Se afișează postările cu eticheta BTT. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta BTT. Afișați toate postările

vineri, 28 ianuarie 2011

Doliu in turismul bacauan: s-a stins Gabi Stoica

Gabi Stoica (primul din dreapta, cu sapca, rindul de sus),
cu fostii colegi din BTT, la Mausoleul de la Marasesti
Un alt cavaler al turismului bacauan a plecat in ultima sa calatorie, Gabriel STOICA, administratorul Agentiei de turism Terra Nova. A facut-o discret, asa cum ii era firea, dupa o lunga si nemeritata suferinta, in puterea virstei. In urma sa ramine tristetea, care, de la o vreme, innegureaza sufletele profesionistilor din grupul de elita al scolii care a fost Biroul de Turism pentru Tineret (BTT), din care doar intr-un an au intrat in ultima lor vacanta col. Corneliu Chiries, Lica Rosu si Vasile Spulber. "De miercuri, 26 ianuarie, - scria pe net unul dintre colegii si prietenii lui, Dumitru Nanescu, directorul general al Agentiei Inter-Tour si vicepresedintele filialei Nord-Est a Asociatiei Nationale a Agentiilor de Tursim (ANAT) - sintem mai singuri , turismul a mai pierdut un om. ANAT Nord-Est a pierdut unul dintre stilpii sai, un punct de echilibru si profesionalism. Am inceput activitatea in turism impreuna, la BTT, unde Gabriel avea deja o vechime de trei ani. Am invatat impreuna turism. Un om de un caracter deosebit, foarte bun profesionist si autodidact, foarte bun partener si prieten, echilibrat, cu mare atasament pentru familie. Un om foarte cultivat, pasionat de pictura si nu numai, un om foarte activ si fara vicii. Un OM pe care l-ar dori oricine, in viata sau in afaceri, sa-l aiba aproape. Multi oameni din turism si turistii au pentru ce sa-i multumeasca!
In luna mai ar fi implinit 53 de ani. Economistv de profesie, a luvcrat in BTT zece ani, a organizat actiuni turistice de mare anvergura, cu circa 800 de turisti (elevi sau maturi), a fost seful Scolii de ghizi a BTT, din rindul carora multi activeaza in turism si acum. Din 1994 a facut turism pe cont propriu si a fost, pina in 2003, actionar, administrator si director la Inter-Tour Bacau. Impreuna cu Dumitru si Aurel Nanescu a infiintat firma care urma sa devina principala agentie de turism din Moldova si un principal touroperator la nivel national. A fost membru in Consiliul Director al ANAT, in perioada 1995 - 2003. Din 2003 a fost actionar, administrator si director al Agentiei Terra Nova.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

joi, 12 august 2010

Seniorul turismului bacauan a plecat in ultima sa calatorie


Oamenii de turism din Bacau ne-au anuntat, astazi, 12 august, ca Seniorul domeniului in care ei lucreaza de zeci de ani, Vasile Spulber, a plecat in ultima sa calatorie. "Intr-un an de criza, care afecteaza grav si turismul romanesc, sint nevoit sa mai dau colegilor mei o veste trista - ne-a spus Dumiru Nanescu, directorul general al Agentiei Inter-Tour Bacau. Multi dintre noi, cei care activam acum in turismul bacauan, am facut ucenicia la Scoala BTT (Biroul de Turism pentru Tineret)» si datoram mult omului care a fost Vasile Spulber, fostul director al BTT Bacau, aproape o viata, din 1975 pina in 1996. Instructori de turism, agenti de turism sau ghizi, toti am avut de invatat din experienta si  profesionalismul domniei sale, iar «apropierea» de turism i-o datoram in mare parte".
Vasile Spulber a ramas si din 1996, pina acum, tot aproape de turism, chiar in conditii mai vitrege, pentru ca - spun fostii sai colegi - sufletul sau prea deschis si o anumita incredere «oarba» in oameni l-au adus in destule situatii mai delicate. "A ramas, insa, toata viata credicios primei lui iubiri, turismul. Un om blind, intelegator cu oamenii din jurul lui, apropiat si saritor la nevoie, deschis si cu spirit de colegialitate, onest si bun parinte, a avut grija de toti, mai putin si de el. Acum il mai rog doar sa le transmita, de acolo de unde este, numai de bine dragilor nostri col. Corneliu Chiries si Lica Rosu, plecati si ei, de putin timp, in ultima vacanta. Cu recunostinta, din partea noastra si a Patronatului Asociatiei Nationale a Agentiilor de Tursim, condoleante sincere familiei indoliate. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!".