Se afișează postările cu eticheta Volkswagen. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Volkswagen. Afișați toate postările

sâmbătă, 21 aprilie 2018

Sora Citroenului din filmele cu Louis de Funes a ajuns în Bacău


  • mașina a fost expusă la Retroparada Primăverii 2018
Jean Gallimard și Cătălin Popa, lângă Citroën
Cine nu a văzut, nu a râs și nu stat și cu sufletul la gură la scenele teribile din filmele cu Louis de Funes în rolul celebrului jandarm care călătorea, de nevoie, cu un Citroën decapotabil în care șoferița era o năbădăioasă călugăriță, distrată nevoie mare? Șoferița lua curbele ca pe drumul drept și îl băga pe bietul jandarm în toți sperieții. Mașinuța era o minune tehnică, rezistentă, pliată parcă la drum. O soră a unei asemenea mașini a fost adusă și în Bacău, sâmbătă, 21 aprilie, la ediția din acest an Retroparadei de Primăvară organizată de Filiala Bacău-Neamț a Retromobil Clubului Român.

Mai mult de 20 de mașini de epocă au fost expuse în Piața Tricolorului din Bacău timp de trei ore. La Parada Primăverii din acest an – am aflat de la președintele Filialei Bacău a clubului pasionaților de retromobile, Nicolae Marin - au venit invitați din Bacău, din Neamț, dar și din Vrancea. Cea mai veche mașină expusă a fost și în acest an o Simca-Balilla, din 1937, o copie fidelă de Fiat Balilla tot mai bine toaletată pe an ce trece de proprietarul ei, un elvețian stabilit în comuna Măgura. Dar și câteva mașini vechi americane, precum Cadillac, foarte frumoase. Toate restaurate cu mare dragoste de posesori. Alături a stat și o decapotabilă cu motor de Ford pus pe o caroserie elegantă, cum a dorit posesorul ei. Au fost și celebrele broscuțe Volkswagen, dar și vechile Dacii. Și nu numai.
Nicole Marin (stțnga) și proprietarii Fiatului Balilla
Cu proprietarul simpaticului Citroën, Cătălin Popa, din Piatra Neamț, am stat mai mult de vorbă, despre un Citroën 2 CV (deux chevaux – doi cai, cum ar spune francezii, adică doi Cai Putere). A fost o mașină concepută de vicepreședintele Citroën, Pierre Boulanger, pentru a contribui la motorizarea numărului mare de fermieri care încă utilizau cai și căruțe în anii 1930.
Cătălin Popa a venit la Bacău și cu Trabantul cu motor de Volkswagen Polo, motiv pentru care la volanul Citroën-lui s-a aflat un francez veritabil, Jean Gallimard, din Paris, care și-a amintit astfel de prima sa mașină, tot un Citroën 2 CV din 1970.
„Jean – ne-a spus Cătălin - nu a mai condus așa ceva de aproape 50 de ani. A fost încântat. Citroën 2 CV este una dintre mașinile care au făcut istorie, ca broscuța germană Volkswagen. Este o mașină populară, lansată în 1954. A fost vândută în toate țările de pe Glob. Are un motor simplu, clasic, un boxer răcit pe aer, dezvoltă circa 40 CP, are o cilindree mică de circa 600 cmc. Este un cabriolet, decapotabil, și are o suspensie interesantă. Mai am acasă și un Ford decapotabil, elegant, un Falkon englezesc din 1968”.
Retromobil Club România împlinește 20 de ani de la înființare. În Bacău, Nicolae Marin a înființat filiala Bacău-Neamț acum 18 ani. De câțiva ani, retroparadele se țin lanț și la noi. Iar Retroparada Primăverii de acum va fi urmată de Retroparada Toamnei, care va fi organizată în acest an la Piatra Neamț, pentru că e vorba de o filială pe două județe, Bacău și Neamț.

vineri, 22 mai 2015

Cybernet Auto Center a deschis Auto Expo 2015


·         manifestarea are loc la Arena Mall, din Bacău
·         vedetele salonului sunt noul Porsche Cayenne și ultimul exemplar Volkswagen Scirocco aflat la vânzare în România

Aproape 30 de modele de autoturisme noi și Das WeltAuto (mașini rulate) pot fi admirate și chiar achiziționate la ediția din acest an a manifestării „Auto Expo 2015”, deschisă vineri, 22 mai, de Cybernet Auto Center la Arena Mall, din Bacău, și care se va închide pe 24 mai. Noul salon auto, care expune superbe exemplare de autoturisme atât în parcarea mallului, cât și în spațiul interior, are însă cel puțin două vedete incontestabile. Prima este modelul Porsche Cayenne Turbo S, lansat chiar în acest an la Salonul Auto Detroit (SUA). A doua poate fi considerată mașina Volkswagen Scirocco, despre care Robert Moroșanu, specialist în marketing la Cybernet Auro Center Bacău, spune că este ultimul exemplar din categoria ei care mai poate fi achiziționat în România.

Două mărci auto, patru categorii de folosință

Organizatorii spun că la ediția din acest an a Salonului, Cybernet Auto Center a adus 27 de modele, dintre care două sunt cele mai moderne mărci Porche – Porche Cayenne și Porche Macan S (varianta Turbo sport simplu). „Am adus și modele precum noul Passat D8, care a fost lansat anul trecut în Europa și a luat distincția Mașina Anului pe acest continent. Alături, am venit cu modelele noi de Tuareg – Audi A6 și cu noua Jeta, care este ofertă specială pentru persoanele juridice autorizate. Mai avem noul Polo, lansat anul trecut, dar sunt și alte modele de mașini comerciale sau de turisme.”
Practic, salonul etalează două mari mărci auto: Audi, Volkswagen, dar și Volkswagen autovehicule comerciale și Das WeltAuto, pe care Cybernet Auto Center le vinde în județele Bacău și Neamț.
Cum spuneam, Auto Expo 2015 vine și cu un generos sector Das WeltAuto. „Sunt  mașini rulate, dar de calitate – ne-a spus Robert Moroșanu. Ele sunt o subdivizie a Volkswagen, care se ocupă de mașinile rulate și apoi revândute, dar cu garanție, cu toate actele necesare.”

Good by, Scirocco!
Scirocco

Oricât de cuceritoare ar fi modelele noi, cel care pleacă din sistem trezește sentimente puternice. Acesta este Scirocco, o mașină de vis. O mașină cu alură sportivă, de culoare roșie, care se integrează numai bine în peisajul vacanțelor de vară. „Modelul – a opinat Robert Moroșanu - cred că a fost un test pentru iubitorii de astfel de mașini. Prețul ei pleacă de la circa 28.000 de euro, în funcție de dotări. Este ceva mai scumpă decât un Passat, dar pe ea găsești tot ce are o mașină Passat, plus sportivitatea. Are două portiere și un design deosebit. Este o mașină pentru curse, nu pentru ieșirile în oraș. Și este o mașină foarte electronizată. Are un atu foarte mare față de varianta berlină a Passat-ului, pentru că este foarte manevrabilă. De la Bacău, această mașină va mai ajunge doar la un singur dealer din Romania. Doar dacă nu o cumpără chiar cineva din Bacău. Noi am vândut astfel de mașini, dar aceasta este ultima.”