Se afișează postările cu eticheta Agentia pentru Protectia mediului Bacau. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Agentia pentru Protectia mediului Bacau. Afișați toate postările

vineri, 31 mai 2019

Ziua Mondială a Mediului - Lupta împotriva poluării


Agenția pentru Protecția Mediului (APM) Bacău a deschis seria de acțiuni dedicate celebrării Zilei Mondiale a Mediului - 5 iunie.

Campania a început pe 28 mai cu Parada ECO, activitate în Programul Mondial Eco-Școala, la Eco-Liceul Teoretic Henri Coandă din Bacău. În perioada 3-5 iunie, însă, vor avea loc patru seminarii interactive cu expoziții de desene și machete, la școlile gimnaziale „Ion Creangă” și „Miron Costin” și la Eco-Școala „Alexandru Ioan Cuza” și Liceul cu Program Sportiv din Bacău.
Pe 6 iunie, va avea loc Simpozionul pe tema protejării mediului la Școala Gimnazială „Spiru Haret”, iar pe 7 iunie o acțiune de ecologizare și o expoziție de desene și afișe la Colegiul Național „Ferdinand I”, din Bacău.

Semnificația și importanța sărbătorii

Inițiată în anul 1974, Ziua Mondială a Mediului a devenit o platformă publică mondială, sărbătorindu-se în peste 100 de țări. Tema propusă de UNEP – Uniunea Internațională pentru Conservarea Naturii pentru sărbătorirea Zilei Mondiale a Mediului în anul 2019 este „Poluarea aerului”. Tema ne invită să luam în considerare cum putem face schimbări în viața noastră de zi cu zi, pentru a reduce emisiile care conduc la poluarea aerului, poluare care își aduce contribuția la încălzirea globală, cu efect de lungă durată asupra sănătății umane.
Adesea  invizibilă, poluarea aerului se află peste tot. Cu fiecare respirație, înghițim substanțe gazoase și pulberi care produc efecte asupra plămânilor, inimii și a creierului. Pe plan mondial, 9 din 10 oameni sunt expuși la niveluri ale poluanților, care depășesc limitele impuse de Organizația Mondiala a Sănătății. Anual, cca. 7 milioane de oameni din lumea întreagă mor prematur datorită poluării aerului, dintre care 4 milioane numai în zona Asia – Pacific.

Ce efecte are poluarea

Cât aer poluat respirăm depinde de mulți factori printre care: accesul la energiile verzi pentru încălzire sau gătit, factorii climatici, momentul din zi. Orele de vârf sunt o sursă evidentă de poluare locală, însă aerul poluat se poate deplasa pe distanțe mari,  uneori între continente, conform unor modele climatice globale.  Nimeni nu este în siguranță față de poluarea aerului, care provine din cinci surse umane principale: industrie, agricultură, transporturi, deșeuri și gospodării. Aceste surse degajă în aer o serie de substanțe cum ar fi: monoxidul / dioxidul de carbon,  dioxidul / protoxidul de azot, ozonul, dioxidul de sulf, pulberi, hidrocarburi și metale grele, toate aceste substanțe fiind dăunătoare sănătății umane.

„Sunt multe lucruri pe care le poate face oricine: acțiuni de plantare/ecologizare, utilizarea metodelor/mijloacelor alternative de deplasare, gestionarea corectă și reciclarea deșeurilor, utilizarea surselor de energii verzi, încurajarea autorităților locale de a adopta politici care să conducă la îmbunătățirea calității aerului din mediul urban etc. Poluarea aerului se poate preveni. Stă la îndemâna fiecăruia dintre noi. Nu ne putem opri sa  respirăm, însă putem face ceva pentru calitatea aerului ce ne înconjoară.
Petrică Ilieș, directorul executiv al APM Bacău

miercuri, 8 mai 2019

Evaluarea carnivorelor din județul Bacău se apropie de final


  • avem mai mulți urși și râși

Evaluarea din acest an a populațiilor speciilor de carnivore strict protejate (urs, râs, pisică sălbatică) de pe teritoriul județului Bacău se apropie de final. Acțiunea a fost programată în perioada 30 aprilie - 10 și este realizată de gestionarii fondurilor cinegetice. Situațiile centralizate vor fi înaintate Agenției Naționale pentru Protecția Mediului, împreună cu propuneri de plafon maxim de intervenție, în funcție de nivelul pagubelor înregistrate, de situația efectivelor reale comparativ cu cele optime, de tendința și structura populației.

Acțiunile de evaluare a populațiilor de urs, râs și pisică sălbatică mai au loc pe 8 și 9 mai în fondurile Societății de Vânătoare și Pescuit Sportiv Bacău și pe 9 și 10 mai în
cele ale Asociației Colț Alb din Plopu și Berzunți.
La aceste acțiuni au fost invitați și reprezentanți ai institutelor de cercetare, ai universităților, ONG-urilor și custozii/ administratorii ariilor naturale protejate, pentru fondurile cinegetice care se suprapun cu ariile naturale protejate.

Mai mulți urși în județ

„Analizând datele comparative din anii trecuți - ne-a informat Petrică Ilieș, directorul executiv al Agenției pentru Protecția Mediului (APM) Bacău - se constată o evoluție pozitivă a populațiilor de urs pe toate fondurile cinegetice care oferă condiții propice de habitat pentru carnivorele mari și pentru care au fost calculate efective optime. De asemenea, se constată prezența exemplarelor de urs, în special tineret, în cuprinsul fondurilor cinegetice care nu au avut stabilite efective optime și care nu reprezintă areal pentru specie”. Acest fenomen are la bază manifestările de teritorialitate ale exemplarelor mature, precum și creșterea numerică a populației, astfel încât exemplarele tinere de masculi sunt împinse în afara arealului și obligate să se adapteze în habitate forestiere care nu oferă cele mai bune condiții de adăpost și hrănire. Fenomenul a generat în ultimul an numeroase conflicte, datorită faptului că ursul, un animal cu o capacitate de adaptare extraordinară, a învățat faptul că așezările omenești oferă oportunități de hrănire facilă.

Au reapărut râșii

Un alt fenomen interesant - a precizat Petrică Ilieș - a fost observat la populației de râs (Lynx lynx), specie la care vânătoarea a fost interzisă încă din anul 2012. Au fost semnalate exemplare chiar și pe fonduri cinegetice unde această specie dispăruse de câțiva ani. Râsul este o specie nocturnă, foarte discretă, teritorială și dificil de observat. Cu toate acestea, în anul 2018 au fost observate exemplare cu un comportament oarecum social, de exemplu o familie formată din doi adulți și doi pui, pe un fond cinegetic în care râsul nu mai fusese observat de mai mulți ani.

„Măsurile de protecție instituite în ultimii ani au avut în general efecte pozitive asupra mărimii populațiilor de carnivore strict protejate, care însă nu sunt susținute de condițiile de habitat. Cauza o reprezintă exploatările forestiere, reducerea suprafețelor acoperite de păduri precum și creșterea activităților de exploatare a resurselor pădurii (ciuperci și fructe de pădure). În aceste condiții, este posibilă creșterea numărului de conflicte între om și animalele sălbatice, precum și creșterea fenomenului de braconaj cinegetic.”
Petrică Ilieș, directorul executiv al APM Bacău

miercuri, 20 martie 2019

Ziua Mondială a Apei sărbătorită în Bacău


Agenția pentru Protecția Mediului (APM) Bacău celebrează în fiecare an, la 22 martie, Ziua Mondială a Apei (World Water Day). În perioada 18 - 22 martie are loc o campanie de informare dedicată importanței apei la Liceul Tehnologic „Petru Rareș”, la Școala „Spiru Haret” din Bacău, la Școala Gimnazială „Ion Borcea” din Racova, și la școlile gimnaziale „Octavian Voicu”, „Mihai Drăgan” și „Miron Costin” din Bacău.

Sloganul sub care se sărbătorește în acest an Ziua Mondială a Apei este „Apă pentru toți”. Obiectivul nr. 6 din Agenda 2030 pentru Dezvoltare Durabilă a ONU își propune asigurarea  accesului și  managementul durabil al apei pentru întreaga populație a planetei.
În prezent, milioane de oameni trăiesc fără acces la apă sigură. Grupurile marginalizate - femei, copii, refugiați, indigeni, oameni cu dizabilități, precum și mulți alții - sunt adesea trecute cu vederea și uneori discriminate atunci când își cer dreptul la apa sigură.
În lume, peste 2 miliarde de oameni nu au acces permanent la o sursă de apă potabilă corespunzătoare și 2,4 miliarde duc lipsa serviciilor de canalizare și instalații sanitare. Circa 1,8 miliarde de oameni folosesc apă de băut din surse contaminate, ceea ce duce la peste 800.000 de decese anual. Una din patru școli primare nu are acces la apa potabilă. Până în anul 2025, alți 1,8 miliarde de oameni vor locui în țări sau regiuni cu un deficit de apă, iar două treimi din populația globului se vor confrunta cu situații deosebite cauzate de diminuarea resurselor de apă. Situația va fi cu atât mai gravă cu cât zonele urbane cu o creștere rapidă pun o mare presiune asupra resurselor de apă învecinate.
 
Să ne concentrăm eforturile către oamenii care-au fost marginalizați sau ignorați. Serviciile de apă și sanitație trebuie să acopere și nevoile acestor grupuri, iar vocile lor să fie ascultate de factorii de decizie. Politicile și strategiile naționale trebuie să recunoască dreptul la apă sigură pentru toată lumea și să investească suficiente resurse financiare ca acest obiectiv să fie realizat corect și efectiv, luându-i în considerare și pe cei adeseori ignorați.”
Petrică Ilieș, directorul executiv al APM Bacău