Se afișează postările cu eticheta Constantin Abageru. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Constantin Abageru. Afișați toate postările

luni, 30 august 2021

S-a reluat revederea anuală a specialiștilor din agricultură

La fel de frumoși ca și în anii precedenți, la fel de demni și de curtenitori sau de eleganți, specialiștii pensionari ai agriculturii și industriei alimentare băcăuane și-au dat din nou întâlnire, pentru câteva ore. Revederea anuală de acest fel a devenit deja tradițională, pentru că a împlinit deja 15 ani. I-am revăzut și acum pe unii dintre cei care au făcut din agricultura și din industria alimentară băcăuană un domeniu de elită.

Primul punct de întâlnire a fost fixat la Biserica „Sf. Apostoli Petru și Pavel”, unde cei prezenți au asistat la o slujbă oficiată de preoții care sunt sub ascultarea parohului Constantin Abageru. S-au făcut, astfel, rugăciuni pentru sănătatea și binele tuturor, dar au fost pomeniți și cei care au ajuns deja la Ceruri.

Participanții la reuniune au socializat, apoi, câteva ore, și-a amintit de vremurile în care munceau în fermele agricole, în unitățile acestui domeniu sau chiar în întreprinderile industriale alimentare. Toți și-a povestit și întâmplările din viața pe care o trăiesc, mai ales în familie, după anul pensionării.

„În acest an – ne-a spus principalul organizator al reuniunii și unul dintre decanii de vârstă ai acestui grup, inginerul Cezar Duță -, participarea la eveniment a fost ceva mai slabă, pentru că oamenii sunt speriați și de pandemia prin care trecem. Dar cei care au venit au apreciat evenimentul. Am vorbit, inițial cu aproape 300 de oameni, dar au venit care au putut. Și pentru revederea din acest an ne-au ajutat foarte mult Grupul Agricola, dar și unii dintre fermieri”.

Din armata agriculturii în armata de pensionari

Cezar Duță, premiat de Gheorghe Antochi
Inițiativa acestei organizări îi aparține, din anul 2006, pe vremea când era directorul Direcției Agricole a județului, inginerului Mihai Banu. „Îmi aduc aminte – ne-a spus Mihai Banu - că atunci au venit la întâlnire 360 de specialiști pensionari. Până acum, numărul lor s-a subțiat. Între timp, desigur, am intrat și în pandemie. Dar semnificația evenimentului rămâne foarte importantă, pentru că ne putem revedea cu unii colegi sau prieteni după multă vreme. Pe unii mai că nu-i mai recunosc, pentru de la o vârstă oamenii își schimbă rapid fizionomia. Eu unul trăiesc acum și pentru a-i contempla pe ceilalți, dar și tot ce se întâmplă în jurul meu”.

Despre semnificația acestui eveniment am stat de vorbă și cu unul dintre susținătorii lui, un renumit specialist agronom și om de afaceri, Gheorghe Antochi. „După anul de pauză impus de pandemie – ne-a spus interlocutorul - ne-am revăzut cu cei care au muncit în agricultura județului Bacău cu dăruire. Ne bucurăm că încă mai suntem sănătoși, că ne dorim astfel de revederi, să ne împărtășim impresii din familiile noastre, dar și să ne gândim cu mândrie la ceea ce am realizat la locurile de muncă. Era pe vremea în care specialiștii din agricultura și industria alimentară a județului erau o adevărată armată care făurea producții agricole. Armata de acum a agriculturii și industriei alimentare are ceva probleme, deși au apărut multe ferme importante, cu oameni bine pregătiți profesional, dar și cu o impresionantă dotare materială. Alături există, iată, o veritabilă armată de pensionari”.

Tot mai puțini fermieri tineri

Astăzi, peste jumătate dintre fermierii Moldovei sunt pensionari. Dintre ei, aproape 1.500 au peste 90 de ani, iar în cele șase județe ale Regiunii de Nord-Est sunt înregistrați 10 fermieri cu vârsta de peste 100 de ani, dintre cei 31 aflați în evidențe la nivel național. Și doar 9,81% dintre cei 152.242 de fermieri moldoveni sunt tineri între 18 și 40 de ani. În județul Bacău sunt înregistrați 16.572 de fermieri, între care 485 cu vârste între 18 și 30 de ani, printre cei mai puțini din țară.

Gheorghe AntochiNoi, în agricultură, eram a treia armată a țării, dar acum nu mai avem repere viabile de clasament, pentru că nici prima armată – militarii nu mai este ce a fost și nici a doua armată care era considerată la CFR nu mai arată ca înainte. Dar, lumea nu stă pe loc, lucrurile progresează foarte bine și rapid, iar în agricultură eu sunt încântat de producțiile mari care se obțin acum. Poate că astfel de producții vor putea determina, în anii care vin, reducerea importurilor de produse alimentare și reducerea deficitului comercial al țării.”


 

marți, 25 iunie 2019

Trei icoane făcătoare de minuni la Biserica „Sf. Petru și Pavel” din Bacău


  • cu acest prilej, Arhiepiscopia Romanului și Bacăului a premiat studenții și elevii universităților și colegiilor băcăuane

Luni seara, 24 iunie, la Biserica „Sf. Petru și Pavel” din Parcul Cancicov al Bacăului au fost aduse trei icoane făcătoare de minuni ale Maicii Domnului cu pruncul Iisus. Evenimentul a avut loc pe un ceremonial prin care icoanele au fost preluate și duse într-un frumos pridvor tradițional din curtea bisericii, unde au slujit un sobor de preoți în frunte cu Preacuviosul părinte arhimandrit Pimen Costea, vicar administrativ eparhial al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului. Ceremonialul a avut loc în prezența unui numeros alai de credincioși, mulți îmbrăcați cu în veșminte populare, ziua de luni fiind și Ziua Iei, și purtând drapele tricolore. Ceremonialul a continuat cu acordarea, din partea IPS Ioachim, arhiepiscopul Romanului și Bacăului, a unor diplome de excelență profesorilor, studenților și elevilor universităților și colegiilor băcăuane, pentru rezultatele din anul de învățământ 2018-2019.

Cele trei icoane referențiale ale Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului care au poposit la Biserica „Sf. Petru și Pavel” sunt Icoana făcătoare de minuni de la Trifești, Icoana Pantanassa, de la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului și Icoana Maicii Domnului de la Chicerea.
„Cu binecuvântarea IPS Ioachim – ne-a declarat Pr. Constantin Abageru, parohul Bisericii „Sf. Petru și Pavel”, și în acest an, cu prilejul hramului Bisericii din Parcul Cancicov, desfășurăm Săptămâna duhovnicească. Noi, în această săptămână, sub ocrotirea Maicii Domnului încercăm să transformăm o biserică din centrul Bacăului într-un mic spațiu monastic, cu rânduielile care se cuvin pe toată durata unei zile. Vineri seara, în ajunul sărbătorii Sf. Petru și Pavel, vom avea și o conferință susținută de un distins muzeograf băcăuan, despre cum era nunta pe vremea lui Bogdan Petriceicu Hașdeu, în anul 1878, când scriitorul a cules toate tradițiile referitoare la nunta din satele românești”.

Poveștile icoanelor făcătoare de minuni

Icoana făcătoare de minuni de la Trifești este atestată din anul 1874 ca fiind tămăduitoare și vindecătoare de boli. Ea a avut o apariție minunată. Satul unde era biserica ce adăpostea icoana a fost strămutat din albia râului pe un versant. Un sătean a găsit icoana și a adus-o în biserica nou construită, unde credincioșii o păstrează și astăzi ca pe un tezaur de mare valoare spirituală.
Icoana Pantanassa a fost pictată la Mănăstirea Vatoped din Sf. Munte Athos, adusă și donată Catedralei episcopale de la Roman în anul 2014. Este considerată vindecătoare de cancer.
Icoana Maicii Domnului de la Chicerea a fost inedit zugrăvită în anul 2018, cu binecuvântarea IPS Ioachim, care a dorit ca în zona sa natală să existe un odor al spiritualității românești. Icoana este zugrăvită și pictată în port popular românesc. De unde vine această tradiție? Una dintre cele mai vechi biserici ale românilor, din Densuș (Ținutul Hațegului), atestată documentar între secolele al IV-lea și al VI-lea, a fost vandalizată de turci, iar care chipurile sfinților și-au pierdut astfel frumusețea. Iată de ce în icoana adusă la noi Maica Domnului și Domnul Iisus poartă veșminte în stil popular.

Premii pentru studenții și elevii merituoși

Pe scena din curtea Bisericii „Sf. Petru și Pavel” au urcat, luni seara, numeroși studenți și elevi, dar și profesori ai universităților „Vasile Alecsandri” și „George Bacovia” și ai colegiilor băcăuane. Din partea IPS Ioachim, Preacuviosul părinte arhimandrit Pimen le-a acordat diplome de excelență și binecuvântarea cuvenită în asemenea împrejurări.
„În ziua de Sânziene – ne-a declarat prof. univ. dr. Nicolae Lupu, rectorul Universității „George Bacovia” -, IPS Ioachim a făcut o mare bucurie învățământului băcăuan, universitar și preuniversitar. Prin Protopopiatul Bacău a înmânat premii studenților și elevilor șefi de promoții în anul de învățământ 2018-2019. A fost încă un semnal al dragostei IPS și a grijii pe care o are pentru comunitatea băcăuană, care a scos în evidență legătura dintre Biserică și Învățământ. A fost un imbold și pentru promoțiile de studenți și elevi care vin”.

„În pofida timpului ploios de afară, ziua de luni a fost una luminoasă, pentru că în Arhiepiscopia Romanului și Bacăului s-a arătat că este sprijinită excelența educațională, că Biserica și Școala sunt doi factori de încredere ai actului educațional. Este cel de al șaselea an consecutiv în care sunt premiați șefii de promoție ai universităților și colegiilor băcăuane, dar și cei mai buni studenți din ciclurile de master. În acest an, Arhiepiscopia a fost alături în toate proiectele și programele derulate în învățământ”.
Pr. Adrian Alexandrescu, inspector școlar la Inspectoratul Școlar Județean Bacău

miercuri, 15 martie 2017

Eveniment cultural-misionar în Bacău



Parohia ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Bacău derulează în toată perioada Postului Mare proiectul cultural-misionar „Arta Fericirii”, realizat în parteneriat cu Asociația Culturală Corinteni. În fiecare din cele șase duminici ale postului, începând cu ora 16,00, în sala praznicală a parohiei sunt așteptați cei care își doresc să afle mai multe detalii despre activitatea neuronală și senzorială a ființei umane, precum și metode psihologice și duhovnicești de evitare a stării de nefericire și chiar a depresiei.
„Prima întâlnire – spune preotul paroh Constantin Abageru - a fost una dinamică, întrucât tema expusă, «Postul gândurilor», a generat numeroase aprecieri, un dialog constructiv și mai ales identificarea cauzelor unor diverse afecțiuni biologice. Plecând de la realitatea că în viața sa fiecare dintre noi s-a confruntat cu diverse gânduri obsesive, psihologul Angela Agachi, președintele Asociației Culturale Corinteni, a propus în mod competent întreprinderea unor acțiuni care să ne ajute în efortul de eliberare de sub presiunea acestora”.
În Duminica a II-a din Postul Mare au continuat serile duhovnicești din Proiectul cultural-misionar. S-a discutat despre recunoștință, dar mai ales despre efectele negative pe care le poate avea nerecunoștința asupra noastră, atunci când așteptările sunt în această direcție.
Continuarea programului de dezvoltare personală va putea fi urmărită pe parcursul celorlalte întâlniri, următoarea temă fiind „Iertarea“ și urmând a fi abordată  în a treia duminică a Postului Mare (19 martie), la aceeași oră.