![]() |
| Iulian Iancu |
Deputatul băcăuan Iulian Iancu a fost propus de Guvern să
ocupe funcția de membru în Consiliul de Administrație al Agenției Europene
pentru Cooperarea Autorităților de Reglementare în Energie (ACER), ca
reprezentant al României.
Iulian Iancu este deputat PSD în colegiul
uninominal nr. 8 al Circumscripției electorale nr. 4 Bacău, acum în al treilea
mandat. Este inginer, specialitatea petrol și gaze, specializat în
management la University Business School – Oxford (Marea Britanie). În Camera
Deputaților are funcția de președinte al Comisiei pentru industrii și servicii,
dar în Guvernul Năstase (2000 - 2004) a fost și secretar de stat în Ministerul
Economiei și Comerțului, iar în anul 2000 a fost președinte al Autorității Naționale
de Reglementare în Domeniul Gazelor Naturale. De altfel, între 1999 și 2000 a
fost director general adjunct al Romgaz Mediaș și a lucrat la Distributia de gaze Mediaș din 1985. Deputatul
băcăuan este și președinele Comitetului Național Român al Consiliului Mondial
al Energiei (CNR-CME).

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu