Valea
Pârâului Șulța, din zona localității Coșnea – Agăș, arată altfel de la sfârșitul
săptămânii abia încheiate. Un grup de 14 elevi de la Colegiul Economic „Ion
Ghica”, din Bacău, ajutați de angajați ai Direcției Silvice a județului și de
membri ai Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi „Von Spiess” Mărgineni și
ai Asociației Eco Land, din Bacău, dar și de primăria din localitate, au adunat
într-o singură zi nu mai puțin de 50 de saci de gunoaie (în special PET-uri) și
le-au expediat rampelor de colectare și de sortare a deșeurilor. „Cantitatea
adunată - ne-a spus purtătorul de cuvânt al Direcției Silvice, inginerul Adrian-Vasile
Titianu – a fost în acest an mai mică decât anul trecut, deoarece multe PET-uri
și gunoaie au fost luate de ape la ultimele inundații. Important, însă, cred că
este operațiunea în sine, iar noi ne implicăm în fiecare an în diverse acțiuni
de protejare a mediului, de ecologizare a unor arii afectate de poluarea cu deșeuri
de tot felul. Acum, pe Valea Șulței, am sprijinit inițiativa celor două ONG-uri
organizatoare și grupul de elevi de la Colegiul Economic. A fost o acțiune care
a avut și un caracter educativ, pentru că cine participă la ea va înțelege mult
mai bine importanța protejării mediului natural. Și a fost un exemplu și pentru
alții”.Petru DONE, jurnalist, membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România - petrudone@yahoo.fr
Se afișează postările cu eticheta Von Spiess. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Von Spiess. Afișați toate postările
marți, 5 iulie 2016
După inundații, ecologizare pe Valea Șulței
Valea
Pârâului Șulța, din zona localității Coșnea – Agăș, arată altfel de la sfârșitul
săptămânii abia încheiate. Un grup de 14 elevi de la Colegiul Economic „Ion
Ghica”, din Bacău, ajutați de angajați ai Direcției Silvice a județului și de
membri ai Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi „Von Spiess” Mărgineni și
ai Asociației Eco Land, din Bacău, dar și de primăria din localitate, au adunat
într-o singură zi nu mai puțin de 50 de saci de gunoaie (în special PET-uri) și
le-au expediat rampelor de colectare și de sortare a deșeurilor. „Cantitatea
adunată - ne-a spus purtătorul de cuvânt al Direcției Silvice, inginerul Adrian-Vasile
Titianu – a fost în acest an mai mică decât anul trecut, deoarece multe PET-uri
și gunoaie au fost luate de ape la ultimele inundații. Important, însă, cred că
este operațiunea în sine, iar noi ne implicăm în fiecare an în diverse acțiuni
de protejare a mediului, de ecologizare a unor arii afectate de poluarea cu deșeuri
de tot felul. Acum, pe Valea Șulței, am sprijinit inițiativa celor două ONG-uri
organizatoare și grupul de elevi de la Colegiul Economic. A fost o acțiune care
a avut și un caracter educativ, pentru că cine participă la ea va înțelege mult
mai bine importanța protejării mediului natural. Și a fost un exemplu și pentru
alții”.joi, 30 iunie 2016
Ecologizare pe Valea Șulței
Vadul Pârâului Șulța, în zona localității Coșnea - Agăș, va fi ecologizat de un grup de 16 elevi ai Colegiului Economic „Ion Ghica”, din Bacău. Operațiunea, organizată de Asociația Vânătorilor și Pescarilor Sportivi „Von Spiess” Mărgineni și de Asociația Eco Land, din Bacău, cu sprijinul Direcției Silvice Bacău și al Primăriei Agăș, va avea loc sâmbătă, 2 iulie. Elevii și reprezentanții organizatorilor vor ajunge în zonă încă de vineri, unde va fi amenajată o tabără de vară, elevii îmbinând astfel plăcutul cu utilul în această acțiune. „Ne implicăm în fiecare an în diverse acțiuni de protejare a mediului, de ecologizare a unor arii afectate de poluarea cu deșeuri de tot felul, iar acum, pe Valea Șulței, sprijinim inițiativa celor două ONG-uri organizatoare și grupul de elevi de la Colegiul Economic. Salariații noștri din zonă vor fi alături de acest grup de inimoși, pentru a reda naturii frumusețea cu care ne binecuvântează. Este o acțiune care are și un caracter educativ, pentru că cine participă la ea va înțelege mult mai bine importanța protejării mediului natural” – ne-a declarat directorul Direcției Silvice Bacău, Viorel Ghelase.
marți, 12 aprilie 2016
A început evaluarea populațiilor de animale protejate din județ
Gestionarii fondurilor cinegetice, împreună cu reprezentanți ai Agenției
pentru Protecția Mediului (APM) Bacău, ai Gărzii Naționale de
Mediu-Comisariatul Județean Bacău, ai Gărzii Forestiere și ai Institutului de
Cercetări și Amenajări Silvice, , finalizează evaluarea populațiilor speciilor
de carnivore strict protejate (urs, lup, râs, pisică sălbatică) de pe
teritoriul județului Bacău. Acțiunea are loc în perioada 30 martie – 20 mai,
iar gestionarii fondurilor cinegetice sunt Direcția Silvică Bacău, Asociația
Județeană a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi, Asociația de Vânătoare și
Pescuit Sportiv (AVPS) „Clubul Vânătorilor” Neamț, AV Diana Coțofănești, Asociația
Vânătorilor și Pescarilor Sportivi „Ursul Brun” Roznov, Ocolul Silvic Lignum Dărmănești,
Ocolul Silvic Bisericesc, Ocolul Silvic Privat Oituz, AVPS Von Spiess, AVPS
BUKK.
În perioada rămasă, acțiunile de evaluare a populațiilor de urs, lup, râs și
pisică sălbatică vor mai fi efectuate de AJVPS Bacău (în zilele de 12, 13 și 14
aprilie), Ocolul Silvic Bisericesc (30 aprilie) și Ocolul Silvic Lignum (14
aprilie).
La aceste acțiuni sunt invitați să participe și reprezentanți ai
institutelor de cercetare, universităților, ONG-urilor și custozii /
administratorii ariilor naturale protejate, pe fondurile cinegetice care se
suprapun cu ariile naturale protejate.
„Situațiile centralizate la nivel de județ –
ne-a informat Paul Toderică, directorul executiv al APM Bacău - vor fi înaintate
APM, împreună cu propuneri de plafon maxim de intervenție. Propunerile de
plafon maxim de intervenție vor avea la bază nivelul pagubelor înregistrate,
situația efectivelor reale comparativ cu cele optime, tendința și structura populației.”
Etichete:
AJVPS,
APM Bacau,
Clubul Vinatorilor,
Diana Cotofanesti,
fauna,
Lignum,
lup,
Ocolul bisericesc,
ocolul silvic,
Oituz,
pisica salbatica,
ras,
specii protejate,
Toderica,
urs,
vanatoare,
Von Spiess
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

