Se afișează postările cu eticheta Jakob Hausmann. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Jakob Hausmann. Afișați toate postările

luni, 6 noiembrie 2017

Trei zile printre vânători și pescari în Bacău



Municipiul Bacău a fost, pentru trei zile (3 – 5 noiembrie), capitala vânătorilor și pescarilor, la cea de a VII-a ediție a manifestării promoționale Expo Vânătoare şi Pescuit organizată la Centrul de Afaceri și Expoziții din Bacău. Au venit aici pasionații de aventuri speciale în natură, vânătorii și pescarii cu atestat, dar și cei care cochetează cu aceste domenii sportive. Ei au putut admira sau chiar achiziționa echipamente specifice fiecărui domeniu, au putut admira trofee de vânătoare medaliate la concursurile cinegetice, au putut vedea exemplare rare ale faunei românești și chiar au putut degusta preparate specifice, precum cele aduse și de această dată, din Hemeiuș, de „Dulcețica Mamei”, de Crama Averești sau pe cele gătite cu dichis la concursul de gastronomie vânătorească din ultimele două zile. Nu a lipsit nici standul pentru tirul cu pușca de vânătoare, la care cozile au fost permanente.

La această ediție a manifestării au venit să expună firme de profil care au prezentat produse și servicii oferite de fabricanți, importatori și distribuitori de produse destinate pescuitului, vânătorii, dar și îmbrăcăminte, încălțăminte și echipamente speciale pentru drumeții în natură.
Expo Vânătoare și Pescuit 2017 Bacău a fost deschisă oficial de viceprimarul Constantin Scripăț, alături de care au fost, între alții, Florentina Pitic - reprezentanta Muzeului Cinegetic al Carpaților Posada, dar și master chef Jakob Hausmann, proprietarul Restaurantului „Mica Elveție” din Centrul Vechi al Bucureștiului. „Vreau să vă invit să petreceți trei zile plăcute la noi, să cunoașteți detaliile gastronomiei vânătorești – a spus, la deschidere, directorul general al Centrului de Afaceri și Expozițional (CAEx), Corneliu Pricope. Ne bucurăm că alături de noi este domnul Jakob Hausmann, aflat pentru prima dată în Bacău pentru a conduce comisia care va evalua concurenții care vor încerca să ne convingă de măiestria lor în prepararea de bucate vânătorești”.
Partenerii organizatorului principal, CAEx Bacău, au fost în acest an Regia Națională a Pădurilor Romsilva, prin direcțiile silvice din Bacău, Neamț și Suceava, dar și Restaurantul Turnul Berarilor, din Piatra Neamț.

Fauna și flora României în expoziția din Bacău

Patru standuri au fost dedicate cu predilecție trofeelor de vânătoare și exemplarelor reprezentative pentru fauna României. „În standul Romsilva, al Direcției Silvice Bacău și Direcției Silvice Neamț – ne-a spus Adrian Titianu, șeful Compartimentului Vânătoare al Direcției Silvice Bacău - au putut fi văzute toate speciile de vânat care există pe toate fondurile de vânătoare gestionate de Romsilva. Deși în Bacău nu există lopătari, capre neagre sau mufloni, în stand am avut asemenea trofee, pentru a arăta că în țară există și populații de lopătari și capră neagră și chiar două țarcuri de muflon. Am expus și trofee de vânătoare cu fișe și certificate de evaluare, conform standardelor CIC (Consiliul Internațional Cinegetic). Două dintre trofee au participat și la concursuri internaționale, la Novisad și Budapesta, în anii ’70 și ’80, și au fost premiate cu aur. Amândouă sunt trofee de cerbi împușcați în Ocolul Mănăstirea Cașin”.
Ca în fiecare an la această manifestare, Direcția Silvică Neamț a amenajat standul cu mamifere și păsări care să ne arate fauna României. În stand, cu pasiune, inginerul Horia Grozavu a explicat tuturor ce animale văd, unde și cum trăiesc: ursul carpatin, cerbul carpatin, râsul, pisica sălbatică, lupul, vidra, bursucul, vulpea etc. Dar și maiestuoasa acvilă de munte, cocoșul de munte, uliul, ciocănitoarea, bufnița, graurii, jderul, fazanii și rața sălbatică. „Noi toți trebuie să iubim animalele pădurii și să le ocrotim, pentru că fără ele pădurile ar fi moarte” – le spunea tuturor Horia Grozavu.
Cu Mihaela Arinton, șefa Serviciului științific al Complexul Muzeal de Științele Naturii „Ion Borcea”, din Bacău, am vizitat o miniexpoziție de trofee de vânătoare care aparțin acestui complex muzeal. „La sediu – a precizat Mihaela Arinton - avem însă deschisă o întreagă expoziție dedicată trofeelor de vânătoare. Am colaborat, în acest sens, cu Muzeul Cinegetic al Carpaților Posada și am încercat să aducem trofee care au un punctaj relativ mare”. Evident, de acolo am intrat și în standul, Muzeului Cinegetic al Carpaților Posada, din Comarnic (Prahova). „Am venit la Bacău – ne-a spus, acolo, Florentina Pitic - să reprezentăm singurul muzeu de vânătoare din România, care aparține Romsilva, și, evident, potențialul cinegetic al țării noastre”.

La masa vânătorească

Una dintre cele mai mari atracții a manifestării de la CAEx a fost, desigur, Concursul de gastronomie vânătorească, desfășurat timp de două zile. Un mistreț și o căprioară au fost puse la dispoziția maeștrilor bucătari de Romsilva, iar timp de câteva ore bune pe un platou exterior au ars, în fiecare zi, focurile sub pântecoase ceaune în care carnea s-a prefăcut în preparate dichisite, după rețete secrete și după priceperea și gustul fiecărui bucătar. Un juriu format din master chef Jakob Hausmann, Marin Mironeasa, proprietarul Pensiunii Margo din Hemeiuș, și Vlad Horea, bucătarul șef al Restaurantului Dumbrava din Bacău, a stat permanent cu ochii pe concurenți, dar membrii lui au și gustat și apreciat bucatele rezultate. S-au întrecut în acest concurs reprezentanți ai Restaurantului Turnul Berarilor, ai  din Bacău, ai – z și ai companiei ambulante băcăuane .
„Toate echipele au gătit corect și gustos – a apreciat președintele juriului, Jakob Hausmann. Am recunoscut condimentele și aromele din toată lumea. A fost bine. Aș fi vrut, totuși, să simt mai mult gustul unor preparate reprezentative pentru zonele din care provin bucătarii, să dea culoare specifică acestor zone gastronomice”.
La final, câștigător a fost declarat Turnul Berarilor, urmat în clasament de Hotelul-Restaurant Podu’ cu Lanțuri, de Grill & BBQ „La Ianoș” și de Asociația Von Spiz.
 
”La această expoziție a putut fi văzută o bucătărie cu care eu sunt obișnuit, bucătăria vânătorească, și mă bucur că am putut să o jurizez. Nu sunt vânător sau pescar, dar când eram copil mergeam cu tata la pescuit. Eu sunt elvețian și de profesie bucătar, deci dedicat bucătăriei, iar acum pot spune că cea mai bună carne este carnea de vânat”.
Master chef Jakob Hausmann

joi, 9 septembrie 2010

Bacaul a deschis manifestarea "Zilele Selgros" din Moldova

Magazinul Selgros Cash & Carry din Bacau a deschis, ieri, 9 septembrie, seria actiunilor "Zilele Selgros" in zona Moldova. Manifestarea a devenit traditionala si are lor in toata reteaua Selgros. "Este vorba, practic, de un tirg organizat impreuna cu furniozorii nostri, care expun, timp de doua zile, produsele lor in standuri speciale - ne-a declarat directorul magazinului, Irina Stanciuc. Au loc demonstratii de produse, dar si degustari in raioanele de produse alimentare. Vrem sa demonstram colaborarea buna cu furnizorii, pentru a obtine preturi mai atractive si o sortimentatie mai buna pentru clienti".
Prezentatorul manifestarii este maestrul Florin Zancescu, cel care sta de vorba cu furnizorii, dar si cu clientii, ofera amanunte despre ofertele din magazin si despre actiunile surpriza. Ieri, de exemplu, clientii au putut asista la un numar de magie produs de magicianul Augustin, iar astazi, de la ora 12,00 vine maestrul in arta culinara Jakob Hausmann, din Elvetia, care va sta de vorba, timp de doua ore, cu clientii gastronomi. Va fi o prezentare de ustensile de bucatarie care se gasesc in Selgros, dar si un tur de prezentare a raionului de carmangerie, insa in ultima jumatate de ora maestrul va gati ceva pentru cei prezenti. Pe care ii va invata si cum se aranjeaza o masa de restaurant. In fapt, Hausmann este si roman, pentru ca si-a gasit jumatatea in Romania, femeia alaturi de care se declara, in orice ocazie, foarte fericit. Sotia sa este si mina dreapta a afacerilor pe care le conduce. El face parte din Asociatia bucatarilor profesionisti din Romania, fiind seful Departamentului de relatii cu profesionistii din gastronomie. Maestrul are, deja, o colaborare lunga cu Selgros.
"Zilele Selgros" se incheie astazi, 10 septembrie, la ora 20,00, dar miine va avea loc extragerea premiilor unei tombole, la care clientii pot participa daca au facut cumparaturi de cel putin 300 de lei. Premiile sint citeva uriase cosuri cu produse din magazin, fiecare in valoare de 300 - 500 de lei.
Si magazinele Selgros au fost afectate de criza economica, dar - spune Irina Stanciuc - au fost operate reduceri de costuri, actiuni pentru cresterea vinzarilor, iar rezultatul, inclusiv in Bacau, este unul pozitiv. "Procentul de crestere - a precizat directorul magazinului - nu are doua cifre, ca in China, dar este multumitor. Vom avea profit. De aceea, in functie de costuri si cheltuieli, speram sa tinem si in acest an traditionala intilnire, de Craciun, cu clientii nostri fideli".

luni, 6 septembrie 2010

Zilele Selgros in Bacau


Selgros Cash & Carry Bacau organizeaza, in perioada 9 - 10 septembrie, "Zilele Selgros", platforma pentru intilniri, schimburi de idei si consiliere intre furnizorii si clientii companiei devenita, de-acum, traditionala. Anul acesta - ne-a informat Irina Stanciuc, directorul magazinului - evenimentul se adreseaza tuturor clientilor Selgros, dar in mod special profesionistilor din domeniile Gastronomie si Retail. Pe linga ofertele speciale, vizitatorii Zilelor Selgros vor beneficia de prezentari si demonstratii de produse, degustari si schimburi de informatii cu principalii furnizori de produse alimentare si nealimentare. Pentru gastronomi se organizeaza un program special in a doua zi a evenimentelor, care cuprinde o intilnire cu maestrul in arta culinara Jakob Hausmann, o vizita in carmangeria Selgros cu prezentarea fluxului de productie, a utilajelor si a masurilor de igiena alimentara, precum si o demonstratie practica de gatit a maestrului.
Programul evenimentului se deruleaza in fiecare zi intre orele 11,00 si 20,00.