Se afișează postările cu eticheta Florin Dragomir. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Florin Dragomir. Afișați toate postările

luni, 1 iulie 2019

Președinți noi la Rotary Club și Clubul Interact din Bacău


  • noile mandate au fost preluate de Vasile Cătălin și de Maria Lavinia Ciocanaru

Florin Dragomir
și Vasile Cătălin
Anul rotaryan 2018-2019 s-a încheiat, iar pe 1 iulie a început noul an de activitate 2019-2020. La Clubul Rotary din Bacău a fost predat, cu acest prilej, mandatul fostului președinte, Florin Dragomir, asociat coordonator la cunoscuta firmă de insolvență Sierra Quadrant SPRL, mandat preluat tot de un om de afaceri, jurist de profesie, Vasile Cătălin, care are 52 de ani și este administratorul unei firme de pază.
Colanul de președinte a fost predat și la Interact - organizația de tineret a clubului Rotary, de Robert Andrei Durlan, iar însemnul de președinte a fost preluat de eleva Maria Lavinia Ciocanaru.
Schimbul de mandate a avut loc în cadrul unui ceremonial specific Clubului Rotary.
Maria Lavinia Ciocanaru
și Robert Adrian Durlan
„Ce am învățat în timpul mandatului meu – a spus Florin Dragomir - este că dacă vrei să faci ceva poți, dar trebuie să aloci o bună parte din timpul tău, chiar să sacrifici câte ceva. Și trebuie să știi să aduni colegii în jurul tău”.
Noul președinte al clubului băcăuan ne-a declarat că va continua proiectele începute de ani buni în această organizație. „Sunt în club de opt-nouă ani – a precizat Vasile Cătălin -, iar în mandatul meu mi-am propus să continui proiecte precum Tabăra de arte plastice de la Tescani, balul rotaryenilor din fiecare an sau acțiunile de plantare de arbori de la Slănic Moldova, unde mai avem de lucru pe ultimele trei hectare, dar vom identifica alte zone unde să reîmpădurim în continuare”.
La ceremonial au fost invitați și reprezentanți ai Lions Club Sf. Gheorghe Bacău – Eduard Nunu, președinte în exercițiu, și Ion Barbu, past-president.
Mișcarea rotaryană este în România din anul 1929, iar în Bacău din anul 2002. În prezent, în județ sunt două astfel de cluburi, unul în Bacău, altul în Onești. În România funcționează 144 de cluburi, cu peste 3.000 de membri activi.

marți, 12 februarie 2019

Licitația pentru Amurco se repetă peste două săptămâni


Licitația publică cu strigare pentru vânzarea activelor combinatului chimic din Bacău, Amurco, va fi reluată pe 25 februarie. La precedentul termen, de luni, 11 februarie, la licitația organizată de lichidatorul judiciar Sierra Quadrant nu s-a prezentat nimeni.

„Instalațiile combinatului sunt vechi și în degradare, nu le-a mai întreținut nimeni în conservare, pentru că nu sunt bani - spune administratorul companiei Sierra Quadrant, Florin Dragomir. Repornirea lor ar însemna investiții. Nu știu, deci, ce va fi după licitația din 25 februarie. Mă gândesc și să vindem pe bucăți instalațiile. Ar fi cumpărători interesați de mașini și utilaje, de instalații care pot fi folosite în alte scopuri. Probabil că în altă parte a țării erau investitori interesați, dar aici, în Moldova, e greu de crezut”.
Prețul de pornire a licitației a fost de aproape 40 de milioane de lei fără TVA.
Anterior, proprietarul combinatului, Ioan Niculae, a declarat că ar putea redeschide cele cinci combinate de îngrășăminte pe care le are în portofoliu, dacă guvernul va menține înghețat prețul gazului metan, materie rimă în această industrie.
Licitația organizată de Sierra Quadrant vizează Terenul Batal (halda de fosfogips) în suprafață de 274.962 mp, amplasat pe raza a trei comune, Letea Veche, Tamași și Buhoci, și Platforma industrială Amurco (terenuri în suprafață totală de peste 467.000 mp, clădiri și construcții speciale cu o suprafață construită la sol de aproape 104.000 mp, împreună cu mijloace fixe și stocuri diverse).

miercuri, 24 ianuarie 2018

Ecologizarea haldei de fosfogips de la Amurco – o problemă încă încurcată



Recenta Hotărâre a Curții de Apel Bacău prin care ecologizarea haldei de fosfogips de la Amurco rămâne în sarcina combinatului chimic și nu a Primăriei pare greu de aplicat în condițiile în care societatea aflată în proprietatea omului de afaceri Ioan Niculae se află în lichidare judiciară.

 

Curtea de Apel a casat o sentință a Tribunalului Bacău, prin care de ecologizare urma să se ocupe primăria, în condițiile în care aceasta ar fi preluat o suprafață de teren din zona haldei, conform unei înțelegeri cu proprietarul Amurco. Halda de fosofogips este în continuare un focar de poluare a mediului, drept pentru care la sentința Tribubnalului a făcut recurs Agenția pentru Protecția Mediului Bacău și a câștigat. Instituția încă nu a oferit detalii cu privire la noua situație creată, dar un factor important al problemei este societatea care se ocupă de lichidarea judiciară a combinatului, Sierra Quadrant. „Prin calculele noastre – ne-a declarat administratorul de la Sierra Quadrant, Florin Dragomir -, după rezultatele evaluărilor, întreg patrimoniul Amurco nu face cât obligațiile deduse pentru ecologizare. Noi suntem acum în legătură cu autoritățile naționale în această problemă, dar probabil că va trebui să luăm de la capăt totul. Încă nu știu ce vom face. Noi suntem doar un simplu mandatar judiciar. Resursele societății Amurco sunt mici, mai ales acum, în lichidarea ei, când e și puțin atractivă pentru investitori. Și fără obligațiile de mediu nu ar fi atractivă societatea”.

Florin Dragomir a apreciat că intenția autorității locale de a prelua problema ecologizării haldei de fosfogips a fost foarte bună la vremea ei. „Dacă acolo au existat unele dedesubturi, cum se spune, e treaba altora! Puteau fi valorificate fonduri europene în acest caz, dar iată că noi nu putem profita de această oportunitate. În prezent, România și așa este dată în judecată în procedura de infringement în cazul gropilor de gunoi. Noi încă nu am primit motivarea instanței, dar o vom primi și vom vedea cum am putea proceda în continuare”.