sâmbătă, 31 octombrie 2015

Deputatul băcăuan Iulian Iancu propus într-o înaltă funcție europeană


Iulian Iancu

Deputatul băcăuan Iulian Iancu a fost propus de Guvern să ocupe funcția de membru în Consiliul de Administrație al Agenției Europene pentru Cooperarea Autorităților de Reglementare în Energie (ACER), ca reprezentant al României.
Iulian Iancu este deputat PSD în colegiul uninominal nr. 8 al Circumscripției electorale nr. 4 Bacău, acum în al treilea mandat. Este inginer, specialitatea petrol și gaze, specializat în management la University Business School – Oxford (Marea Britanie). În Camera Deputaților are funcția de președinte al Comisiei pentru industrii și servicii, dar în Guvernul Năstase (2000 - 2004) a fost și secretar de stat în Ministerul Economiei și Comerțului, iar în anul 2000 a fost președinte al Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Gazelor Naturale. De altfel, între 1999 și 2000 a fost director general adjunct al Romgaz Mediaș și a lucrat la  Distributia de gaze Mediaș din 1985. Deputatul băcăuan este și președinele Comitetului Național Român al Consiliului Mondial al Energiei (CNR-CME).

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu