fi dat înapoi şi aceste pierderi nu mai pot fi recuperate niciodată, dar putem lua măsuri imediate prin care să evităm astfel de tragedii.
Radu Petre, directorul general adjunct al Delgaz Grid.

marți, 27 octombrie 2015

E.ON: Folosirea aragazului drept sursă de încălzire poate duce la tragedii




  • În aria de activitate a E.ON, în primele zece luni ale acestui an s-au înregistrat 16 cazuri de intoxicaţii cu monoxid de carbon, 3 dintre acestea fiind înregistrate în judeţul Mureş; 
  • În urma acestor evenimente cauzate, în principal, de coşuri înfundate sau construite necorespunzător sau de folosirea aragazului ca sursă de încălzire, au fost afectate 39 de persoane, din care 5 şi-au pierdut viaţa;
  •  Coşurile de fum trebuie curăţate de cel puţin două ori pe an, o dată obligatoriu înainte de începerea sezonului rece, de către firme sau persoane autorizate;

Compania E.ON atrage, din nou atenția, la începutul sezonului rece, asupra pericolelor care provin din folosirea incorectă a sistemelor de încălzire cu gaze. „Am dorit să readucem în atenţia consumatorilor de gaze aceste cazuri grave petrecute la începutul anului întrucât ne aflăm în perioada în care începem să încălzim locuinţele şi când este absolut necesar să ne reamintim regulile de siguranţă, a căror respectare este vitală atunci când utilizăm aparate care funcţionează cu gaze naturale” – spune Teona Oltean, director general adjunct al E.ON Distribuţie România.

Folosirea aragazurilor pentru încălzirea locuinţei, coşurile de evacuare neetanşe, înfundate sau construite necorespunzător care duc la acumularea gazelor arse în încăperi, sunt principalele cauze ale acestor evenimente cu consecinţe tragice.
În primele zece luni ale acestui an E.ON Distribuţie România a înregistrat o creştere semnificativă a incidenţei cazurilor de intoxicaţii cu monoxid de carbon, comparativ cu perioada similară a anului trecut, când s-au produs 9 evenimente soldate cu 19 persoane afectate, din care 3 au decedat.
Situaţia este îngrijorătoare, iar compania noastră depune eforturi pentru reducerea numărului acestor evenimente cu potenţial major de fatalitate, inclusiv prin continua informare a populaţiei privind regulile de siguranţă.
Astfel, la început de sezon rece, coşurile de fum, hornurile şi ţevile de evacuare trebuie verificate pentru a ne asigura că ventilaţia este corespunzătoare. Curăţarea coşurilor de fum de cel puţin două ori pe an, una obligatoriu în sezonul rece, exclusiv prin intermediul firmelor sau persoanelor autorizate, este o recomandare de care fiecare consumator de gaze naturale ar trebui să ţină seama fiindcă în acest fel se pot preveni intoxicaţiile cu monoxid de carbon. Nu în ultimul rând, aparatele neautomatizate care funcţionează cu flacără deschisă trebuie supravegheate permanent, fiind interzisă utilizarea lor ca surse de încălzire.
Potrivit datelor IGSU, la nivel naţional, numărul incendiilor la locuinţe înregistrate în intervalul 1 octombrie 2012-30 iunie 2015, a ajuns la 16.275, iar numărul victimelor (adulţi şi copii) a fost de 1.329. Coşurile de fum defecte sau amplasate necorespunzător faţă de elementele combustibile au provocat 34% din totalul incendiilor la locuinţe, în perioada menţionată.
Iată de ce informaţiile privind regulile de siguranţă venite din partea instituţiilor abilitate trebuie însuşite şi aplicate de consumatori. Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă şi E.ON România au derulat, în ultimii ani, mai multe campanii de informare, prin intermediul parteneriatului „Împreună pentru siguranţă”. Aceste campanii vor continua in scopul creşterii gradului de responsabilizare în ceea ce priveşte aplicarea regulilor de siguranţă.  Prin intermediul campaniilor de informare Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă şi E.ON România îşi propun să schimbe, în timp, comportamentul cetăţenilor, prin utilizarea corectă a surselor de energie.