Se afișează postările cu eticheta Toderica. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Toderica. Afișați toate postările

joi, 15 septembrie 2016

Ziua Internațională pentru Protecția Stratului de Ozon celebrată în Bacău



Agenția pentru Protecția Mediului (APM) Bacău celebrează, astăzi, 16 septembrie, Ziua Internațională pentru Protecția Stratului de Ozon, printr-o serie de acțiuni menite să atragă atenția asupra necesității de a lua atitudine și de a acționa în folosul mediului și pentru sănătatea noastră. Agenția desfășoară, până pe 21 septembrie, o campanie de informare în școli din municipiul Bacău, în care vor fi prezentate și diseminate materiale educative la temă.

Programul Națiunilor Unite pentru Mediu - UNEP a declarat ziua de 16 septembrie 1991 ca „Ziua Internațională pentru Protecția Stratului de Ozon”, luând în considerare ziua de 16 septembrie 1987, când s-a adoptat Protocolul de la Montreal privind substanțele care epuizează stratul de ozon. România a aderat la acest protocol în anul 1993, asumându-și obligația de a se conforma prevederilor acestuia.
În anul 2016 se sărbătorește a 25-a aniversare sub deviza „Ozonul și climatul – restabilite de o lume unită (Ozone and climate – restored by a world united)”
„Efortul umanității  pentru refacerea stratului de ozon – spune directorul executiv al APM Bacău, Paul Toderică - este exemplul fascinant de acțiune comună împotriva dezastrelor, arătând cum poate fiecare individ de pe planetă să contribuie la bunăstarea omenirii și mediului”.
Substanțele și produsele responsabile de distrugerea stratului de ozon sunt utilizate la fabricarea: spray-urilor, agregatelor frigorifice, extinctoarelor cu spumă chimică, pesticidelor, solvenților, spumelor poliuretanice. Consecințele ireversibile ale acestui fenomen au impus statelor semnatare ale Protocolului de la Montreal renunțarea treptată la utilizarea substanțelor care distrug stratul de ozon, impunându-se găsirea unor soluții acceptabile pentru înlocuirea tehnologiilor vechi, poluatoare, cu altele noi, în deplină siguranță pentru sănătatea omului și a mediului. Prin politica sa de mediu, România s-a aliniat efortului mondial de cooperare pentru un mediu sănătos, adoptând acte legislative în domeniu începand cu anul 1999.
În 29 de ani, lupta împotriva distrugerii stratului de ozon a făcut progrese importante. Daca, în 1987, nu erau decât 24 de țări semnatare ale protocolului, astăzi numărul lor se ridică la 197, în condițiile în care amenințările asupra mediului înconjurător depășesc orice frontieră.

joi, 2 iunie 2016

Ziua Internațională a Mediului celebrată în tot județul


Pădurea de la Bolătău, un colț de Rai al județului Bacău

Agenția pentru Protecția Mediului Bacău celebrează Ziua Mondială a Mediului, sărbărorită în fiecare an pe 5 iunie, printr-o serie de acțiuni menite să atragă atenția asupra necesității de a lua atitudine și de a acționa în folosul mediului și pentru sănătatea noastră - așa cum ne informează directorul executiv al instituției, Paul Toderică.

Astfel, pe 1 iunie a avut loc parada de modă ecologică în cadrul proiectului în parteneriat „Sănătatea mediului - sănătatea noastră” la Colegiul Național Pedagogic Ștefan cel Mare, din Bacău, iar pe 2 iunie este programat seminarul interactiv în proiectul în parteneriat „Sărbătoarea naturii”, la Colegiul Tehnic Ion Borcea, din Buhuși, cu prezentarea unor specii pe cale de dispariție din România și organizarea unei expoziții-concurs la temă.
Pe 3 iunie, pe raza Ocolului Silvic Fântânele are loc o acțiune educativă cu participarea unui grup de elevi de la Eco-Școala Alexandru Ioan Cuza, din Bacău. Manifestarea cuprinde un seminar de prezentare a biodiversității forestiere si a speciilor protejate, urmate de un concurs la temă, iar pe 6 iunie simpozionul „Ziua Mondială a Mediului”, la Școala Mihai Drăgan, pe tema biodiversității și speciilor protejate din județul Bacău și organizarea expoziției de fotografie și postere la temă. De asemenea, pe 7 iunie are loc simpozionul „Ziua Mondială a Mediului”, la Eco-Colegiul Henri Coandă, din Bacău, pe tema biodiversității și speciilor protejate din România și din județul Bacău, iar pe 8 iunie un seminar interactiv la Liceul cu Program Sportiv Bacău, cu prezentarea speciilor protejate de pe raza siturilor Natura 2000: Lunca Siretului Mijlociu și Lacurile de Acumulare Buhuși – Bacău – Berești, manifestare organizată cu sprijinul Centrului Regional de Ecologie Bacău.
                                             
Tema propusă de UNEP pentru sărbătorirea Zilei Mondiale a Mediului în anul 2016 – Nebuni după natură. Spuneți NU traficului ilegal cu specii sălbatice – Go wilde for life. Zero tolerance for the illegal wildlife trade - aduce în atenție necesitatea cunoașterii speciilor sălbatice de plante și animale vulnerabile și implicarea personală pentru protejarea acestora spre binele generațiilor viitoare. Este vorba de plante și animale amenințate la nivel local, național sau global – multe dispariții pe plan local putând conduce la extincția globală!
Intensificarea contrabandei cu specii sălbatice degradează constant biodiversitatea prețioasă a pamântului, deposedându-ne astfel de dreptul nostru la moștenirea naturală a planetei și conducând la ajungerea multor specii în pragul extincției. Uciderea și contrabanda cu specii sălbatice subminează economiile și ecosistemele țărilor care se confruntă cu aceste amenințări, alimentând crima organizată, corupția și insecuritatea la nivel planetar.
Uciderea speciilor sălbatice pune în pericol biodiversitatea iconică ca ex.: elefanții, rinocerii, tigrii, gorilele și țestoasele marine. În anul 2011, subspecia de rinocer Javanez a dispărut din Vietnam, iar ultimul exemplar de rinocer negru a dispărut din Camerun în același an. Gorilele au dispărut din Gambia, Burkina Faso, Benin și Togo, care vor fi urmate în curând de alte țări.
Eforturile intense de a controla traficul ilegal – incluzând politici mai eficiente, campanii de conștientizare și investiții în protejarea și conservarea speciilor în pericol -  au obținut destul de mult succes. Totuși, multe specii continuă să fie periclitate și au încă nevoie de efort dedicat și susținut de la fiecare dintre noi, pentru a întoarce balanța în favoarea lor.
Oricare dintre noi și oriunde am trăi, să spunem NU cu vorba și cu fapta, traficului ilegal de specii sălbatice vulnerabile, făcând prin aceasta diferența care va conduce la protejarea biodiversității mondiale. Cum putem face asta? Mai mulți oameni trebuie să înțeleagă răul pe care îl produce acest trafic ilegal asupra mediului, resurselor de hrană, comunităților și siguranței speciilor sălbatice. Trebuie să ne schimbăm obiceiurile și comportamentul astfel încât cererea de produse de contrabandă să scadă.  O conștientizare și o implicare mai bune obligă guvernele și organismele internaționale să adopte și să aplice legi comune pentru combaterea practicilor active de trafic ilegal cu specii sălbatice vulnerabile.

În fiecare an, mii de animale sălbatice sunt ucise ilegal de către rețelele organizate de contrabandiști, motivați de profit și lăcomie. Fac un apel către guvernele și comunitățile umane de pe glob să susțină campania Națiunilor Unite „Nebuni după natură”, care își propune să mobilizeze lumea pentru a stopa acest comerț distructiv. Protejarea naturii este esențială atât pentru umanitate cât și pentru planeta noastră.
Ban Ki-Moon, secretarul general al Națiunilor Unite.

marți, 10 mai 2016

Băcăuanii celebrează Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare



Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare, celebrată în fiecare an pe 10 aprilie, este sărbătorită de Agenția pentru Protecția Mediului (APM) Bacău printr-o suită de seminarii și prin proiecția filmului „Luna Siretului Mijlociu”, care vor avea loc până pe 13 mai, inclusiv, în mai multe școli. Tema sub care se sărbătorește în acest an Ziua Mondială a Păsărilor Migratoare este „...și când cerul va amuți! - Opriți uciderea ilegală, capturarea și comerțul”.

În județului Bacău – am aflat de la directorul executiv al APM, Paul Toderică - sunt inventariate 220 de specii de păsări protejate de interes comunitar și național. Lunca Siretului Mijlociu, Lunca Bistriței precum și lacurile de pe cursul acestui râu reprezintă un important culoar de migrație a păsărilor, împreună cu zonele din județ declarate arii protejate situri Natura 2000, pentru protecția păsărilor și habitatelor. În aceste arii protejate – cu o suprafață de 45.179 ha (pe teritoriul județului Bacău) sunt supuse unui regim de protecție circa 174 de specii de păsări de interes comunitar menționate în Directiva „Păsări” a Uniunii Europene, din care jumătate sunt specii migratoare (barza albă, lebăda de iarnă, egreta, ciocârlia, stârcul, țigănușul, eretele, codalbul etc).  Conform prevederilor legale în vigoare, pentru protejatea tuturor speciilor de păsări sălbatice, inclusiv cele migratoare, este interzisă capturarea, uciderea, rănirea puilor ori a adulților, culesul ouălor, deteriorarea cuiburilor, deranjarea în perioada de clocire și maturizare a puilor, deținerea de exemplare dintre cele interzise la vânat.

Anual, milioane de păsări dispar datorită braconajului, capturării și comerțului ilegal sau sunt afectate de poluare, defrișări, dezvoltarea infrastructurii, schimbări climatice, pierderea habitatelor de cuibărire și de hrănire. Un numar foarte mare de specii sunt amenințate cu dispariția, de aceea orice capturare de păsări migratoare trebuie să fie făcută pe o bază durabilă, luând în considerare caracteristicile biologice și starea lor de conservare pe întreg arealul de răspândire.
Conexiunea dintre oameni și păsările migratoare  a creat interdependență. Pentru a valorifica înțelept beneficiile acestei relații, oamenii trebuie să fie conștienți de modul în care acțiunile lor pot afecta acești prieteni credincioși. Sunt nenumărate căile prin care, de a lungul timpului, păsările migratoare servesc umanitatea, iar acest lucru trebuie să continue.

„Gândindu-ne la importanța economică, culturală sau ecologică a acestor vietăți  în viața noastră, avem suficiente motive să le protejăm. În acest fel și generațiile viitoare se vor bucura de beneficiile legăturii importante dintre oameni și păsările migratoare – împreună peste timp!”
Paul Toderică, director executiv al APM Bacău