Se afișează postările cu eticheta urs. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta urs. Afișați toate postările

luni, 19 aprilie 2021

A început evaluarea populațiilor de urși și lupi în județul Bacău

În județul Bacău se procedează, până pe 6 mai, la evaluarea efectivelor populațiilor speciilor de urs și lup. Evaluarea este făcută de gestionarii fondurilor cinegetice din județ, împreună cu reprezentanți ai Agenției pentru Protecția Mediului Bacău, ai Gărzii Naționale de Mediu - Comisariatul Județean Bacău, ai Gărzii Forestiere Bacău și ai Institutului de Cercetări și Amenajări Silvice.

Iată și programul acestor acțiuni: Direcția Silvică Bacău a procedat în zilele de 15 și 16 aprilie, Asociația Județeană a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Bacău în perioada a început pe 16 aprilie și va continua până pe 22 aprilie, Ocolul Silvic Lignum în ziua de 6 mai, Ocolul Silvic Privat Oituz în zilele de 19-20 aprilie, Societatea Vânătorul și Pescarul Sportiv Bacău în perioada 19-23 aprilie și Asociația Colț Alb în zilele de  20-21 aprilie.

„Situațiile centralizate la nivel de județ – spune Petrică Ilieș, directorul executiv al APM Bacău - vor fi înaintate Agenției Naționale pentru Protecția Mediului, împreună cu propuneri de plafon maxim de intervenție. Propunerile de plafon maxim de intervenție vor avea la bază nivelul pagubelor înregistrate, situația efectivelor reale comparativ cu cele optime, tendința și structura populației”.

La aceste acțiuni sunt invitați să participe și reprezentanți ai institutelor de cercetare, universităților, ONG-urilor și custodele / administratorul ariilor naturale protejate, pentru fondurile cinegetice care se suprapun cu ariile naturale protejate.

joi, 25 iunie 2020

Urs eliberat la Goioasa după ce s-a încurcat într-un gard de sârmă


Comisarii Serviciului județean Bacău al Gărzii Naționale de Mediu au salvat, joi, 24 iunie, un urs care se încurcase într-un gard de șufă metalică din satul Goioasa (comuna Agăș), care delimita o proprietate privată. Operațiunea a fost derulată în parteneriat cu reprezentanții Jandarmeriei Bacău, ai Inspectoratului de Poliție Județean, ai Agenției de Protecția Mediului Bacău, ai Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Bacău și ai gestionarului fondului cinegetic AVPS „Von Spiess” Bacău.
Ursul, un exemplar din specia Ursus Arctos, o femelă în vârstă de șase ani, era o captură accidentală și s-a aflat în zonă probabil în căutarea hranei.
După o evaluare medicală amănunțită, s-a reușit eliberarea în siguranță a exemplarului de urs în natură.
Comisarii Gărzii de mediu au, însă, și un sfat bine de aplicat în situații similare; „Evitați întâlnirile cu aceste exemplare de animale în natură, deoarece întâlnirile pot fi fatale sau cu urmări grave!”.

miercuri, 8 mai 2019

Evaluarea carnivorelor din județul Bacău se apropie de final


  • avem mai mulți urși și râși

Evaluarea din acest an a populațiilor speciilor de carnivore strict protejate (urs, râs, pisică sălbatică) de pe teritoriul județului Bacău se apropie de final. Acțiunea a fost programată în perioada 30 aprilie - 10 și este realizată de gestionarii fondurilor cinegetice. Situațiile centralizate vor fi înaintate Agenției Naționale pentru Protecția Mediului, împreună cu propuneri de plafon maxim de intervenție, în funcție de nivelul pagubelor înregistrate, de situația efectivelor reale comparativ cu cele optime, de tendința și structura populației.

Acțiunile de evaluare a populațiilor de urs, râs și pisică sălbatică mai au loc pe 8 și 9 mai în fondurile Societății de Vânătoare și Pescuit Sportiv Bacău și pe 9 și 10 mai în
cele ale Asociației Colț Alb din Plopu și Berzunți.
La aceste acțiuni au fost invitați și reprezentanți ai institutelor de cercetare, ai universităților, ONG-urilor și custozii/ administratorii ariilor naturale protejate, pentru fondurile cinegetice care se suprapun cu ariile naturale protejate.

Mai mulți urși în județ

„Analizând datele comparative din anii trecuți - ne-a informat Petrică Ilieș, directorul executiv al Agenției pentru Protecția Mediului (APM) Bacău - se constată o evoluție pozitivă a populațiilor de urs pe toate fondurile cinegetice care oferă condiții propice de habitat pentru carnivorele mari și pentru care au fost calculate efective optime. De asemenea, se constată prezența exemplarelor de urs, în special tineret, în cuprinsul fondurilor cinegetice care nu au avut stabilite efective optime și care nu reprezintă areal pentru specie”. Acest fenomen are la bază manifestările de teritorialitate ale exemplarelor mature, precum și creșterea numerică a populației, astfel încât exemplarele tinere de masculi sunt împinse în afara arealului și obligate să se adapteze în habitate forestiere care nu oferă cele mai bune condiții de adăpost și hrănire. Fenomenul a generat în ultimul an numeroase conflicte, datorită faptului că ursul, un animal cu o capacitate de adaptare extraordinară, a învățat faptul că așezările omenești oferă oportunități de hrănire facilă.

Au reapărut râșii

Un alt fenomen interesant - a precizat Petrică Ilieș - a fost observat la populației de râs (Lynx lynx), specie la care vânătoarea a fost interzisă încă din anul 2012. Au fost semnalate exemplare chiar și pe fonduri cinegetice unde această specie dispăruse de câțiva ani. Râsul este o specie nocturnă, foarte discretă, teritorială și dificil de observat. Cu toate acestea, în anul 2018 au fost observate exemplare cu un comportament oarecum social, de exemplu o familie formată din doi adulți și doi pui, pe un fond cinegetic în care râsul nu mai fusese observat de mai mulți ani.

„Măsurile de protecție instituite în ultimii ani au avut în general efecte pozitive asupra mărimii populațiilor de carnivore strict protejate, care însă nu sunt susținute de condițiile de habitat. Cauza o reprezintă exploatările forestiere, reducerea suprafețelor acoperite de păduri precum și creșterea activităților de exploatare a resurselor pădurii (ciuperci și fructe de pădure). În aceste condiții, este posibilă creșterea numărului de conflicte între om și animalele sălbatice, precum și creșterea fenomenului de braconaj cinegetic.”
Petrică Ilieș, directorul executiv al APM Bacău