Se afișează postările cu eticheta Arhipelago. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Arhipelago. Afișați toate postările

marți, 23 februarie 2016

Autostrăzile Moldovei în dezbatere la Conferința Afaceri.ro, la Centrul de Afaceri



Construcția măcar a unui segment de autostradă care să unească Moldova cu Transilvania va fi una dintre temele propuse pentru dezbatere la Conferința Afaceri.ro 2016, organizată vineri, 26 februarie, la Centrul de Afaceri și Expoziții din Bacău.
„O societate civilă activă face parte dintr-un ecosistem social local cu impicații directe asupra mediului antreprenorial și a calității vieții în comunitate” – spun organizatorii conferinței în preambulul care anunță Sesiunea Comunitate în care vor avea loc dezbaterile asupra proiuectelor de infrastructură de care are nevoie zona Moldova. Aici vor fi prezentate proiectele „Moldova vrea autostradă”, o petiție online care susține construirea autostrăzii Iași – Târgu Mureș, dar și proiectul Modernizare DN 11, lansat de omul de afaceri și politicianul oneștean Cezar Olteanu, care susține de asemenea o petiție online pentru modernizarea drumului Brașov - Onești – Bacău (DN 11).

Citește mai multe în secțiunea TRANSPORTURI

marți, 9 februarie 2016

Conferința Afaceri.ro Bacău 2016 la Centrul de Afaceri



Centrul de Afaceri și Expoziții (CAEx) „Mircea cancicov”, din Bacău, va fi, pe 26 februarie, gazda Conferinței Afaceri.ro 2016. Evenimentul, organizat de compania Arhipelago în parteneriat cu societatea Centrul de Afaceri și Expozițional Bacău, va avea loc în tandem cu manifestarea promoțională Expo Design, de la CAEx, de aceea temele abordate în conferință vor fi cantonate în zona de construcții. „Anul 2016 – spune Marius Alexa, CEO al Arhipelago - se anunță un an important, cu o prognoză de creștere economică, cu două rânduri de alegeri politice, cu noi programe de finanțare deschise și cu un nou val de antreprenori care vor să obțină perfomanță în mai multe domenii. Toate aceste lucruri ne ambiționează să ridicăm nivelul întâlnirilor și de aceea am invitat alături de noi specialiști, antreprenori ambițioși și lideri vizionari.”


Citește mai multe în secțiunea AFACERI

sâmbătă, 2 mai 2015

Regiunea Nord - Est participă la Expo Milano 2015


Pavilionul României la Expo Milano 2015

Regiunea Nord-Est va fi prezentă, în perioada 10 - 12 iunie, la  expoziția universală „Expo Milano 2015”, în pavilionul României, sub  egida „Invest in north-east Romania”. Moldovenii – informează Agenția pentru Dezvoltare Regională Nord-Est -, vor veni cu un program de evenimente care va include conferințe, sesiuni de business to business, evenimente culturale precum și o expoziție digitală care se va încadra în conceptul unitar al participării României, „~n armonie cu natura”.
Pentru acest eveniment, Agenția a lansat, alături de Asociația pentru Economia Cunoașterii și Arhipelago Interactive, din Iași, invitația ca instituțiile și companiile interesate să facă parte din delegația Regiunii Nord-Est, prin solicitări în care să-și manifeste interesul de a participa, subliniind încadrarea în tematica expoziției, caracterul inovativ, impactul și reprezentativitatea la nivel regional.
Expo Milano 2015, deja deschisă, este găzduită, de Italia, până pe 31 octombrie. Peste 140 de țări își vor expune cele mai bune tehnologii care să ofere un răspuns concret la o nevoie vitală: hrană sănătoasă, sigură și sufficientă pentru toată lumea, în timp ce respectăm planeta și echilibrul ei. Expoziția este deschisă sub genericul "Hrănirea planetei, energie pentru viață". Evenimentul de la Milano este prima Expoziție digitală la care sunt așteptați peste 20 de milioane de vizitatori care vor avea ocazia să realizeze o adevărată călătorie în jurul lumii, cu ajutorul tradițiilor culinare ale popoarelor.