Se afișează postările cu eticheta Petrică Ilieș. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Petrică Ilieș. Afișați toate postările

vineri, 4 iunie 2021

Ziua Mediului în Bacău: „Redefinește. Reconstruiește. Restaurează”

Agenția pentru Protecția Mediului (APM) Bacău sărbătorește, sâmbătă, de 5 iunie, Ziua Mondială a Mediului. Tema propusă în acest an de UNEP (Programul Națiunilor Unite pentru Mediu) este Redefinește. Reconstruiește. Restaurează.

Ziua Mediului 2021, inițiată în anul 1974, lansează acum Deceniul UNEP al Restaurării Ecosistemelor, o misiune globală de refacere a milioane de hectare de: păduri, zone agricole sau de pe culmile montane, până în profunzimea oceanelor.

„Doar ecosistemele sănătoase pot îmbunătăți traiul oamenilor, să lupte împotriva schimbărilor climatice și să stopeze colapsul biodiversității – spune directorul executiv al APM Bacău, Petrică Ilieș. Dar putem reconstrui totul mai bine. Nu putem da timpul înapoi, însă putem planta și îngriji copaci, să ne «înverzim» orașele, să ne schimbăm dieta și obiceiurile, să refacem grădinile și parcurile, să curățăm râurile și zonele costiere. Suntem generația care putem face pace cu natura”.

Tema din acest a sărbătorii readuce în prim-plan sănătatea ecosistemelor - o preocupare urgentă și existențială, o chemare la acțiune pentru combaterea degradării lumii naturale. Ecosistemele sunt definite ca interacțiunea dintre lumea vie (plante, animale, oameni etc.) cu mediul înconjurător. De prea mult timp, am exploatat și degradat ecosistemele planetei. La fiecare trei secunde, lumea pierde suficientă pădure cât să acopere  un teren de fotbal, iar în ultimul secol am distrus jumătate din zonele umede planetare. De la păduri la mlaștini și zone costiere, noi toți depindem de ecosisteme sănătoase ca să supraviețuim. Restaurarea ecosistemelor înseamnă prevenirea, stoparea și modificarea acestei degradări, trecând de la exploatarea naturii la însănătoșirea ei.

Pentru a schimba situația actuală – mai spune Petrică Ilieș - este nevoie de întreaga planetă. Ca INDIVIZI să regândim ceea ce cumpărăm sau utilizăm. În COMUNITATE să punem natura pe primul loc în deciziile luate. În DOMENIUL PRIVAT să fie adoptate modele de afaceri sustenabile. În AGRICULTURĂ să se practice activități care să nu dăuneze naturii. În DOMENIUL PUBLIC să fie aplicate programe și proiecte verzi. Iar la nivel de GUVERNE să fie adoptate strategii și politici de protejare a arealelor naturale.

Să ne alăturăm #GenerațieiReconstrucțieiEcologice.

luni, 19 aprilie 2021

A început evaluarea populațiilor de urși și lupi în județul Bacău

În județul Bacău se procedează, până pe 6 mai, la evaluarea efectivelor populațiilor speciilor de urs și lup. Evaluarea este făcută de gestionarii fondurilor cinegetice din județ, împreună cu reprezentanți ai Agenției pentru Protecția Mediului Bacău, ai Gărzii Naționale de Mediu - Comisariatul Județean Bacău, ai Gărzii Forestiere Bacău și ai Institutului de Cercetări și Amenajări Silvice.

Iată și programul acestor acțiuni: Direcția Silvică Bacău a procedat în zilele de 15 și 16 aprilie, Asociația Județeană a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Bacău în perioada a început pe 16 aprilie și va continua până pe 22 aprilie, Ocolul Silvic Lignum în ziua de 6 mai, Ocolul Silvic Privat Oituz în zilele de 19-20 aprilie, Societatea Vânătorul și Pescarul Sportiv Bacău în perioada 19-23 aprilie și Asociația Colț Alb în zilele de  20-21 aprilie.

„Situațiile centralizate la nivel de județ – spune Petrică Ilieș, directorul executiv al APM Bacău - vor fi înaintate Agenției Naționale pentru Protecția Mediului, împreună cu propuneri de plafon maxim de intervenție. Propunerile de plafon maxim de intervenție vor avea la bază nivelul pagubelor înregistrate, situația efectivelor reale comparativ cu cele optime, tendința și structura populației”.

La aceste acțiuni sunt invitați să participe și reprezentanți ai institutelor de cercetare, universităților, ONG-urilor și custodele / administratorul ariilor naturale protejate, pentru fondurile cinegetice care se suprapun cu ariile naturale protejate.

marți, 15 septembrie 2020

„Săptămâna Europeană a Mobilității” în Bacău

În perioada 16-22 septembrie au loc manifestări în cea de a 19-a ediție a
„Săptămânii Europene a Mobilității” (European Mobility Week), sub deviza „
Mobilitate cu zero emisii pentru toți” (Zero-emission mobility for all).

 

Pentru a sărbători acest eveniment, Agenția pentru Mediu (APM) Bacău a solicitat celor opt primării urbane din județ înscrierea pe site-ul oficial al manifestării la adresa
http://www.mobilityweek.eu/registration/, precum și organizarea de activități specifice temei. Pentru adaptarea la contextual actual, anul acesta participanții s-au putut înregistra doar pentru a-și arăta intenția de a promova mobilitatea urbană. Primăriile din Bacău, Buhuși, Dărmănești, Moinești și Onești s-au și înscris ca participante sau susținătoare ale acestei campanii și au demarat acțiunile propuse în planurile de activități.

Tema anului 2020 aduce în prim plan importanța accesibilității la transportul cu zero emisii poluante. Ediția anului 2020 a manifestării încurajează populația și administrațiile publice locale să pășească pe drumul spre îndeplinirea obiectivului pe termen lung: un continent fără emisii de carbon până în anul 2050.

Deși cercetătorii au identificat o reducere a călătoriilor cu autoturismul în majoritatea orașelor, iar în următorii ani se așteaptă ca 50% din călătorii să se facă cu transportul public, cu bicicleta sau pe jos, studiile realizate recent de Agenția Europeană de Mediu confirmă o creștere semnificativă a emisiilor generate de sectorul transporturilor, comparativ cu nivelurile din anii ’90. Emisiile din întregul sector al transporturilor au crescut cu 28% din 1990 până în 2018.

În conformitate cu Acordul de la Paris, care are drept scop limitarea încălzirii globale la 1,5°C, este esențial să se asigure neutralitatea emisiilor de carbon până în anul 2050. Neutralitatea emisiilor de carbon poate fi obținută prin aplicarea unei combinații de metode, prin favorizarea soluțiilor de transport public și a mijloacelor de transport individual cu emisii reduse sau zero emisii, precum și prin mersul pe jos și cu bicicleta. Potrivit estimărilor recente, circa 80% din populația lumii va locui în zone urbane până în anul 2050, astfel că orașele reprezintă cadrul perfect pentru punerea în aplicare a acestor planuri ambițioase.

„Chiar dacă obiectivul strategiei pe termen lung ar urma să fie atins într-un viitor mai îndepărtat, măsurile directe de reducere a poluării și a emisiilor de carbon, precum și decongestionarea traficului pot avea efecte imediate. Traficul aglomerat din zonele urbane și din jurul lor generează, în prezent, costuri de aproximativ 100 de miliarde euro anual, adică un procent din PIB-ul Uniunii Europene. Mai mult, peste 400.000 de decese premature sunt cauzate în mod direct de poluarea aerului. Prin urmare, inițierea unor măsuri pe termen lung, cum ar fi promovarea mersului cu bicicleta și pe jos, precum și a transportului public cu emisii reduse sau neutre din punctul de vedere al emisiilor de carbon, va avea efecte imediate pozitive.”

Petrică Ilieș, directorul executiv al APM Bacău