Se afișează postările cu eticheta Coalitia 52. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Coalitia 52. Afișați toate postările

miercuri, 13 mai 2015

Academia de Advocacy se întâlnește cu băcăuanii



Academia de Advocacy organizează, în Bacău, pe 19 mai, evenimentul “M-am decis să mă implic. Am ce să spun, vreau să fiu ascultat și vreau să mi se răspundă”, programat pentru ora 15,00 în sala de conferințe a Hotelului Decebal. Evenimentul este parte a proiectului „Campaniile Coaliţiei 52 – conştientizare, monitorizare, consolidare, influenţare”, care îşi propune să dezvăluie cetățenilor interesați, activi și cărora le pasă, precum și formelor organizate ale societății civile, uneltele pe care le au la îndemână pentru responzabilizarea decidenților publici, în a lucra în favoarea lor. Într-o acoperire națională, în succesiune regională, pe parcursul a aproape doi ani, echipa implicată în proiect va informa, va instrui și va asista pe cei interesați să utilizeze tot acest instrumentar, pentru a câștiga încrederea că își pot determina aleșii să pună în practică voința lor, în beneficiul comun. Proiectul se derulează pe o perioada de 22,5 luni, până în aprilie 2016, într-o succesiune regională, pe întreg teritoriul României, beneficiind de o finanţare în valoare maximă de 136.874,13 euro.
„Academia de Advocacy – spune președintele acesteia, Radu Nicosevici - are convingerea că cetățenii României nu și-au pierdut speranța, se vor angrena în acest demers care le este la îndemână, care nu le consumă resurse și care le reclădește respectul de sine și demnitatea. Prin contribuțiile lor în relație cu decizia publică, în format profesional, vor reechilibra decizia publică, responsabilizând aleșii în a-și îndeplini promisiunile electorale.”
La finalul proiectului, comunitatea cetățenilor activi și implicați va atinge peste 500 de persoane și 250 de reprezentanți de organizații ale societății civile, care au exersat instrumentele democrației participative, au monitorizat aleșii cu peste 900 de acțiuni concrete, au formulat opinii asupra actelor normative de interes, au dezbătut temele publice care îi preocupă și s-au implicat în campanii de modificare a reglementărilor defectuoase.

marți, 21 februarie 2012

"Coaliţia 52" a deschis şi în Bacău calea pentru respect şi dialog

  • mişcarea cuprinde reprezentanţi ai societăţii civile şi are ca obiectiv normalizarea relaţiilor dintre cetăţean şi autorităţi
Dezbaterea de la Bacău a Mişcării Coaliţia 52
Membrii mişcării "Coaliţia 52" din Bacău au organizat, la sfârşitul săptămânii trecute, în municipiul reşedinţă de judeţ, Masa rotundă cu tema "Mai mult respect în relaţia dintre autorităţile publice şi cetăţeni, prin modificarea Legii 52/203 privind transparenţa decizională în administraţia publică". Au fost prezenţi, direct sau prin reprezentanţi, patru parlamentari ai judeţului, Instituţia Prefectului, Camera de Comerţ şi Industrie, Patronatul IMM-urilor, Patronatul Prestatorilor din Servicii şi Patronatul Comercianţilor Bacău, Centrul de Mediere Bacău, Sindicatul Profesorilor Oneşti, ONG-uri şi ziarişti. La eveniment erau aşteptaţi mai mulţi reprezentanţi ai administraţiilor locale, dar acestea au trata cel puţin cu dezinteres invitaţiile care le-au fost făcute.
Primul obiectiv al acţiunii de la Bacău a fost să se prezinte opiniei publice rezultatul cercetării realizate de Academia de Advocacy din Timişoara, al cărei proiect este înfiinţarea mişcării "Coaliţia 52", privind modalitatea în care primăriile de municipii, consiliile judeţene şi ministerele înţeleg să respecte prevederile Legii 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică. Astfel, concluziile cercetării reflectă dezinteresul majorităţii autorităţilor publice faţă de dialogul cu cetăţeanul, atitudine care care poate duce la descurajarea celor care doresc să fie consultaţi şi implicaţi în luarea deciziilor. Dar, materialele care au stat la baza elaborării studiului pot fi accesate la  adresa de internet www.advocacy.ro.
La Bacău au fost prezentate şi propuneri de amendamente la Legea 52, care se referă, în principal, la mărirea la 90 de zile a perioadei alocate consultărilor pe marginea legii şi a organizării de dezbateri publice, şi la responsabilizarea, sancţionarea celor care nu respectă prevederile acestei legi. "Toţi cei prezenţi - a opinat directorul general al Camerei de Comerţ - au apreciat iniţiativa Coaliţiei 52 şi au declarat că susţin modificarea Legii 52 în sensul celor precizate. După colectarea amendamentelor şi consultarea specialiştilor, Legea va fi asumată de un grup de parlamentari şi supusă procedurilor de aprobare în Parlament. Ştim şi simţim cu toţii că starea actuală a economiei şi societăţii române, în general, nu este deloc îmbucurătoare. Conform studiilor de specialitate, una dintre cauzele deloc de neglijat ale acestei situaţii ţine de lipsa de transparenţă a deciziilor autorităţilor şi de lipsa actului de consultare a celor ce sînt ulterior puşi să aplice deciziile şi hotărârile".
Membrii Mişcării Coaliţia 52 susţin că starea generală a comunităţii judeţului Bacău este una de nemulţumire. "Mulţi conjudeţeni - spun ei - sunt nemulţumiţi de taxele mari şi de lipsa de preocupare a autorităţilor pentru promovarea economiei, atragerea de investiţii, de investitori şi a programelor de sprijinire a întreprinzătorilor, de preţurile utilităţilor, de lipsa de infrastructură etc. Decizia pentru cheltuirea banului public este, însă, la autorităţile locale, judeţene şi naţionale.
Pentru luarea unor decizii corecte, în acord cu nevoile comunităţii, există Legea 52/2003, care oferă tuturor dreptul de a fi informaţi cu privire la intenţiile de cheltuire a banului public, dar şi de a interveni cu propuneri".
Până în prezent, la Coaliţia 52 au aderat 254 de reprezentanţi ai organizaţiilor neguvernamentale, membri de sindicat şi de patronat, din toată şara. Demersuri similare cu cele desfăşurate la Bacău au avut loc în 20 de oraşe din România.

joi, 9 februarie 2012

"Coaliţia 52" lansată şi în Bacău


Membri ai Coaliţiei de Lobby şi Advocacy Oneşti
Academia de Advocacy, din Timişoara, şi Camera de Comerţ şi Industrie, din Bacău, lansează, astăzi, 9 februarie, în Bacău, "Coaliţia 52", mişcare civică prin care Camera de Comerţ, patronatele reprezentative din judeţ şi mai multe organizaţii ale societăţii civile cer schimbarea Legii 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică. Modificarea este cerută în sensul ca liderii instituţiilor publice care nu respectă obligaţiile prevăzute de lege să fie sancţionaţi. Cu acest prilej, va fi prezentată situaţia respectării prevederilor Legii 52 în judeţul Bacău şi la nivel naţional.
"Ştim şi simţim cu toţii că starea actuală a economiei şi societăţii româneşti, în general, nu este deloc îmbucurătoare - a opinat directorul general al Camerei de Comerţ, Mihai Tulbure. Conform studiilor de specialitate, una din cauzele deloc de neglijat acestei situaţii ţine de lipsa de transparenţă a deciziilor autorităţilor şi de lipsa actului de consultare a celor care sunt ulterior puşi să aplice deciziile şi hotărârile. Starea generală a comunităţii judeţului nostru este una de nemulţumire. Mulţi agenţi economici sunt nemulţumiţi de taxele mari şi de lipsa de preocupare a autorităţilor pentru promovarea economiei, atragerea de investiţii, de investitori şi a programelor de sprijinire a întreprinzătorilor. Cetăţenii sunt nemulţumiţi de preţurile utilităţilor. Vor infrastructură în cartiere, şcoli şi spitale decente. Decizia pentru cheltuirea banului public este, însă, la autorităţile locale, judeţene şi naţionale. Pentru luarea unor decizii corecte, în acord cu nevoile comunităţii, există Legea 52/2003, care oferă tuturor dreptul de a fi informaţi cu privire la intenţiile de cheltuire a banului public, dar şi de a interveni cu propuneri şi schimbări".
Coaliţia 52 este formată din cetăţeni şi asociaţii legal constituite, care cunosc şi au exersat aplicarea Legii 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică din România, cu precădere în proiectul  "Partener activ şi implicat". Scopul Coaliţiei este de a impune modificări ale legii, în concordanţă cu practica din Uniunea Europeană, care să garanteze consultări publice corecte şi oneste, inclusiv sancţiuni pentru cei care o încalcă.
Până acum, la Coaliţia 52 au aderat 194 de reprezentanţi de organizaţii neguvernamentale, membri ai unor sindicate şi de patronate din toată ţara, între care şi Coaliţia de Lobby şi Advocacy din Oneşti, care a şi depus la administraţia municipiului un raport cu recomandările membrilor săi privind transaparenţa atribuirii fondurilor nerambursabile.